کد خبر : ۳۴۸۸۴۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

تایید وجود بیماری لکه سیاه در مزارع کلزای قیر وکارزین

شیراز - مسئول حفظ نباتات جهاد کشاورزی شهرستان قیر وکارزین گفت: برای اولین بار در جنوب فارس بیماری لکه سیاه در مزارع کلزای شهرستان قیر و کارزین مشاهده شده است.

تایید وجود بیماری لکه سیاه در مزارع کلزای قیر وکارزین

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، به نقل از روابط عمومی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان قیر و کارزین، شهرام فلامرزی با بیان اینکه مزارع کلزای این شهرستان خسارت کاهش تولید تا ۳۰ درصد را در کشت گذشته از بیماری لکه سیاه متحمل شده است، تصریح کرد: پس از مشاهده علائم بیماری و ارسال نمونه به آزمایشگاه مدیریت حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان فارس آلودگی به قارچ "آلتر ناریا" قطعی شد.

این کارشناس با بیان اینکه علائم بیماری لکه سیاه در پیله در نزدیک به ۴۰۰ هکتار از مزارع کلزا وجود داشته است اظهار کرد: در اثر بیماری لکه سیاه آلتر ناریایی پیله های کلزا زود تر زرد و شکافته می شوند از این رو باعث ریزش محصول و تحمیل خسارت می شود.

به گفته وی؛ لکه سیاه آلتر ناریایی با لاغر کردن دانه ها و ریز تر شدن آن نیز موجبات کاهش تناژ محصول و ضرر کشاورز را فراهم می کند. فلامرزی با تاکید بر اینکه اغلب مزارع به بیماری لکه سیاه آلوده بوده اند، ابراز کرد: شرایط اقلیمی گرم و مرطوب، بارندگی بیش از ۵۰۰ میلیمتری در فصل داشت و ریزش تگرگ که ورود عامل پاتوژن به گیاه را تسهیل کرده بود توسعه بیماری را تسریع و میزان خسارت ها را افزون کرد.

او با اشاره به این موضوع که طبق بررسی های کارشناسی از منابع مختلف مراحل پایش بیماری مذکور باید در مراحل اولیه گیاهچه صورت گیرد، بیان کرد: تدوین دستورالعمل لازم برای رصد بیماری و مدیریت آن به منظور استفاده از قارچ کش ها تا اوایل گل دهی کلزا باید در دستور کار قرار گیرد.

امکان تبدیل تهدید به فرصت استفاده صحیح از منابع کشاورزی

مسئول حفظ نباتات مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان قیر و کارزین با تاکید بر اینکه تهدید این بیماری یک فرصت برای استفاده درست از منابع و نهاده های کشاورزی را فراهم کرده است، گفت: با توجه به نقش تراکم بالای گیاه در مزرعه برای توسعه و شیوع بیماری های قارچی بهتر است در این خصوص تحقیقاتی بر مبنای کاهش تعداد بوته به تعدادی کمتر از تراکم توصیه شده فعلی انجام گیرد.

به گفته فلامرزی؛ در حال حاضر توصیه های کارشناسی بنا به ۳۰ تا ۴۰ بوته کلزا در هر متر مربع دارد که میزان بذر مصرفی آن دو تا سه کیلوگرم در هر هکتار است اما برخی از منابع وابسته به شرکت های تولید کننده بذر توصیه به پنج تا هفت بوته در هر متر مربع از مزرعه دارند اجرای این دستور العمل های جدید جدای از اینکه از شیوع بیماری لکه سیاه جلوگیری می کند از هدر روی منابع مالی برای خرید بذور و دیگر نهاده ها ممانعت و آب و خاک را حفظ می نماید. او می گوید: توسعه کشت کلزا به منظور خودکفایی در تولید روغن خوراکی و قطع وابستگی به خارج از کشور یک ضرورت است.

این کارشناس جلوگیری از خروج ارز از کشور و کاهش وابستگی به خارج، پایداری تولید گندم و افزایش حداقل ۲۰ درصدی عملکرد آن و کاهش بیماری های گندم در کشت بعدی را از مزایای کاشت کلزا عنوان کرد.

وی از لزوم اجرای طرح مزارع الگویی کلزا به لحاظ کاهش میزان بذر مصرفی و تراکم بوته ها در مزرعه نیز گفت و افزود: کشاورزان کلزا کار نیز به طور آزمایشی می توانند در سطوحی کلزا را با حداقل میزان بذرهای توصیه شده بکارند و نتایج عینی را مشاهده و بررسی کنند.

در سال زراعی جاری بیش از ۵۸۰ هکتار از مزارع شتوی شهرستان قیر وکارزین به کشت کلزا اختصاص یافته بود که بالغ بر یک هزار تن محصول از این مزارع برداشت و به مراکز خرید تحویل داده شده است. قیر وکارزین در ۱۶۹ کیلومتری جنوب غربی شیراز قرار دارد.

مهر

 

کلید واژه :

بیماری لکه سیاه

،

مزارع کلزای قیر وکارزین

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha