کد خبر : ۳۴۸۸۳۵
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

دیوار بین عادی سازی و عادی پنداری کرونا

عادی سازی شرایط کار و زندگی روزمره، لازمه تاب آوری اجتماعی در مقابل کروناست و دیوار بلند بین آن و عادی پنداری در حقیقت توجه همزمان به خطرهای بیماری کووید ۱۹…

دیوار بین عادی سازی و عادی پنداری کرونا

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، این ویروس ناخوانده تا زمان نامعلوم در محیط زندگی و کار ما جولان خواهد داد و بر همین اساس عادی سازی تدریجی بر اساس پروتکل های بهداشتی نسخه بسیاری از کشورها برای دوران شیوع کرونا به شمار می رود که از مصداق های آن می توان به فعالیت مشاغل کم ریسک، تداوم امر آموزش، فعالیت واحدهای تولیدی، فعالیت حمل ونقل عمومی و موارد مشابه اشاره کرد.

اما در مقابل، عادی پنداری به معنی بی توجهی محض به وجود این ویروس است که به گفته کارشناسان موجب شیوع گسترده آن می شود؛ امروزه نمونه بارز عادی پنداری برخی از افراد جامعه را می توان در سفرهای برون شهری، استفاده نکردن از ماسک و برپایی میهمانی ها و مجالس عروسی و ترحیم، بدون توجه به فاصله گذاری اجتماعی و پروتکل های بهداشتی مشاهده کرد.

اگرچه به ظاهر تعداد این افراد که در مرحله عادی پنداری قرار دارند، زیاد نیستند اما به عقیده بسیاری از کاشناسان وجود همین تعداد هم برای به گردش در آمدن ویروس کرونا در سطح جامعه کفایت می کند.    

عادی سازی همراه با بیان خطرها

یک روانشناس معتقد است که ایجاد حس مسئولیت نسبت به فرآیندهای اجتماعی از قبیل بیماری و مشکلات مشابه آن می تواند امکانات فکری و فرهنگی را برای جامعه فراهم تر کند اما همزمان با عادی سازی باید خطرها هم بیان شود.

به گفته دکتر «مجید ابهری»، عادی پنداری شاید به ظاهر موجب کاهش وحشت مردم در خصوص این بیماری شود اما کاهش وحشت در مورد این ویروس نباید به این مفهوم باشد که این آفت کشنده جامعه از بین رفته یا از خطر آن کاسته شده است بلکه ایجاد آرامش و امنیت روان برای مردم در جامعه برای بهتر فکر کردن، آسوده مبارزه کردن و آرامش در پیشگیری و درمان است.

وی اضافه کرد: متاسفانه عادی پنداری نه تنها در ایران بلکه در بسیاری از کشورها موجب بالا رفتن میزان مرگ ومیر و خطرهای ناشی از این بیماری شده است.

وی ادامه داد:  باید ضمن بیان خطرهای واقعی و مشکلات موجود در راه این بیماری همه گیر، افراد را به آرامش و امنیت روان دعوت کرد و به آحاد جامعه اطمینان داد که در صورت مراقبت و پیشگیری در سلامت به سر خواهند برند اما اگر به طور کلی بخواهیم خطر را به صفر برسانیم و ترس در مورد آن را نادیده بگیریم، آمار کشته ها افزایش می یابد و علاوه بر گسترش دامنه خطر، هر روز با مشکلات جدیدی مواجه می شویم.

وی با بیان اینکه اکنون بیش از ۶۵ تا ۷۰ درصد از مردم از ماسک استفاده می کنند، تاکید کرد: مسئولان باید برای استفاده از ماسک، شیوه های تشویقی و تنبیهی در نظر بگیرند؛ بعد خواهیم دید که میزان موفقیت در زمینه مقابله و پیشگیری با ویروس کرونا افزایش می یابد و در این زمینه می توان تجربه استفاده از کمربند ایمنی در خودروها را مثال زد.

دکتر ابهری، روانشناس: برای افرادی که با وجود برخورداری از آموزش های عمومی، برعکس جامعه حرکت می کنند باید مجازات هایی در نظر گرفته شود

به گفته وی فقط با تشویق و آموزش های پیشگیری نمی توان با ویروس کرونا مقابله کرد بلکه برای افرادی که با وجود آموزش ها، برعکس جامعه حرکت می کنند باید مجازات هایی در نظر گرفته شده و برای سلامت افراد قدم های موثرتری برداشته شود.

ارایه آمارها، راهکار مقابله با عادی پنداری نیست

افسر ایمنی بیمارستان نیکان غرب تهران می گوید: ارائه اطلاعات و آمار نظیر آماری که این روزها از سوی رسانه های جمعی اعلام می شود، باعث برانگیخته شدن ترس مردم می شود و آنان فقط به خاطر ترس و جلوگیری از استرس خود برای تست کرونا به مراکز بهداشتی و درمانی مراجعه می کنند.

دکتر «شهاب عبدالهی فرد» با بیان اینکه تبلیغات یک تیغ دولبه است و افزایش آن باعث ایجاد ترس و التهاب در بین افراد جامعه می شود، افزود: آموزش چند مرحله دارد و تنها آگاه سازی با استفاده از ارائه آمارها در خصوص تعداد افراد مبتلا، بستری شده و میزان مرگ ومیرها، تاثیری در رفتار مردم نمی گذارد.

دکتر «عبدالهی فرد»، افسر ایمنی بیمارستان نیکان غرب تهران: بیشترین مشکل ما ایجاد تغییر در رفتار بزرگسالان است

وی تصریح کرد: بیشترین مشکل ما ایجاد تغییر در رفتار بزرگسالان است و آموزش به بزرگسالان با آموزش به کودکان تفاوت دارد؛ برای آموزش به افراد بزرگسال باید از تکنیک هایی استفاده شود که آموزش ها در حد آگاه سازی باقی نماند و در افراد تغییر رفتار و نگرش ایجاد شود.

دکتر عبدالهی فرد با بیان اینکه آموزش های عمومی که از شبکه های صداوسیما ارائه می شود، جز ترساندن مردم تاثیر زیادی نداشته و فقط اضطراب مردم را افزایش داده است، اضافه کرد: باید آموزش به مرحله ای برسد که از دانستن به مرحله تغییر رفتار برسد و این تکنیک باید توسط افراد تحصیل کرده به صورت علمی به مردم آموزش داده شود.

نقش آموزش در عادی سازی

افراد اگر با وجود رعایت توصیه های بهداشتی دچار بیماری کووید ۱۹ شوند، ناخواسته مرز بین عادی سازی و عادی پنداری را گم خواهند کرد و شاید پس از بهبودی به سمت عادی پنداری حرکت کنند؛ بر همین اساس نقش آموزش در عادی سازی بسیار حائز اهمیت است.

افسر ایمنی بیمارستان نیکان غرب نیز با اشاره به نقش آموزش در عادی سازی می گوید: ماسک و مواد ضدعفونی کننده باید با قیمت مناسب و اندازه کافی در دسترس مردم قرار گیرد و مردم نیز باید دلیل و نحوه استفاده آن را بدانند.

دکتر عبدالهی فرد بیان کرد: بیشتر مردم نحوه درست استفاده از ماسک را نمی دانند و بعد از مدتی استفاده از آن ماسک را در زیر چانه یا کنار گوش خود قرار می دهند و بعد دوباره با دست خود به جلوی ماسک که آلوده ترین قسمت ماسک است، دست می زنند و سپس بینی و چشم خود را می خارانند؛ به این ترتیب ویروسی از طریق مجاری تنفسی وارد بدن افراد می شود. 

وی با بیان اینکه مدت ماندگاری ماسک «ان ۹۵» حدود هشت ساعت است، تاکید کرد: عمر مفید ماسک جراحی سه لایه حدود ۲ تا سه ساعت است و پس از تنفس و خیس شدن لایه میانی ماسک، ویروس کرونای جذب در ماسک به بدن منتقل می شود.

افسر ایمنی بیمارستان نیکان غرب گفت: افراد بعد از شستن دست های خود با آب و صابون باید اجازه دهند خیسی دست ها خود به خود خشک شود؛ بعد از آغشته کردن دست ها به محلول های ضدعفونی نظیر الکل با غلظت مناسب هم باید تا پنج دقیقه دست ها جایی زده نشود تا الکل خشک و ویروس کشته شود در غیر این صورت ویروس زنده باقی می ماند و باعث ابتلا افراد به کرونا می شود.

دکتر عبدالهی فرد با بیان اینکه بیماری کووید۱۹ درمان ندارد و زنجیره انتقال آن از فرد به فرد است و از حیوان به انسان منتقل نمی شود، افزود: براساس میزان بیماری زایی ویروس، گاهی از یک تا سه نفر یا حتی به افراد بیشتر منتقل می شود و اگر میزان انتقال ویروس از فرد مبتلا به یک نفر برسد، زنجیره انتقال بیماری قطع می شود.

وی تصریح کرد: تصور غلطی به وجود آمده و برخی افراد با یک عطسه یا سرفه تصور می کنند به بیماری کووید ۱۹ مبتلا شده اند و برای تست کرونا به مراکز بهداشتی و درمانی مراجعه می کنند.

وی ادامه داد: اگر فردی احتمال می دهد که به بیماری کووید۱۹ مبتلا شده باید به مراکز ۱۶ساعته وزارت بهداشت مراجعه کند تا با توجه به مراحل بالینی و تشخیص پزشکان و کادر درمان از وی آزمایش مورد نظر گرفته شود.

به گزارش ایرنا «ایرج حریرچی»، معاون وزیر بهداشت نیز چندی پیش گفته بود که «هرگونه عادی پنداری احتمال انتقال کرونا را بالا می برد و به این دلیل توصیه می کنیم خانواده ها سفرهای غیرضروری را به تعویق بیاندازند». 

بنابراین مردم نباید عادی سازی برخی از شرایط از سوی ستاد ملی کرونا که با هدف تسهیل زندگی و تامین معیشت مردم در دستور کار قرار می گیرد را با عادی پنداری یکی بگیرند.

ایرنا

 

کلید واژه :

بین عادی سازی

،

عادی پنداری

،

کرونا

ثبت نظرات
captcha