کد خبر : ۳۴۸۸۵۰
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

فناوری جدید تبدیل کاغذ به تبلت

پژوهشگران دانشگاه پردو فناوری جدیدی ابداع کرده اند که به ورقه های کاغذ این امکان را می دهد تا مانند تبلت، موسیقی پخش کنند و هوشمند باشند.

فناوری جدید تبدیل کاغذ به تبلت

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، به نقل از تک اکسپلور، پژوهشگران "دانشگاه پردو" (Purdue University)، فناوری جدیدی ابداع کرده اند که می تواند ورقه های کاغذی را به رابطی برای پخش موسیقی تبدیل کند و حتی بسته بندی های غذا را به حالت تعاملی درآورد.

آنها در این پژوهش، یک فرآیند ساده چاپ ابداع کرده اند که می تواند هر نوع کاغذ یا بسته بندی مقوایی را به صفحه کلید یا هر نوع رابط ساده دیگر میان انسان و ماشین تبدیل کند.

"رامسس مارتینز" (Ramses Martinez)، استادیار بخش مهندسی صنعتی دانشگاه پردو گفت: این نخستین بار است که یک ابزار الکترونیکی مبتنی بر ورقه کاغذ معرفی می شود.

وی افزود: ما روشی ارائه داده ایم که کاغذ را به دافع آب، روغن و غبار تبدیل می کند. برای این کار، ما کاغذ را با لایه ای از مولکول ها پوشاندیم تا امکان چاپ چندین لایه از مدارها را روی کاغذ فراهم کنیم.

به گفته مارتینز، این نوآوری می تواند به ساخت راحت تر حسگرهای فشار کمک کند که نیازی به باتری خارجی ندارند زیرا انرژی را از تماس با کاربر به دست می آورند.

این فناوری، با فرآیندهای متداول چاپ بزرگ مقیاس، سازگاری دارد و شاید بتوان به سادگی از آن برای تبدیل بسته بندی های مقوایی یا کاغذ به بسته بندی های هوشمند یا رابط هوشمند میان انسان و ماشین استفاده کرد.

مارتینز ادامه داد: این فناوری می تواند به کاربر کمک کند تا با بررسی بسته بندی هوشمند غذا، از سالم بودن آن مطمئن شود.

وی افزود: همچنین ما در این بررسی نشان داده ایم که ورقه های ساده یک دفترچه را می توان به یک رابط پخش موسیقی تبدیل کرد تا کاربر با کمک آن، امکان پخش موسیقی و تغییر سطح صدا را داشته باشد.

این پژوهش، در مجله "Nano Energy" به چاپ رسید.

 

کلید واژه :

فناوری جدید

،

کاغذ

،

تبلت

،

تبدیل

ثبت نظرات
captcha