کد خبر : ۳۴۸۸۵۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

توسعه هوشمند راهکاری برای ارتقای بهره وری در کشاورزی

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان غربی گفت: توسعه کشاورزی هوشمند می تواند تحول عظیمی در این صنعت ایجاد و سبب تولید محصولاتی با کیفیت و کمیت بیشتر…

توسعه هوشمند راهکاری برای ارتقای بهره وری در کشاورزی

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، نادر صادقی اظهار کرد: مهمترین راهکار توانمندسازی بخش کشاورزی، فراهم کردن زیر ساخت سیستم مدیریت زنجیره تامین در استان است.

وی بیان کرد: این استان نیازمند مدیریت زنجیره تامین در بخش کشاورزی برای اتصال عوامل موثر در تولید و فرآوری محصولات کشاورزی است که در صورت تحقق آن، کشاورزان مجبور به تولید متناسب با تقاضای بازار می شوند که برای خود آنان نیز همراه با درآمدافزایی است.

وی با تاکید بر ضرورت به کارگیری "اینترنت اشیاء" در بخش کشاورزی افزود: امروز اینترنت اشیاء با راهکارهای هوشمند در بخش کشاورزی گام مهمی در افزایش آگاهی و دانش کشاورزان دارد که سازمان های متولی از جمله جهاد کشاورزی باید با برگزاری دوره های آموزشی و افزایش سطح دانش کشاورزان با تکنولوژی های نوین، کشاورزی هوشمند را در استان نهادینه کنند.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان غربی گفت: از جمله این روش ها استفاده از پهبادها در سمپاشی مزارع است که در راستای کشاورزی هوشمند و به منظور مبارزه با علف های هرز، کاهش آلودگی محیط زیست و آب، کاهش مصرف سم و هزینه ها استفاده می شود.

صادقی بیان کرد: باید یک رابطه منطقی بین منافع تولیدکننده، توزیع کننده و مصرف کننده برقرار شود تا در قیمت محصولات در بازار تعادل ایجاد شود.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری آذربایجان غربی اضافه کرد: بخش خصوصی با استفاده از تجارب کشورهای همسایه و رقبای بازارهای جهانی باید توجه خود را در بخش کشاورزی به مدیریت زنجیره تامین معطوف کند.

وی با اشاره به دپوی سیب درختی در کنار جاده ها، گفت: این کار علاوه بر بدمنظر شدن راه های مواصلاتی، به صادرات محصولات کشاورزی و اقتصاد استان نیز لطمه می زند.

صادقی تأکید کرد: به دنبال رایزنی برای لغو محدودیت های صادراتی در ارتباط با محصول گوجه فرنگی و فرآورده های آن و سیب درختی و پیگیری تداوم این محدودیت ها تا پایان فصل برداشت هستیم.

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان نیز در این نشست افزود: هم اکنون هر کیلوگرم سیب درجه ۲ به قیمت هشت هزار تومان در استان به فروش می رسد که رقم خوبی است.

رسول جلیلی با بیان اینکه سال گذشته ارزش محصولات کشاورزی استان ۹۰۰ میلیون دلار بود افزود: ارزش صادرات سیب استان نیز پارسال به بالغ بر ۳۰۰ میلیون دلار رسید.

وی اضافه کرد: میزان تولید سالانه محصولات کشاورزی باغی استان ۱.۵ میلیون تن است که کاهش سرمازدگی و بهبود وضعیت دریاچه موجب شده تا وضعیت باغبانی استان بهبود یابد.

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان افزود: سرمازدگی و تگرگ مهمترین مشکل بخش کشاورزی آذربایجان غربی است که سرمازدگی بهاره چند سالی است رخ نداده اما سرمازدگی زمستانه همچنان وجود دارد .

وی با بیان اینکه در ۲۲ سال اخیر خسارت های بخش کشاورزی استان بالای هزار میلیارد تومان بوده بیان کرد: فقط ۹۰۰ میلیارد تومان این رقم مربوط به سرمازدگی است.

آذربایجان غربی داری ۸۰۰ هزار هکتار اراضی کشاورزی است که سالانه افزون بر ۶ میلیون تن محصولات کشاورزی از این اراضی برداشت می شود.

ایرنا

 

کلید واژه :

توسعه هوشمند

،

ارتقای بهره وری

،

کشاورزی

ثبت نظرات
captcha