کد خبر : ۳۴۸۸۴۳
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

استفاده از پساب برای فضای سبز مانند ساختن یک سد مجازی است

وزیر نیرو گفت: اتفاق خوبی که در جهت استفاده از پساب فاضلاب تصفیه شده برای آبیاری فضای سبز افتاده، مانند ساختن یک سد مجازی است.

استفاده از پساب برای فضای سبز مانند ساختن یک سد مجازی است

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، رضا اردکانیان امروز در آیین امضای تفاهم نامه همکاری میان وزارت نیرو و شهرداری تهران اظهار کرد: همانطور که با مدیریت مصرف در بخش برق در یکی دو سال اخیر موفق به احداث دست کم یک نیروگاه مجازی با ظرفیت ۳ تا ۴ هزار مگاوات در سال شدیم.

وی با اشاره به تفاهم نامه مزبور گفت: این کاری ارزشمند و خوب است ولی دیرهنگام انجام شد. با توجه به ظرفیت موجود در وزارت نیرو و مدیریت شهر تهران اعم از شورا و شهرداری به لحاظ تجربه و تخصص و آشنایی با این عرصه کار و حضور مدیران ارشد و آشنا با آن، هموطنان ما در تهران زودتر از اینها می بایست از فایده و مزیت چنین ترکیب مدیریتی بهره مند می شدند.

وی با بیان اینکه بزرگترین مسوولیت و ضرورت پاسخگویی ما در قبال مجال و فرصت در اختیارمان است، قطعا مدیران و وزرای بعدی و همه عرصه ها با امتیازهای بیشتری خواهند بود، افزود: این ها هر چه داشته باشند از یک چیز محروم هستند و آن فرصت و مجالی است که امروز در اختیار ماست، همانطور که ما از فرصت در اختیار پیشینیانمان محروم هستیم.

وی ادامه داد: وضعیت مطلوب برای مدیریت شهری ما این است که مانند مناطق توسعه یافته دنیا البته به شرط فراهم شدن زمینه ها و اقتضاهای آن،   مدیریت آب و برق هم به عهده مدیریت شهر باشد.

وی با بیان اینکه ما اکنون نمی توانیم با یک تصمیم وارد این عرصه شویم ولی قطعا می توانیم در مسیر این مطلوبیت حرکت و باید سهم خود را برای آن طراحی و از فرصت موجود استفاده کنیم، افزود: سم توسعه یافتگی در کشور ما و کشورهای مشابه ما بخشی نگری است. هر چقدر از این خصلت بد فاصله بگیریم که برگرفته از ساختارهای موجود است، بیش از آنکه به آدم ها و دولت ها ربط داشته باشد، به همان نسبت می توانیم به این توسعه یافتگی نزدیک شویم.

اردکانیان گفت: تمرکزگرایی و بخشی نگری دو آفت جدی توسعه ماست وقتی که آن را مطلوب مردم برای شکل دادن امروز و فردای خودشان می دانیم.

وی ادامه داد: ما در وزارت نیرو سعی کردیم در عرصه آب در این مسیر کارهایی را انجام دهیم؛ یکپارچه سازی شرکت های آب و فاضلاب شهری و روستایی گامی  در این راستا بود و گام های بعدی اجرای پروژه هایی نظیر آنچه که امروز شاهد آن هستیم، خواهد بود.

وی میزان آب قابل صرفه جویی با استفاده از پساب برای آبیاری فضای سبز شهر تهران را معادل ساخت یک سد جدید عنوان کرد و گفت: امید است در فرصت باقی مانده ساز و کار ماندگاری را برای همکاری نزدیک تر شهرداری تهران و بخش های آب و برق وزارت نیرو سامان دهیم و آن را نهادینه کنیم به نحوی که در سال آتی و سال های بعد هم بتوانند این مسیر را به شکل مناسب دنبال کنند.

 وی با اشاره به مدیریت مصرف در بخش برق گفت: این کار را قطعا در بخش آب هم بنا به ضرورت بیشتری که دارد با کمک هم پیش ببریم و با توجه به نقش الگویی و مدلی که تهران برای شهرهای بزرگ کشور و همه شهرها دارد اهمیت این کار دو چندان است.

فضای سبز شهر تهران حدود ۱۸۰ میلیون متر مکعب آب مصرف می کند

همچنین قاسم تقی زاده خامسی معاون آب و آبفای وزیر نیرو گفت: هم اینک فضای سبز شهر تهران حدود ۱۸۰ میلیون متر مکعب آب مصرف می کند که ۹۰ درصد آن از محل ۴۰۰ حلقه چاهی است که در اختیار شهرداری تهران است.

وی با بیان اینکه این تفاهم نامه بخشی از سند سازگاری با کم آبی است که برای همه استان ها تهیه که در آن منابع و مصارف آب و فاضلاب در بخش های مختلف کشاورزی، صنعت، فضای سبز و آب آشامیدنی مشخص می شود، گفت: این سند پس از تصویب در کارگروه به امضای مشترک دو معاون رئیس جمهوری و ۵ وزیر کابینه خواهد رسید.

معاون آب و آبفای وزیر نیرو افزود: برای آبیاری فضای سبز شهر تهران حدودا کمتر از چهار درصد از پساب استفاده می شود که حدود ۷ میلیون متر مکعب است و اگر این گونه پیش می رفتیم و این تفاهم نامه صورت نمی گرفت در افق ۱۴۱۰ باید ۲۱۸ میلیون متر مکعب از محل منابع آبهای زیرزمینی شهر تهران برای آبیاری فضای سبز استفاده می شد.

وی همچنین از پیشرفت فیزیکی حدود ۶۸ درصدی طرح جامع جمع آوری فاضلاب شهر تهران خبر داد و گفت: این طرح در زمان حاضر حدود ۲۵۰ میلیون متر مکعب در سال خروجی پساب دارد که با بهره برداری تصفیه خانه "فیروزبهرام" در سال جاری، پساب خروجی شهر تهران حدودا به ۴۵۰ میلیون متر مکعب خواهد رسید.

وی گفت: این بخشی از ۷۷۸ میلیون متر مکعب پساب خروجی نهایی در سال ۱۴۱۰ شهر تهران است.

وی میزان آب مصرفی برای فضای سبز شهر تهران را معاون ظرفیت دریاچه سد کرج عنوان کرد و گفت: به این معنا که یکی از سدهای پنجگانه شهر تهران را باید برای آبیاری فضای سبز شهر تهران می دادیم.

وی با یادآوری روند پیگیری ها در این باره بین شهرداری تهران و وزارت نیرو اظهار داشت: با امضای این تفاهم نامه، چهار درصدی که هم اینک از محل پساب برای آبیاری فضای سبز شهر تهران استفاده می شود به ۶۰ درصد افزایش خواهد یافت.

تقی زاده خامسی گفت: شاه بیت این تفاهم نامه حفظ منابع آب های زیرزمینی و استفاده از پساب، مانند دیگر نقاط جهان است و به جای ۲۱۸ میلیون متر مکعب در افق ۱۴۰۰ فقط ۸۰ میلیون برداشت می شود که این هم قابل کاهش است.

وی همچنین از بهره برداری سامانه بزرگ آبرسانی از کرج به تصفیه خانه ششم در آینده نزدیک خبر داد که شامل ۳۵ کیلومتر تونل و یک تصفیه خانه ۱۵ متر مکعبی است.

وی گفت: این نویدی برای اهالی منطقه ۲۲ تهران است که واقعا مشکل دارند و در قسمت ۶۸ درصد پیشرفت فیزیکی طرح جامع هم عمده عقب ماندگی شهر تهران در منطقه ۲۲ است.

آبیاری فضای سبز تهران با پسآب تصفیه شده

تفاهم نامه همکاری وزارت نیرو و شهرداری تهران امضا شد که بر اساس آن از این پس فضای سبز پایتخت از این پس با پسآب تصفیه شده در تصفیه خانه های فاضلاب این شهر آبیاری خواهد شد.

بر اساس این تفاهمنامه همکاری میزان استفاده از منابع آبهای زیرزمینی برای آبیاری فضای سبز در تهران تا سال ۱۴۱۰ به میزان قابل توجهی کاهش پیدا کرده و منبع اصلی تأمین آبیاری تهران پساب تصفیه خانه ها خواهد بود.

این تفاهمنامه در راستای اجرای مفاد ماده ۲۲ قانون هوای پاک و تقویت همکاری و تعاملات بین بخشی و به منظور تأمین آب خام مورد نیاز آبیاری فضاهای سبز و بوستان های شهر تهران که در ارتقای کیفیت محیط زیست شهری است، به امضا رسید.

صیانت از منابع آب های زیرزمینی و آب آشامیدنی در مقابل جایگزین کردن روان آب ها، آبهای سطحی و پساب تصفیه شده فاضلاب شهری برای آبیاری عرصه ها و فضاهای سبز در شهر تهران به عنوان راهکاری منطقی و عملی برای حفظ ذخایر ارزشمند آبهای زیرزمینی و مقابله با مخاطرات ناشی از کاهش بارندگی و نزولات آسمانی در شهر تهران از دیگر اهداف تفاهمنامه ای است که امروز میان شهرداری تهران و وزارت نیرو به امضا رسید.

موضوع اصلی این تفاهمنامه تقویت تعاملات بین بخشی، همکاری های دوجانبه و هم افزایی لازم با هدف رفع مشکلات و استفاده از ظرفیت های موجود بین دو مجموعه وزارت نیرو و شهرداری تهران برای ارائه خدمات رسانی مطلوب به شهروندان در زمینه تأمین آب فضای سبز شهر تهران از منابع آبی و پساب طبق مدل پیشنهادی و مدیریت سیلاب شهری است. به این ترتیب این تفاهمنامه دو طرف را بر اساس برنامه تنظیم شده در راستای نگهداشت و توسعه فضای سبز شهر تهران تا افق ۱۴۱۰ در بخش های مختلف ملزم می کند.

همچنین، برنامه توسعه پیشنهادی فضای سبز شهر تهران؛ فضاهای سبز شهر تهران، منابع مصرف آب و تغییر منابع مصرف آب تا افق ۱۴۱۰ را مشخص می کند که قرار است بر اساس این تفاهمنامه و این برنامه، استفاده از منابع آب زیرزمینی که اکنون منبع اصلی آبیاری فضای سبز است به مقدار قابل توجهی کاهش یابد. به این ترتیب وزارت نیرو موظف می شود که مابه التفاوت آب مورد نیاز را از پساب تصفیه خانه ها تأمین کند. از سوی دیگر، به منظور برنامه ریزی، نظارت، تعیین چگونگی و نحوه اجرای مأموریت های مشترک در راستای تحقق محورهای همکاری فی مابین، کمیته راهبردی تفاهمنامه با ترکیب مسئولان وزارت نیرو و شهرداری تهران تشکیل می شود و همه اقدامات و همکاری های مشترک با مصوبه کمیته مزبور و تحت نظارت آن به اجرا در خواهد آمد.

ایسنا

 

کلید واژه :

استفاده از پساب برای فضای سبز

،

سد مجازی

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha