کد خبر : ۳۴۸۹۴۴
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

بررسی رویکردی جدید برای ترمیم ساختار و عملکرد قلب آسیب دیده

پژوهشگران پژوهشگاه رویان و دانشگاه آزاد اسلامی موفق به تولید بستری از ماتریکس خارج سلولی قلبی شدند که برای مهندسی بافت قلب مناسب است و امکان بهبود شرایط کشت سلولی را فراهم می کند.

بررسی رویکردی جدید برای ترمیم ساختار و عملکرد قلب آسیب دیده

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، بیماری های قلبی عروقی نخستین عامل مرگ و میر در سطح جهان هستند. یکی از بیماری های مهم قلبی اختلال عملکرد عضله قلب یا همان سکته قلبی است که منجر به نقص در فعالیت قلب و در نهایت، مرگ می شود. تنها درمان ممکن برای این اختلال پیوند قلب یا استفاده از ابزارهای مکانیکی حمایت کننده از فعالیت بطن چپ قلب است. به علت کمبود اهدا کننده و موفقیت اندک در روش های سلول درمانی، متخصصان سلول های بنیادی، مهندسین، زیست شناسان و متخصصان علوم فیزیک با تلاش زیاد به دنبال رویکردی برای ترمیم ساختار و عملکرد قلب آسیب دیده هستند.

مهندسی بافت قلب که شاخه ای از مهندسی بافت محسوب می شود، یکی از رویکردهای درمانی است که توسط پژوهشگران دنبال می شود. با هدف تولید بستری مناسب برای مهندسی بافت قلب، دکتر ساره رجبی، دکتر محمد پزشکی مدرس، مریم تمیمی و همکارانشان در پژوهشگاه رویان، دانشگاه علوم پزشکی ایران و دانشگاه آزاد اسلامی تهران مرکز، از ماتریکس خارج سلولی قابل انحلال شده قلب در ترکیب با آلژینات و چیتوزان (chitisan) استفاده کردند. سپس ویژگی های فیزیکی و شیمیایی بستر حاصل را با روش های آزمایشگاهی مورد بررسی قرار دادند.

نتایج این پژوهش که در مجله بین المللی Inteational Joual of Biological Macromolecules به چاپ رسیده است، نشان داد، میزان تخلل بستر حاصل بیش از 96 درصد است. با این حال پایداری و قوام خود را حفظ می کند. همچنین استفاده از آلژینات و چیتوزان به شکل معنی داری قدرت کشش ماتریکس خارج سلولی قلب را افزایش می دهند. کشت سلول های بنیادی مزانشیمی انسان بر بستر یاد شده نشان داد در صورت ترکیب ماتریکس خارج سلولی قلب با پلی ساکاریدهای نام برده شده به نسبت 75 به 25 توان تقسیم سلول های مزانشیمی بهبود می یابد.

همچنین بررسی های بافت شناسی نشان داد هفت روز پس از آغاز کشت سلول های قلبی در محیط پیرامون بستر، سلول ها به داخل آن نفوذ می کنند. علاوه بر این، بیان نشانگرهای قلبی در سلول های کشت شده روی این بستر نسبت به سلول های کشت شده روی ماتریکس خارج سلولی قلب، بیشتر است.

بنا بر اعلام روابط عمومی پژوهشگاه رویان، نتایج این پژوهش نشان داد بستر حاصل از ماتریکس خارج سلولی قلب در کنار آلژینات و چیتوزان، برای مهندسی بافت قلب مناسب تر است و امکان بهبود شرایط کشت سلول را فراهم می کند.

کلید واژه :

ترمیم قلب

،

قلب

ثبت نظرات
captcha