کد خبر : ۳۴۸۹۰۳
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

کادمیم علت احتمالی آسم و آلرژی در کودکان

براساس تحقیق ارائه شده در کنگره بین المللی انجمن تنفسی اروپا، نوزادانی که با مقادیر بالاتر کادمیم در خون بند ناف خود متولد می شوند، ممکن است در معرض خطر ابتلا به آسم و آلرژی خردسالی قرار داشته باشند.

کادمیم علت احتمالی آسم و آلرژی در کودکان

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، کادمیم برای سلامتی انسان خطرناک است و استفاده از آن در اتحادیه اروپا محدود است اما به طور گسترده ای مورد استفاده قرار گرفته است. به عنوان مثال از آن در باتری ها، رنگدانه ها و به عنوان روکش فلزات دیگر استفاده می شود. این عنصر همچنین در توتون وجود دارد و می تواند از طریق سیگار کشیدن یا بو کردن دود سیگار دیگر افراد وارد بدن شود.

 این تحقیق به صورت مجازی توسط پروفسور "ایزابلا آنزی-مازانو"(Isabella Annesi-Maesano) رئیس اپیدمیولوژی بیماری های آلرژیک و تنفسی موسسه اپیدمیولوژی "پیر لوئیس" ارائه شد.

وی گفت: کادمیم نوعی فلز سنگین است. ما می دانیم که افراد می توانند از طریق غذا، آب و هوا در معرض فلزات سنگین قرار بگیرند و حتی مقادیر بسیار کمی از آنها نیز می توانند اثرات مخربی بر سلامتی ما داشته باشند. طی این مطالعه ما می خواستیم سطح برخی از فلزات سنگین را که نوزادان در رحم در معرض آن هستند را بررسی کنیم و هرگونه تأثیری را که ممکن است آنها بر رشد و سلامت آینده آنها داشته باشد، درک کنیم.

محققان در این مطالعه ۷۰۶ زن و نوزاد آنها که در واحدهای زایمان بیمارستان های شهر نانسی و پوآتیه فرانسه نگهداری می شدند را مورد بررسی قرار دادند. محققان مقادیر سه فلز سنگین مختلف از جمله کادمیم، منگنز و سرب را در خون زنان هنگام بارداری و در خون گرفته شده از بند ناف نوزادان اندازه گیری کردند.

محققان کودکان را تا سن هشت سالگی مورد بررسی قرار دادند تا ببینند آیا در هر یک از آنها علائم آسم، التهاب مخاط بینی آلرژیک، اگزما یا آلرژی غذایی ایجاد شده است یا خیر.

 آنها همچنین عوامل محیطی دیگر مانند سابقه پزشکی خانوادگی کودکان و اینکه والدین آنها سیگار می کشند یا خیر را نیز مورد بررسی قرار دادند.

محققان به طور متوسط ۰.۸ میکروگرم کادمیم در لیتر(میکروگرم در لیتر) در خون مادران و به طور متوسط ۰.۵ میکروگرم در لیتر در خون بند ناف پیدا کردند. نتایج نشان می دهد که سطوح بالاتر کادمیم موجود در خون بندناف نوزادان(بالاتر از ۰.۷ میکروگرم در لیتر) با احتمال افزایش خطر آسم در حدود ۲۴ درصد در مقایسه با سطوح پایین تر (زیر ۰.۳ میکروگرم در لیتر) احتمال افزایش آلرژی غذایی در حدود ۴۴ درصد وجود دارد. سطوح بالاتر منگنز در خون مادران (بالاتر از ۱/۱ میکروگرم در لیتر) نیز در مقایسه با سطوح پایین تر (زیر ۰.۵ میکروگرم در لیتر) با افزایش احتمالی خطر ابتلا به اگزما ارتباط داشت. اگزما از عوامل خطرزا برای ابتلا به آسم شناخته شده است.

پروفسور آنزی مازانو افزود: ما از تحقیقات قبلی دریافته بودیم که انواع مختلف فلزات سنگین می توانند اندام های مختلف بدن را تحت تأثیر قرار دهند. اما مطالعه اخیر ما نشان می دهد که قرار گرفتن در معرض کادمیم در هنگام بارداری می تواند در افزایش خطر آسم و آلرژی در کودکان نقش داشته باشد. علت این امر ممکن است این باشد که کادمیم در سیستم ایمنی بدن نوزادان تداخل ایجاد می کند و ما فکر می کنیم این می تواند بر واکنش های آلرژیک آنها در کودکی تأثیر بگذارد. ما برای تأیید این یافته ها و درک بیشتر در مورد ارتباط بین قرار گرفتن در معرض فلزات سنگین در بارداری و سلامت کودکان در طولانی مدت به تحقیقات بیشتری نیاز داریم.

ایسنا

 

کلید واژه :

کادمیم

،

آسم و آلرژی

،

کودکان

ثبت نظرات
captcha