کد خبر : ۳۴۸۹۴۱
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

مصرف گوشت مرغ های کانیبالیسم که خودخوری کرده اند خطرناک است

یک دامپزشک در خصوص بیماری کانیبالیسم و مصرف گوشت مرغ هایی که درگیر این بیماری شده اند گفت: مصرف گوشت در صورت عفونی نشدن لاشه مشکلی نداشته اما این بیماری از نظر همه گیری باید درمان و بعد کشتار انجام شود.

مصرف گوشت مرغ های کانیبالیسم که خودخوری کرده اند خطرناک است

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، دکتر بهرام بهرامپور گفت: کانیبالیسم یک نوع بیماری رایج در بین طیور به خصوص مرغ تخم گذار است که باعث می شود پرنده شروع به خود خوری و همدیگر خوری کند. این ناهنجاری در اثر یک سری کمبودها در بین پرندگان به وجود می آید که در آن پرنده شروع به نوک زدن در قسمت های مختلف بدن خود یا سایر پرندگان می کند.

بهرامپور ادامه داد: بیماری کانیبالیسم به سرعت می تواند بین طیور به خصوص نوع تخم گذار رشد کند. کانیبالیسم می تواند سلامت پرنده را به طور جدی تهدید کند و اگر درمان و پیشگیری های به موقع در رابطه با آن اعمال نشود، پرورش دهنده خسارت زیادی را متحمل خواهد شد.

وی در ادامه با بیان اینکه عوامل محیطی زیادی باعث این بیماری می شود و می تواند راه را برای سایر بیماری ها باز کند گفت: در هر صورت این بیماری باید به سرعت تشخیص و درمان شود وگرنه سلامت کل گله را به خطر خواهد انداخت. بیماری کانیبالیسم منشأ ویروسی ندارد و در حقیقت یک عادت و رفتار پرخاشگرانه در بین طیور است که باعث می شود به یک دیگر و زخم های باز نوک بزنند.

این دامپزشک در خصوص مهمترین عوامل این بیماری در بین پرندگان توضیح داد: شدت نور زیاد و طولانی مدت باعث می شود پرنده پرخاشگر شود همچنین جیره غذایی ثابت و محدود هم می تواند سبب کمبود برخی از مواد معدنی در پرنده شود و به این بیماری دامن بزند.

وی ادامه داد:  هوای گرم نیز از جمله عوامل تأثیرگذار در بیماری خود خوری و هم نوع خوری پرندگان است و علاوه بر این عوامل تراکم زیاد و نبود فضای کافی برای پرنده به طوری که در یک مکان تعداد انبوهی از پرندگان نگهداری شوند و به اندازه کافی فضای گردش نداشته باشند شروع به نوک زدن به یکدیگر می کنند.

بهرامپور نبود تهویه هوا را هم یکی دیگر از عوامل کانیبالیسم عنوان کرد و گفت: تهویه هوا برای پیشگیری از بیماری کانیبالیسم بسیار ضروروی است

وی با بیان اینکه رعایت نکردن موارد بهداشتی بر شیوع کانیبالیسم در مرغداری اثر دارد، خاطرنشان کرد: نبود دان خوری و آبخوری کافی به علت انینکه پرندگان برای غذا خوردن با هم در یک محیط احساس رقابت می کنند می تواند جرقه یک درگیری بین طیور را بزند که کانیبالیسم یکی از عوارض آن خواهد بود.

بهرامپور پرندگان کند رشد را یکی دیگر از عوامل موثر بر این بیماری دانست و گفت: برخی از پرندگان نسبت به سایر هم نوعان خود دیرتر رشد می کنند و پرهای بدن آنها دیرتر بیرون می آید. همین موضوع بدن پرنده را در برابر خونریزی آسیب پذیرتر می کند. علاوه بر این نگه داری گونه ها و نژادهای مختلف در کنار هم به علت اینکه در بسیاری از نژادها تفاوت های ظاهری می تواند پرنده را به کنجکاوی و پرخوری تشویق کند و بیماری کانیبالیسم یکی از عوارض این کار است.

وی ادامه داد: گاهی اوقات پرندگان بین یکدیگر درگیر می شوند و برای حمله کردن به یک دیگر اغلب قسمت سر و تاج را مورد نوک زدن قرار می دهند. در نتیجه این کار ممکن است تاج و آویزه های گوشتی مرغ زخمی شود. وجود یک زخم خونی کافی است تا پرندگانی که در معرض بیماری هم خوری قرار گرفته اند، تحریک شوند.

بهرامپور اظهار کرد: طیور تخم گذار در برخی مواقع تخم های درشت تر یا به اصطلاح دو زرده تولید می کنند. در چنین مواقعی تخم هنگام خروج از لوله تخم، دیواره آن را زخمی می کند. در نتیجه باعث خونریزی جزئی در قسمت بیرونی بدن مرغ می شود. تقریبا بیشترین نوع بیماری کانیبالیسم این مورد است که در نتیجه آن سیستم تخم گذاری پرنده می تواند به طور کامل از بین برود.

این دامپزشک گفت: بیماری کانیبالیسم درمان دارویی ندارد و فقط باید شرایط و عواملی که باعث به وجود آمدن آن می شوند، از میان بروند. مهمترین مورد در درمان و پیشگیری این بیماری مدیرت کافی و صحیح است. با یک شیوه مدیریت خوب می توان سلامت طیور را در برابر این عارضه تضمین کرد.

وی در پایان در خصوص مصرف گوشت مرغ هایی که درگیر این موضوع بوده اند هم عنوان کرد: مصرف گوشت در صورت عفونی نشدن لاشه مشکلی نداشته اما این بیماری از نظر همه گیری باید درمان و بعد کشتار انجام شود.

کلید واژه :

گوشت مرغ

،

کانیبالیسم

،

خودخوری مرغ

ثبت نظرات
captcha