کد خبر : ۳۴۸۸۴۵
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

آغاز پایش هوایی تالاب انزلی

مدیر کل حفاظت محیط زیست گیلان اعلام کرد: پایش هوایی، ماهواره ای، لیزری و پایش زمینی تالاب انزلی از امروز چهارشنبه دوازدهم شهریورماه آغاز شد.

آغاز پایش هوایی تالاب انزلی

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، ساسان کفایی افزود : اقدام یاد شده با حضور مسئولان استانی و کشوری در حوزه پایش هوایی و همزمان ماهواره ای آغاز شده است.
وی اظهار داشت: بر این اساس در اجرای طرح یادشده عکس های دقیقی توسط هواپیما گرفته و تبدیل به نقشه ای دقیق می شود و محدوده تالاب از این طریق تعیین و برنامه ریزی های سازمان محیط زیست بر اساس آن انجام می گیرد.
وی ادامه داد : همچنین بوسیله لیزر اسکن، عمق سنجی تالاب انزلی انجام می شود و در حین عمق سنجی میزان فاضلاب، شوری و اکسیژن تالاب نیز آنالیز می شود که هر چه میزان اکسیژن درآب پایین تر باشد یعنی فاضلاب بیشتری در آن نقطه وارد شده است.
کفایی افزود : عمق سنجی بدین سبب انجام می شود که مشخص شود در کجای تالاب عمق آب کاهش یافته و سازمان محیط زیست برای آن برنامه ریزی نماید.  
وی اضافه کرد : از سویی با استفاده از تصاویر ماهواره ای، گذشته تالاب نیز استخراج و آنالیز می شود تا مشخص گردد در گذشته چه اتفاقاتی برای آن روی داده و پس از این مرحله متوجه شویم تالاب بر اساس چه مدلی دچار اتفاق کنونی شده  و بر این مبنا پیش بینی می شود اگر طبق روال ۲۰ سال گذشته پیش برویم چه اتفاقی برای تالاب روی می دهد .
وی ادامه داد: بر اساس این پایش مشخص می شود اگر مداخله مثبت دولت و مردم را در راستای جلوگیری از ورود فاضلاب به تالاب داشته باشیم چه اتفاقی می افتد و بر اساس آن برنامه حفاظت از تالاب ارائه خواهد شد.
کفایی با بیان اینکه اقدامات مثمری در ماه های اخیر برای احیای تالاب انزلی در سطح کشور و استان انجام شده است و در روزهای آتی ثمره این اقدامات موجب نفسی تازه برای این تالاب بین المللی خواهد شد،  افزود: اعتبار این طرح از محل اعتبارات ملی تامین می شود و به مدت دوماه ادامه خواهد یافت.
گیلان دارای بیش از ۳۰ هزار هکتار پهنه تالابی است که افزون بر ۲۴ هزار هکتار آن، ۸۰ درصد در قالب سه تالاب (انزلی، امیرکلایه و بوجاق) تحت عنوان کنوانسیون رامسر به ثبت رسیده است؛ این پهنه ها زیستگاه بیش از ۳۰۰ گونه پرنده به خصوص پرندگان مهاجرند که هر ساله به تعداد هزاران قطعه بخشی از چرخه زندگی خود را در این استان سپری می کنند.

ایرنا

 

کلید واژه :

پایش هوایی

،

تالاب انزلی

ثبت نظرات
captcha