کد خبر : ۳۴۸۸۴۰
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

اندازه گیری نانومتری میزان زبری سطح با دستگاه ساخت ایران

ساخت دستگاهی برای اندازه گیری میزان زبری سطح با دقت نانومتری دستاورد یکی از شرکت های فناور است که توانسته نیاز صنایعی چون الکترونیک، آبکاری، لایه نشانی و پزشکی را رفع کند.

اندازه گیری نانومتری میزان زبری سطح با دستگاه ساخت ایران

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، پروفایلومتر یکی از ضروری ترین دستگاه ها در آزمایشگاه های لایه نازک است و به منظور رفع نیازمندی های کشور یکی از شرکت های فعال در حوزه نانو اقدام به تولید و عرضه این دستگاه به بازار کرده است. این دستگاه ابزاری برای اندازه گیری پروفایل سطحی است که به کمک آن می توان برخی مشخصه های سطحی نظیر زبری، انحنا، برآمدگی و فرورفتگی های سطحی را تعیین کرد.

این دستگاه قادر به اندازه گیری ارتفاع مشخصه های سطحی از 10 نانومتر تا یک میلی متر است و شعاع نوک پروب نیز می تواند از 20 نانومتر تا 50 میکرومتر تغییر کند. همچنین، رزولوشن افقی به سرعت اسکن و نرخ نمونه برداری از سیگنال ها وابسته است. نیروی وارده از پروب به سطح نمونه می تواند از ۱ تا ۵۰ میلی گرم متغیر باشد.

یکی از مزیت های قابل توجه این دستگاه آن است که چون در مد تماسی کار می کند، داشتن اطلاعاتی از جنس لایه و زیرلایه ای که قرار است پروفایلومتری شود، اهمیتی ندارد.

پروفایلومتر را می توان با میکروسکوپ های پروبی روبشی نظیر AFM قیاس کرد. تفاوت مهم آن است که در میکروسکوپ های AFM توپوگرافی معمولا به صورت سه بعدی رسم می شود، در حالی که در پروفایلومتر بررسی مشخصه های سطحی در یک بعد و نتیجه نهایی به صورت پروفایل دو بعدی رسم می شود. رسم پروفایل سطحی فقط در یک بعد هر چند اطلاعات کمتری نسبت به توپوگرافی های سطحی ارائه می دهد، اما در واقع، برای بسیاری از کاربردها در حوزه هایی نظیر میکروالکترونیک، اپتیک، صنایع رنگ سازی، صنایع آبکاری، لایه نشانی، زیست شناسی، پزشکی و داروسازی داشتن اطلاعات به صورت پروفایل دو بعدی کفایت می کند؛ بنابراین نیازی به استفاده از روش پرهزینه تر و وقت گیرتر توپوگرافی با میکروسکوپ های AFM نیست.

بر اساس اعلام ستاد نانو، این شرکت فعالیت خود را در سال 1393 با همکاری اعضای هیئت علمی دانشگاه های تهران و تربیت مدرس و دانش آموختگان این دانشگاه ها در زمینه های مختلف فناوری نانو از قبیل ساخت تجهیزات و ارائه خدمات در حوزه سنتز نانو مواد آغاز کرد.

ایسنا

 

کلید واژه :

اندازه گیری نانومتری

،

میزان زبری سطح

،

دستگاه ساخت ایران

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha