کد خبر : ۳۴۸۸۸۰
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

واکسن کرونای جانسون اند جانسون مانع از ابتلای شدید همسترها شد

محققان شرکت داروسازی جانسون اند جانسون می گویند تزریق واکسن کووید-۱۹ این شرکت از بیماری شدید در همسترها جلوگیری می کند.

واکسن کرونای جانسون اند جانسون مانع از ابتلای شدید همسترها شد

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، به نقل از سی ان بی سی، محققان شرکت "J&J" همسترها را ابتدا با یک دوز از واکسن کووید-۱۹ واکسینه کردند و آنها را چهار هفته بعد در معرض کروناویروس قرار دادند که در نهایت مشخص شد همسترهای واکسینه شده وزن کمتری نسبت به همسترهای واکسینه نشده دارند و بیماری های شدید مانند ذات الریه یا مرگ و میر را تجربه نمی کنند.

این شرکت اکنون اعلام کرده است که واکسن بالقوه کروناویروس آن از ابتلا به بیماری شدید در گروه کوچکی از همسترهای طلایی سوریه ای جلوگیری کرده است.

محققان می گویند این واکسن آنتی بادی ها یا پادتن های خنثی کننده را که به عقیده محققان برای ایجاد ایمنی در برابر ویروس لازم است، در همسترهایی که این واکسن به آنها تزریق شده، به وجود آورده است. 

"پائول استافلز" مدیر ارشد علمی "J&J" گفت: این مطالعه پیش بالینی، اعتماد ما را به واکسن بالقوه کووید-۱۹ بیشتر کرد. با آزمایشات مرحله سوم که برای شروع از همین ماه جاری برنامه ریزی شده است، ما همچنان متعهد هستیم که توانایی تولید و توزیع خود را گسترش دهیم تا در صورت ایمن بودن و موثر بودن این واکسن در انسان، امکان دسترسی جهانی به آن را فراهم کنیم.

نتایج امیدوار کننده در همسترها لزوماً به این معنی نیست که این واکسن همان سطح محافظت را در انسان نیز ایجاد می کند، اما محققان خاطرنشان کردند که این نتایج از آنجا که بیماری کووید-۱۹ در برخی از انسان ها منجر به بیماری شدید می شود، از اهمیت بالایی برخوردار است.

شرکت "جانسون اند جانسون"(J&J) یکی از چندین شرکتی است که روی تولید واکسن کروناویروس جدید کار می کند و قصد دارد آن را به سرعت در سراسر جهان توزیع کند. این شرکت انتظار دارد همین ماه جاری آزمایش های واکسن خود را روی ۶۰ هزار نفر آغاز کند. این بزرگترین آزمایش واکسن کرونا تاکنون خواهد بود.

وزارت بهداشت و خدمات انسانی ایالات متحده در تاریخ پنج اوت اعلام کرد که با شرکت "Janssen" که زیرمجموعه دارویی شرکت "J&J" است برای خرید ۱۰۰ میلیون دوز واکسن به ارزش تقریبی یک میلیارد دلار به توافق رسیده است. براساس این اعلام، این معامله به دولت فدرال امکان سفارش ۲۰۰ میلیون دوز اضافی را می دهد.

شرکت "J&J" می گوید که در ساخت واکسن کروناویروس خود از همان فناوری های ساخت واکسن آزمایشی ابولا که در اختیار مردم جمهوری دموکراتیک کنگو قرار گرفته است، استفاده می کند که شامل ترکیب مواد ژنتیکی کروناویروس با نسخه اصلاح شده "ویروس آدنو"(adenovirus) است که باعث سرماخوردگی در انسان می شود.

شرکت کنندگان در مرحله سوم این آزمایش بالینی به طور تصادفی برای دریافت یک دوز از واکسن یا دارونما انتخاب می شوند. شرکت کنندگان در این آزمایش بیش از دو سال توسط محققان پیگیری می شوند و این آزمایش، ایمنی و موثر بودن واکسن را مشخص می کند.

این مطالعه در مجله Nature Medicine منتشر شده است.

ایسنا

کلید واژه :

واکسن کرونای جانسون اند جانسون

،

همسترها

ثبت نظرات
captcha