کد خبر : ۳۴۸۹۲۱
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

فعالیت معدن بوکسیت تاش بدون مجوز

شاهرود- معدن بوکسیت تاش از اواخر دهه ۸۰ کار خود را در زمینه اکتشاف و سپس استخراج بوکسیت از قله شاهوار آغاز کرده حال آنکه طبق قانون می بایست استعلام های محیط زیستی را اخذ می کرد.

فعالیت معدن بوکسیت تاش بدون مجوز

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، محمد حسین عابدی: بیش از ۹ سال است که معدن بوکسیت تاش در شاهوار، این بلندترین قله البرز شرقی مشغول به فعالیت معدنی، پاک تراشی و استخراج سنگ و به جای گذاشتن باطله ها از آن است معدنی که بالاخره سال گذشته با فشار مردم، مسئولان وقت و گروه های مردمی، تشکل های زیست محیطی و ورزشی موقتاً تعطیل شد.

مسئولان معدن ادعا کرده اند که این معدن به دلیل قرار نداشتن در نواحی چهارگانه محیط زیستی شامل منطقه حفاظت شده، شکار ممنوع و… نیاز به استعلام از محیط زیست نداشته است در نتیجه معدن بوکسیت تاش اصلاً مجوزی از محیط زیست ندارد.

قانون رعایت نشده است

پس از چند سال اسنادی به دست خبرگزاری مهر استان سمنان رسیده که ثابت می کند ادعای این معدن بی پایه و اساس است. نخست اینکه دستورالعملی که به معادن می گوید به موجب ماده ۲۴ قانون نیاز به استعلام از محیط زیست در مکان هایی که خارج از نواحی چهارگانه محیط زیست هستند، وجود ندارد متعلق به سال ۹۲ است یعنی تقریباً روزهای آخر ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد اما اسنادی وجود دارد که ثابت می کند این معدن در سال ۸۹ پروانه اکتشاف گرفته و قبل از سال ۹۲ فعالیت داشته تا جایی که حتی در سال ۹۰ منابع طبیعی از آن شکایت هم می کند.

بگذریم که چطور می شود یک معدن در بلندترین قله البرز شرقی، کانون آب ساز و حیات بخش که زیستگاه گونه های نادر گیاهی و جانوری مانند خرس قهوه ای، عقاب سانان، قوچ اوریال و … است، سال های سال بدون مجوز و استعلام از محیط زیست به تخریب کوه شاهوار پرداخته و چطور می شود مجوز منابع طبیعی از مقداری محدود در سال ۹۰ به یک هزار و ۳۱۳ هکتار افزایش می یابد و هیچ اتفاقی برای معدن کاران نمی افتد!

اما این موضوع را نمی توان نادیده گرفت که اگر مردم عادی یک خانه کوچک کارگری را در باغ خودشان بسازند بلافاصله با بولدوزرها تخریب می شود، چطور با شرکت آلومینای جاجرم که به زعم اداره کل منابع طبیعی استان سمنان ۱۶۵ هزار و ۲۲۰ متر مربع زمین ملی را تصرف عدوانی کرده است، برخوردی صورت نمی گیرد.

به این سند که به دست خبرگزاری مهر استان سمنان دقت کنید:

نامه شماره ۹۵۳-۷-۹۸ مورخ یازدهم تیرماه ۹۸ از اداره کل منابع طبیعی استان سمنان به دادگاه عمومی بخش بسطام که تصویر آن نیز در ذیل قابل مشاهده است، می نویسد: معدن بوکسیت تاش بدون اخذ مجوزهای لازم و قانونی اقدام به تخریب و تصرف عدوانی ۱۶۵ هزار و ۲۲۰ متر مربع اراضی ملی در پلاک ۱۱ اصلی از بخش ۱۰ ثبت شهرستان شاهرود موسم به تاشین، کرده است.

برای ایجاد مسیر دسترسی به معدن این شرکت اقدام به احداث مسیری هفت هزار و ۲۹۰ متری و در عرض ۱۲ متر کرده است که با بررسی های انجام شده مشخص شد مسیر احداث شده نسبت به صورت وضعیت تنظیمی از سوی این اداره کل (اشاره به نامه ای که در سال ۹۰ شرکت متعهد می شود که الزامات منابع طبیعی و محیط زیست از جمله جاده سازی، قطع درختان ممنوعه ای مانند اورس و … را انجام ندهد که البته این کارها را نیز انجام می دهد و در ادامه به آن می پردازیم، دارد) کاملاً متفاوت و جابجا شده است.

