کد خبر : ۳۴۸۸۳۰
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

تلاش جهانی برای ساخت واکسن کرونا

بشر درگیر مبارزه با چیزی شده که پنج میلیون بار از خودش کوچکتر است. ویروس کرونای جدید که نخستین بار در شهر ووهان چین پدیدار شد، در مدت چند ماه از دشمنی ناشناخته…

تلاش جهانی برای ساخت واکسن کرونا

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، اکنون محققان سراسر جهان به طور شبانه روزی در تلاش هستند تا واکسنی برای کووید-۱۹ پیدا کنند. طبق گزارش سازمان جهانی بهداشت، از ۲۸ آگوست (۷ شهریور)، ۳۳ واکسن داوطلب در مرحله ارزیابی بالینی قرار دارند. اکنون چند کشور با روسیه برای خرید واکسن کرونای این کشور که اولین واکسنی است که در جهان برای این بیماری ساخته شده است، در تماس هستند.

چین نیز چهار کاندیدا برای واکسن کووید-۱۹ معرفی کرده است که اکنون وارد آزمایش های بالینی بین المللی فاز ۳ شده اند. نتیجه آزمایش های پیش بالینی واکسن کرونای استرالیا نیز امیدوارکننده بوده است. واکسن ایتالیایی ها نیز وارد فاز آزمایش روی انسان ها شده است.

در این گزارش که توسط خبرگزاری شینهوا تهیه شده، خلاصه ای از وضعیت آخرین واکسن هایی که در زمینه کووید-۱۹ ساخته شده است، ارائه می شود.

چین 

ستاد پیشگیری و کنترل کووید-۱۹ در چین اعلام کرده که چهار کاندیدای واکسن کووید-۱۹ این کشور فاز سوم آزمایش های بالینی بین المللی را آغاز کرده است. 

انتظار می رود که دور اول واکسیناسیون آزمایشات فاز ۳ در اوایل ماه جاری (سپتامبر) به اتمام برسند و داده های اولیه آزمایشات این فاز اوایل ماه نوامبر منتشر شوند.

در آزمایشات بالینی فاز ۳ معمولاً هزاران نفر مورد بررسی قرار می گیرند تا ایمنی و اثربخشی واکسن ها تأیید شود.

استرالیا

واکسن کووید-۱۹ ساخت استرالیا نتایج امیدوارکننده ای را در آزمایشات پیش بالینی نشان داده است؛ این موضوع امیدها را برای اثربخشی بالقوه و ساخت آن افزایش می دهد.

دانشگاه کوئینزلند (UQ) نتایج دقیق آزمایشات کاندیدای واکسن خود را روی حیوانات در انجمن بین المللی واکسن منتشر کرد.

واکسن محققان استرالیایی که «گیره مولکولی» نام دارد، با قفل شدن روی پروتئین های معمولا ناپایدار پرفیوژن بر سطح ویروس عمل می کند و به سیستم ایمنی بدن اجازه می دهد که واکنش موثرتری نشان دهد.

پروفسور «کیت چاپل» دانشیار دانشگاه کوئینزلند گفت: پاسخ ایمنی خنثی کننده که توسط واکسن «گیره مولکولی» ما در مدل های حیوانی ایجاد شد، از میانگین سطح آنتی بادی های پیدا شده در بیمارانی که از کووید ۱۹ بهبود یافته بودند، بهتر بود.

ایتالیا

ایتالیا آزمایش های انسانی یک واکسن بالقوه برای کووید-۱۹ را روز دوشنبه ۲۴ اوت (سوم شهریور) آغاز کرد و به تلاش های جهانی در این زمینه پیوست.

«روبرتو اسپرانزا» وزیر بهداشت ایتالیا در فیس بوک نوشت: آزمایشات انسانی این واکسن ایتالیایی آغاز شده است. نیروی مغزی و تحقیقاتی کشور ما در خدمت چالش جهانی برای شکست کووید است.

این واکسن بالقوه به نام GRAd-COV۲ با بودجه عمومی توسط شرکت بیوتکنولوژی ایتالیایی ReiThera و توسط محققان انستیتوی ملی بیماری های عفونی (INMI) در بیمارستان Spallanzani مستقر در شهر رم، ساخته شده است.

آمریکا 

شرکت دارویی «فایزر» و شرکت آلمانی «بیونتک» داده های ایمنی و مصونیت زایی مطالعه کاندیدای واکسن خود علیه کووید-۱۹ را منتشر کردند.

این داده ها نشان داد این واکسن که BNT۱۶۲b۲ نام دارد، باعث ایجاد پاسخ های ایمنی مشابه و عوارض جانبی کمتر نسبت به داده های قبلی یک واکسن آزمایشی دیگر شده است.

همزمان با انتشار این داده ها تاکید شد که فایزر و بیونتک در ماه اکتبر (مهر-آبان ۱۳۹۹) درخواست بررسی این واکسن برای دریافت تائیدیه را به سازمان غذا و دارو آمریکا (FDA) ارائه خواهند داد. 

روسیه

طبق اعلام وزارت بهداشت روسیه، این کشور تولید اولین گروه از واکسن علیه COVID-۱۹ را از ۱۵ اوت (۲۵ مرداد) آغاز کرد.

این واکسن که «اسپوتنیک وی» (Sputnik V) نام دارد به افتخار اولین ماهواره جهان که در سال ۱۹۵۷ توسط روسیه پرتاب شد، نامگذاری شده است.

این واکسن توسط موسسه تحقیقات علمی اپیدمیولوژی و میکروبیولوژی Gamaleya که یک موسسه پزشکی در نزدیکی مسکو است، ساخته شده است.

«ماریا زاخارووا» سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه، در تاریخ ۱۳ آگوست (۲۳ مرداد) اعلام کرد که بیش از ۲۰ کشور جهان به واکسن کووید-۱۹ روسیه علاقه مند هستند. روسیه نزدیکترین تماس را با سازمان جهانی بهداشت (WHO) در زمینه تولید و استفاده آتی از این واکسن حفظ می کند. 

انگلیس

دانشگاه کمبریج اعلام کرد که کاندیدای واکسن کرونای این دانشگاه به نام DIOS-CoVax۲ که به تازگی ساخته شده، از بودجه دولت انگلیس حمایت مالی دریافت کرده است و می تواند آزمایشات بالینی را در اواخر پاییز یا اوایل سال آینده میلادی آغاز کند.

واکسن DIOS-CoVax۲ با استفاده از بانک های توالی ژنتیکی همه ویروس های شناخته شده کرونا، از جمله آنهایی که از خفاش ها ناشی می شوند، ساخته می شود.

گرچه واکسن کرونای دانشگاه کمبریج نسبت به سایر واکسن ها دیرتر ساخته شده، ولی واکسن DIOS-CoVax۲ نیازی به نگهداری در هوای سرد ندارد و می تواند بدون سوزن به بدن فرد رسانده شود. این ویژگی به گسترش بیشتر واکسن در سطح جهانی کمک می کند.

ایرنا

 

کلید واژه :

تلاش جهانی

،

ساخت واکسن کرونا

ثبت نظرات
captcha