کد خبر : ۳۴۸۹۵۰
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

پیشگیری از کووید-۱۹ با هدف گیری ویروس در بینی

درمان هایی که ویروس کرونا را در بینی مورد هدف قرار می دهند، ممکن است به جلوگیری از کووید-۱۹ کمک کنند.

پیشگیری از کووید-۱۹ با هدف گیری ویروس در بینی

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، به گزارش ساینس، آزمایش سواب بینی یکی از روش های اصلی آزمایش شناسایی عفونت با ویروس کروناست. به همین دلیل دانشمندان اکنون در حال بررسی روش هایی برای متوقف کردن ویروس در بینی قبل از تسلط ویروس بر بدن هستند.کووید-۱۹ به اندام ها آسیب رسانده، ریه ها، قلب و رگ های خونی را هدف قرار می دهد به همین دلیل، دانشمندان برای مهار این حمله گسترده بر روی قسمت دیگری از بدن یعنی بینی تمرکز کردند.

نتایج تحقیقات نشان می دهد ویروس عامل این بیماری سارس کووید-۲ ( SARS-CoV-۲) با آلوده کردن برخی سلول های بینی راهی برای ورود خود به بدن ایجاد کرده و درنتیجه، بینی به عنوان یک میدان اصلی جنگ با کووید-۱۹ محسوب می شود. برخی از دانشمندان گمان می کنند، کند کردن یا متوقف کردن این حمله در بینی ممکن است درنهایت به اندازه کافی قدرتمند باشد تا روند همه گیری را تغییر دهد.

تاکنون چنین درمانی ارائه نشده است، اما افرادی که بینی و موارد مرتبط با آن را مطالعه می کنند، دیدگاه های جدیدی در مورد مراحل اولیه عفونت های کووید-۱۹ را شناسایی می کنند. دانشمندان درحال توسعه و آزمایش روش هایی برای جلوگیری از استقرار ویروس در بینی هستند. این موارد شامل اسپری بینی است که پروتئین اصلی ویروسی را از بین می برد و آن را غیرفعال می کند، ضدعفونی کننده هایی است که معمولا قبل از جراحی های سینوس استفاده می شوند و حتی ماده صابونی خاص است که باعث تغییر در جذب این ویروس در بینی می شود.

اندرو لین، متخصص گوش و حلق و بینی در دانشکده پزشکی جان هاپکینز می گوید: "من فردی هستم که در مورد بینی تحقیق می کنم اما اکثر افراد معمولا علاقه ای به این حوزه ندارند، بااین وجود در حال حاضر مرکز توجه مردم شده است. "

لین می گوید: "بینی مکانی است که ویروس در حال فعالیت است. "

در مطالعه اخیر، وی و همکارانش میزان پروتئین بر روی سلول های انسانی به نام ACE۲ را اندازه گیری کردند که تصور می شود یکی از راه هایی است که ویروس سلول ها را آلوده می کند. در میان مجموعه ای از بافت های انسانی گرفته شده از بینی و گلو در افراد، قسمت فوقانی پشت حفره بینی، معروف به اپی تلیوم بویایی ACE۲ وجود داشت(این مکان محل سکونت سلول های بویایی است که به دلیل عفونت های کروناویروس جدید با ازدست دادن حس بویایی همراه شده است).

وی گفت: محققان در مجله تنفسی اروپا در اول سپتامبر گزارش دادند که این سیگنال ACE۲ نشان می دهد این سلول ها ممکن است درگاه های اصلی ورودی باشند که به ویروس اجازه می دهد به بقیه بدن منتقل شود و حتی ممکن است دوباره برای آلوده شدن افراد دیگر خارج شوند.

برخی دانشمندان برای قطع عفونت در بینی به پروتئین های ایمنی ویژه ای در شتر، لاما و آلپاکاس(یک نوع شتر) روی آورند. این پروتئین ها که "نانو بادی" نامیده می شوند، به مقابله با مهاجمان در بدن کمک می کنند، اما کوچک تر  و تصور می شود سخت تر از آنتی بادی انسانی هستند.

در مطالعات آزمایشگاهی پروتئین ها و سلول های موجود در ظروف آزمایشگاهی توسط  پژوهشگر زیست شیمی، آشیش مانگلیک و زیست شناس سلولی پیتر والتر از دانشگاه کالیفرنیا، سانفرانسیسکو نشان دادند که نانو بادی های سفارشی می توانند پروتئین سنبله ای را که ویروس کرونا برای ورود به سلول ها استفاده می کند را از بین ببرد.

در قسمت فوقانی و پشتی حفره بینی فرد:

سلول های خاص حاوی مقدار زیادی ACE۲ قرمز

هسته سلول ها آبی

سلول های بویایی که به نظر نمی رسد دارای ACE۲ باشند به رنگ سبز

محققان هنوز "نانو بادی ها" را در افراد آزمایش نکرده اند. والتر می گوید: اما نتایج اولیه آنان نشان می دهد که ویروس پس از خنثی سازی با "نانو بادی"، نمی تواند وارد سلول های انسانی شود و در حفره بینی باقی بماند. محققان دریافتند که این "نانو بادی" در هنگام خشک شدن بینی و آئروسل، پایدار است و می تواند به شکل اسپری بینی ساخته شود. این گروه امیدوار است که آزمایش بر روی حیوانات آزمایشگاهی آغاز و سرانجام روی انسان بررسی شود.

روش ساده تر این است که ویروس موجود در بینی را بشویید یا از بین ببرید. برخی از پزشکان "ید" که یک ماده ضدعفونی کننده رایج است و می تواند زخم ها را درمان کند و پوست را قبل از جراحی ضدعفونی کند، موردبررسی قراردادند. در مقاله مروری در ۱۰ ژوئن در مجله گوش، بینی و حلق محققان شواهدی را توصیف می کنند که نشان می دهد یک محلول رقیق به نام "پوویدون آیوداین" ممکن است  سارس کووید-۲ را در حفره بینی و گلو ریشه کن کند.

نکات اولیه مبنی بر مطالعات ویروس در ظروف آزمایشگاهی شامل مقاله ای است  که در ۱۶ ژوئن در مجله پروتزهای دندانی منتشر شد و یک آزمایش بالینی در دانشگاه کنتاکی در لکسینگتون امریکا در حال انجام است که کارکنان مراقبت های بهداشتی از اسپری های بینی، "پوویدون آیوداین" و غرغره کردن برای جلوگیری از ابتلا به بیماری طی حضور خود در بیمارستان و بعدازآن استفاده  می کنند.

محققان دیگر به یک راه حل با فناوری پایین تر روی آورند که مخلوطی از ماده صابونی و نمک بود. شستشوی نمکی می تواند باکتری ها و مواد حساسیت زا را از حفره بینی خارج کرده و علائم آلرژی، عفونت های سینوسی و سرماخوردگی را کاهش دهد. آزمایش بالینی فعلی به منظور بررسی اثرات ماده صابونی مخصوص با محلول نمک بر روی علائم و احتمال انتشار کووید-۱۹ در افراد مبتلا به کووید-۱۹ طراحی شده است. جاستین ترنر، جراح بینی و سینوس که از محققان و مجری این آزمایش در دانشگاه وندربیلت در نشویل ایالات متحده است، می گوید: این محلول صابونی می تواند ویروس ها را از بینی شسته یا لایه محافظ خارجی آن ها را بشکند و آن ها را غیرفعال کند.

ترنر می گوید: "ما می دانیم که ویروس به صابون ها و مواد فعال کننده سطح بسیار حساس است. به عنوان مثال شستن دست ها با صابون روش خوبی برای از بین بردن ویروس کرونا است ."

این آزمایش بر روی بیماران  با علائم خفیف تا متوسط که نیاز به بستری در بیمارستان نداشتند و یا کار خاصی برای بینی آنان انجام نمی شد، موردبررسی قرار گرفت. بیماران چند بار در روز با محلول نمک و صابون نمکی بینی خود را شست وشو دادند. در کار آزمایی بالینی که از اول ماه مه آغاز شد، ترنر و همکارانش علائم ۱۰۰ نفر و میزان ویروس در بینی آنان را بررسی کردند. بررسی اولیه ۴۵ بیمار نشان می دهد افرادی که بینی را شستشو می دهند حدود یک هفته زودتر از سایرین از سردرد و گرفتگی بینی رها می شوند. این نتایج موقت اولیه در تاریخ ۱۱ سپتامبر در مجمع بین المللی آلرژی و جراحی بینی به صورت آنلاین ارائه شد.

لین هشدار می دهد: ممکن است که شستشوی بینی ویروس را تحریک کرده و شیوع آن را تسهیل کند. وی می گوید: فرضیه شستشوی بینی نویدبخش است و این کار و سایر مطالعاتی که بینی را هدف قرار می دهند، ارزش آزمایش دارند. به نظر من قبل از ورود ویروس به بدن باید آن را از بین برد.

 

کلید واژه :

پیشگیری کووید

،

۱۹

،

هدف گیری ویروس در بینی

ثبت نظرات
captcha