کد خبر : ۳۴۸۹۳۱
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

امید به آماده سازی واکسن کرونا تا پایان سال ۲۰۲۰

شرکت «آسترازنکا» به رغم وقفه ای که هفته گذشته در روند آزمایش واکسن کرونای دانشگاه آکسفورد ایجاد شد، ادعا کرد این واکسن پایان سال جاری میلادی و یا اوایل سال آتی…

امید به آماده سازی واکسن کرونا تا پایان سال ۲۰۲۰

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، به گزارش روزنامه دیلی میل، شرکت داروسازی«آسترازنکا»، یک شرکت بریتانیایی –سوئدی و چند ملیتی داروسازی که با دانشگاه آکسفورد برای تولید واکسن ویروس کرونا همکاری می کند، اعلام کرد که با موافقت مقامات بهداشتی بریتانیا آزمایش واکسن تولیدی خود را علیه ویروس جدید کرونا از سر گرفته است. آزمایش های واکسن کرونای دانشگاه آکسفورد روز ششم سپتامبر (۱۵ شهریور) به دنبال بروز علائم بیماری در یک زن انگلیسی که واکسن به او تزریق شده بود، متوقف شد.

بنا به اعلام شرکت آسترازنکا مقامات بهداشتی و دارویی بریتانیا تایید کرده اند که ادامه آزمایش واکسن تولید شده بی خطر است. به دنبال بروز علائم بیماری در این زن انگلیسی که واکسن به او تزریق شده بود، کمیته ای مستقل برای بررسی خطرهای احتمالی آزمایش واکسن شرکت آسترازنکا تشکیل شد. به گفته این شرکت تحقیق این کمیته به پایان رسیده و اعضای آن به این نتیجه رسیده اند که آزمایش واکسن می تواند ادامه یابد.

«پاسکال سوریوت»، مدیر اجرایی شرکت داروسازی آسترازنکا روز پنجشنبه گذشته در نشستی که به صورت آن لاین برگزار شد، توقف آزمایش این واکسن را موقتی بیان کرد و گفت: تولید واکسن «در مسیر» باقی مانده است، اما قبل از شروع تحقیقات منتظر کسب اجازه از یک کمیته ایمنی مستقل است.

سخنگوی شرکت آسترازنکا نیز این توقف را یک «اقدام عادی» توصیف کرد که هنگام بروز یک بیماری بالقوه غیر قابل توجیه در یکی از آزمایش های آن انجام میشود.

آنها  گفتند: «حفظ یکپارچگی آزمایش ها» در طول تحقیقات، بسیار مهم است. این شرکت تلاش می کند بررسی این مورد عارضه با سرعت هر چه بیشتر انجام شود تا کمترین تاثیر بالقوه را بر جدول زمانی آزمایش این واکسن داشته باشد. 

«مت هانکوک» وزیر بهداشت انگلیس نیز تصریح کرد: توقف آزمایش واکسن خود یک چالش است، اما تلاش برای تولید واکسن را عقب نمی اندازد. بدیهی است این اتفاق برای آزمایش این واکسن خاص یک چالش به حساب می آید، اما این نخستین باری نیست که چنین اتفاقی برای واکسن آکسفورد رخ می دهد. 

اکنون ۹ نامزد واکسن در مرحله سوم آزمایش قرار دارند. آزمایش های مرحله سوم این شرکت بریتانیایی- سوئدی در اواخر ماه اوت (اوایل شهریور) در آمریکا آغاز شد. ضمن آنکه مراحل پیشین در انگلیس، برزیل و آفریقای جنوبی آغاز شده بود. 

 «دونالد ترامپ» رییس جمهوری آمریکا پیش از این از تولید واکسن کرونا در این کشور تا پیش از انتخابات سه نوامبر ۲۰۲۰ (۱۳ آبان) خبر داده بود. این سخنان نگرانی هایی را در زمینه ترجیح منافع سیاسی در تولید واکسن ویروس کرونا افزایش داد. 

واکسن شرکت آسترازنکا که تاکنون بر روی دهها هزار نفر در انگلیس، برزیل، آفریقای جنوبی و آمریکا آزمایش شده، امید زیادی به آن بسته شده است. روند آزمایش این واکسن به مرحله سوم یعنی آخرین مرحله آزمایش  که در جریان آن میزان ایمنی و کارایی واکسن سنجیده می شود، رسیده است.

کلید واژه :

واکسن کرونا

ثبت نظرات
captcha