در همین نامه آمده است: در اثر عمل خلاف این شرکت ۲۴۷ هزار و ۸۳۰ اصله بوته گون، سه هزار و ۳۰۵ بوته گون ۸۲۶ بوته زرشک و ۴۱۳ اصله درخت ممنوع قطع اورس نابود شده اند همچنین خاکبرداری به میزان ۲۲۵ هزار و ۳۰۰ متر مکعب سبب بروز خسارات بسیاری به منابع ملی به میزان ۵۱ میلیارد و ۳۲۱ میلیون و ۱۱۰ هزار ریال شده است.

این سند و دیگر اسناد به دست آمده به ویژه گزارش مرکز پژوهش های مجلس درباره شاهوار، به خوبی نشان می دهد که نه تنها معدن بوکسیت تاش اقدامی برای دریافت استعلام و مجوزهای لازم محیط زیستی نداشته بلکه بدون التزام به تعهدات سابق، تخریب هایی را نیز در شاهوار انجام داده است از سوی دیگر سخن دوست داران محیط زیست این است که وقتی شرکتی ۹ سال به محیط زیست بی توجه بوده و هیچ برنامه مدون و مورد تأییدی برای محیط زیست نداشته چطور می تواند صلاحیت ادامه کار را داشته باشد.

زمزمه های آغاز دوباره کار معدن بوکسیت تاش در شاهرود نگرانی های مردم را به دنبال داشته است تا جایی که در هفته گذشته مردم این شهرستان در دو گردهمایی با حضور در مقابل دفتر امام جمعه شاهرود و بسطام خواستار توقف کامل فعالیت های معدن بوکسیت تاش شدند زیرا اراده از سوی این معدن برای کاهش مخاطرات زیست محیطی وجود ندارد برای مثال این معدن در ابتدا می بایست به صورت تونلی بوکسیت را استخراج می کرد اما برای تسهیل در کار و هزینه کمتر راحت ترین روش را انتخاب و با انفجار هفت سال تمام بوکسیت را از شاهوار منتقل کرد این موضوع نگرانی های جدی را برای مسدود شدن و تأثیرات منفی بر منابع آبی زیرزمینی شاهوار را به همراه دارد.

سند شکایت سال ۹۰

به گفته مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی در کوه شاهوار معادل سد کرج آب نهفته است و این در حالی است که شاهرود تنها شهرستان با تنش آبی بالا در سال ۹۸ در سطح استان سمنان شناخته شد و سالانه میلیاردها تومان اعتبار از بیت المال صرف پروژه های آبی در این استان خشک می شود. عقلانیت اما به ما می گوید که می توانیم منابع موجودمان را حفظ و سپس به دنبال دیگر منابع آبی باشیم.

موضوع دیگری که در پایان باید به آن اشاره کرد این است که نخستین شکایت از معدن بوکسیت تاش در سال ۹۰ و در دادگاه بخش بسطام انجام شده است در نتیجه همین سند که تصویر آن را نیز مشاهده می کنید نشان می دهد معدن قبل از سال ۹۲ فعالیت داشته و می بایست استعلام ها و مجوزهای محیط زیستی را اخذ می کرده است.

امروز در کنار نگرانی منابع آب، گرادیان هوا، مسدود شدن راه آب ها و نابودی درختان، وحوش، پوشش گیاهی و … نگرانی از جاده هفت هزار و ۲۰۰ متری معدن تا ارتفاع بیش از سه هزار متر و عرض ۱۲ متر معادل یک جاده استاندارد بین شهری است که می تواند مسیر تردد شکارچیان به مناطق شمالی شاهرود از تاش و شاهکوه تا ابر و قلعه نو خرقان باشد موضوعی که کار محیط زیست و مأموران پایش آن را دشوار می کند زیرا با فعالیت های معدن این روزها حتی با پراید هم می تواند تا ارتفاع سه هزار و ۵۰۰ متری قله شاهوار که کمی بیش از سه هزار و ۹۰۰ متر ارتفاع دارد، رفت!

منبع:مهر

کلید واژه :

معدن بوکسیت تاش

ثبت نظرات
captcha