کد خبر : ۳۴۸۸۵۲
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

احساس شدید خطرات ناشی از وقوع سیلاب و فرسایش خاک

یک عضو هیات علمی مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی لرستان گفت: امروزه خطرات ناشی از وقوع سیلاب و فرسایش خاک بیشتر احساس می شود.

احساس شدید خطرات ناشی از وقوع سیلاب و فرسایش خاک

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، رضا چمن پیرا اظهار کرد: در سال های اخیر رشد روزافزون جمعیت و رویکرد جوامع بشری به الگوهای مصرف روزانه، نیاز به آب و مواد غذایی را دوچندان کرد.

وی ادامه داد: انسان ها برای تأمین نیازهای آنی خود به بهره برداری از عرصه های منابع طبیعی روی آوردند. این بهره برداری ها در بیشتر موارد چنان سریع، نامعقول و منفعت طلبانه بود که باعث برهم زدن نظم و تعادل سیستمی حوزه های آبخیز شد.

چمن پیرا اضافه کرد: بهره برداری از این منابع بدون توجه به توان طبیعی آن ها سبب پسرفت و کاهش نفوذپذیری خاک، زوال پوشش گیاهی، افزایش سیل، تشدید فرسایش، رسوب زایی در پایین دست، وقوع خشکسالی های مکرر، کاهش توان تولید، هدر رفت بخش قابل ملاحظه ای از سرمایه های طبیعی و بروز مشکلات و مسائل اقتصادی و اجتماعی شد.

این عضو هیات علمی مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی لرستان یادآور شد: چنین مشکلاتی باعث شکل گیری نهادها و سازمان های دولتی و غیردولتی به منظور جلوگیری از روند تخریب عرصه های منابع طبیعی در سراسر دنیا شد.

وی خاطرنشان کرد: در کشور ما توجه به مسائل مربوط به کنترل رواناب و جلوگیری از فرسایش به چند دهه اخیر برمی گردد.

چمن پیرا اضافه کرد: امروزه در ایران خطرات ناشی از وقوع سیلاب و فرسایش خاک بیشتر احساس می شود.

این استادیار بخش تحقیقات حفاظت خاک و آبخیزداری مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی لرستان گفت: برای رفع این معضلات تلاش های مختلفی در سال های اخیر صورت گرفته که اجرای عملیات آبخیزداری در بخش های وسیعی از کشور با هدف نفوذ رواناب، کاهش دبی اوج سیلاب و جلوگیری از رسوب زایی در پشت سدها از جمله این تلاش ها است.

ایسنا

 

کلید واژه :

خطرات ناشی از وقوع سیلاب و فرسایش خاک

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha