کد خبر : ۳۴۸۸۲۰
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

ساندویچ های سیلیکونی انرژی ماهواره ها و فضاپیماها را تامین می کند

گروهی از محققان آمریکایی برای تولید باتری های لیتیومی از ترکیبی موسوم به ساندویچ های سیلیکونی استفاده کرده اند که وزن کمی دارد و انرژی ماهواره ها و فضاپیماها را تأمین می کند.

ساندویچ های سیلیکونی انرژی ماهواره ها و فضاپیماها را تامین می کند

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، به نقل از نیواطلس، تا به حال روش های مختلفی برای تغییر طراحی باتری های لیتیومی پیشنهاد شده تا امنیت این باتری ها افزایش و وزنشان کاهش یابد. در تازه ترین تحول در این زمینه مقادیری سیلیکون به باتری های لیتیومی اضافه شده که هم عمر این باتری ها را بیشتر می کند و هم ظرفیت ذخیره سازی آنها را افزایش می دهد.

سیلیکون یادشده به آند باتری های لیتیومی افزوده می شود و جایگزین گرافیت می شود. با این کار ظرفیت ذخیره سازی باتری های لیتیومی ده برابر می شود. البته سیلیکون از دوام و ماندگاری به اندازه گرافیت برخوردار نیست و احتمال چندتکه شدن و از کار افتادن آن در زمان شارژ باتری وجود دارد. برای افزایش ماندگاری سیلیکون در باتری های لیتیومی از نانولوله های کربنی موسوم به Buckypaper استفاده شده است.

این نانولوله های کربنی برای تولید نسل جدید سپرهای محافظ گرمایی فضاپیماها به کار می روند و افزودن ذرات سیلیکونی نانو به آنها و طراحی لایه لایه این مجموعه می تواند در عمل منجر به تولید باتری های سبک برای استفاده در ماهواره ها و فضاپیماها شود.

این ساختار جدید باتری فعلاً قابلیت ۵۰۰ بار شارژ مکرر را دارد و محققان امیدوارند در آینده بتوانند این رقم را افزایش دهند. انتظار می رود این نوع باتری جدید و سبک در آینده بر روی مریخ نوردهای ناسا به کار گرفته شود.

 

کلید واژه :

ساندویچ های سیلیکونی

،

انرژی ماهواره ها و فضاپیماها

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha