کد خبر : ۳۴۸۸۱۲
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

تاثیر دما بر سلامت

شاید بارها تلاش کرده اید تا دمای مناسب در محل کار و خانه داشته باشید، اما یافتن این دمای ایده آل، درواقع به عوامل مختلفی مانند سن، جنسیت، زمان سال و اتاق بستگی دارد.

تاثیر دما بر سلامت

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، به نقل از ساینس، فرهنگ واژگان امریکن هریتیج، بهترین دمای اتاق را بین ۲۰ تا ۲۲ درجه سانتی گراد و فرهنگ انگلیسی آکسفورد این دما را حدود ۲۰ درجه تعریف می کند.

البته آنچه ما به عنوان دمای اتاق می دانیم در واقع بر اساس طیف وسیعی از مواردی است که راحتی انسان در آن دخیل است و هیچ دمایی برای اتاق ثابت نیست. در دمای اتاق، یک فرد نباید با پوشیدن لباس معمولی، احساس گرما یا سرمای زیاد کند، اگرچه این موضوع به نظر بی اهمیت است، اما در واقع مهم است.

میانگین دمای بدن ۳۷ درجه سانتی گراد است و مغز در حال کارکردن است تا دمای بدن را در این محدوده حفظ کند. بدن گلوکز می سوزاند تا گرم شود و یا برای خنک شدن عرق می کند.

سازمان بهداشت جهانی (WHO) حداقل دمای ۱۸ درجه سانتی گراد را به عنوان دمای ایده آل خانه برای افراد سالم با لباس مناسب تعریف می کند و همچنین دمای ۲۰ درجه سانتی گراد برای کودکان یا افراد بیمار پیشنهاد می دهد. این سازمان بر این باور است که دمای بین ۱۸ تا ۲۴ درجه سانتی گراد برای افراد بزرگسال سالم با لباس مناسب، رطوبت و سایر عوامل، خطراتی برای سلامتی ندارد. به عبارت دیگر، در هر دمایی در این محدوده احساس خوبی دارید.

هوای سرد بر روی ریه ها تاثیر دارد و خطر ابتلا به شرایط تنفسی را افزایش می دهد. بااین حال، دمای کمتر از ۱۶ درجه سانتی گراد با رطوبت بالای ۶۵ درصد با خطرات تنفسی از جمله آلرژی همراه است. متاسفانه، محدودیت های درآمدی بر تعیین دمای مناسب اتاق و محیط زندگی تاثیر دارد.

دمای مناسب خانه

آژانس مدیریت محیط زیست و انرژی فرانسه (ADEME)، چند راهکار مفید برای دمای محیط مانند اتاق نشیمن و یا اتاق ناهارخوری ارائه کرده است، این سازمان، بهترین دما برای اتاق نشیمن را ۱۹ درجه سانتی گراد پیشنهاد می کند، البته با توجه به مکانی که در آن فعالیت زیاد انجام شود، متفاوت است و البته این دما برای افراد با سن و شرایط سلامتی مختلف نیز تفاوت دارد. افراد مسن باید در دمایی بین ۲۰ تا ۲۲ درجه سانتی گراد باشند.

وضعیت دما در اتاق خواب نیز متفاوت است، زیرا دمای بیش از حد، خواب را تحت تاثیر قرار می دهد.

آژانس مدیریت محیط زیست و انرژی فرانسه، دمای بیش از ۱۷ درجه سانتی گراد (۶۲.۶ فارنهایت) را توصیه نمی کند که می توان دما را به ۱۶ درجه سانتی گراد نیز کاهش داد. بنا بر قاعده کلی، دمای اتاق خواب می تواند بین یک تا دو درجه سردتر از بقیه خانه باشد.

سرویس بهداشتی مکانی کاملا منحصربه فرد در خانه است. بیشتر زمان های روز بدون استفاده است، اما هنگام استفاده باید دمای مناسبی داشته باشد. رفتن به سرویس بهداشتی در مواقعی که هوا خیلی گرم یا سرد است، می تواند آزاردهنده یا خطرناک باشد، بخصوص اگر بعد از استحمام، سرد باشد. به همین دلیل، آژانس مدیریت محیط زیست و انرژی فرانسه  دمای ۲۲ درجه سانتی گراد را برای این مکان توصیه می کند.

دمای مناسب محل کار

تعیین دمای محل کار با توجه به اینکه افراد مختلف در کنار هم هستند، اندکی دشوار است.

چندین تحقیق نشان داده است که یافتن دمای مناسب برای جلب رضایت افراد نه تنها سخت، بلکه اساسا غیرممکن است.

جای تعجب نیست که افراد بسیاری از دمای محل کار خود ناراضی هستند.

یک نظرسنجی در سال ۲۰۱۵ نشان داد که ۵۰ درصد کارمندان در ایالات متحده، حداقل چند بار در ماه از دمای محل کار خود احساس نارضایتی دارند.

۴۲  درصد افراد گفتند که محل کارشان در تابستان بسیار گرم و ۵۶ درصد نیز محل کارشان در زمستان را بسیار سرد ارزیابی کردند و این موضوع می تواند پیامدهای بسیاری برای محل کار و البته افراد داشته باشد. عدم توانایی در ارائه راحتی برای کارکنان در محل کار، پیامدهای مالی قابل توجهی دارد.

نتایج بررسی ها نشان داد، در انگلیس، تقریبا دو درصد از ساعات اداری بر سر بحث برای تعیین دما به هدر می رود و این مورد هزینه ۱۵ میلیارد دلاری در سال برای اقتصاد دارد.

نتایج یک تحقیق دیگر در استرالیا نشان داد که هزینه بحث درباره دما حدود ۶.۲ میلیارد دلار در سال است و البته با این بحث ها، یافتن بهترین دمای محل کار همچنان با مشکل مواجه است. تاثیرات آن بر بهره وری نیز، کاملا روشن است.

در آزمایشی، فعالیت کارمندان در یک دفتر بیمه برای اندازه گیری تاثیر دما در کارایی آن ها ردیابی شد.

با دمای ۲۵ درجه سانتی گراد، کارگران بدون توقف با نرخ خطای ۱۰ درصد تایپ کردند. زمانی که دما، پنج درجه کاهش یافت، بهره وری نصف شد.

همچنین شگفت آور است که دمای اتاق می تواند تمایل افراد برای همکاری را تحت تاثیر قرار دهد.

بررسی دیگر نشان داد که شرایط گرم تر باعث نزدیکی اجتماعی بیشتر می شود و در دست داشتن یک فنجان قهوه داغ برای کارکنان باعث می شود افراد ترغیب به قضاوت بخشنده تر و بااحتیاط درباره دیگران شوند.

مردان در مقابل زنان

نتایج بررسی ها نشان می دهد که نظرات در مورد دما بر اساس جنسیت متفاوت است. بیشتر ساختمان های اداری، دما را بر اساس فرمول چندین ساله تنظیم می کنند که معمولا برای مردان تنظیم شده است و برای خانم ها مناسب نیست.

زنان به طور متوسط، دمای اتاق را چند درجه گرم تر از مردان ترجیح می دهند و این موضوع تنها مرتبط با سرما خوردن آن ها نیست، بلکه توانایی انجام برخی وظایف در دمایی که برای مردان راحت است را ندارند و البته برعکس این موضوع، نیز درست است.

نویسنده این تحقیق با بیش از ۵۰۰ دانشجوی آلمانی کار کرد و با قرار دادن آن ها در یک اتاق در دماهای مختلف از ۱۰ درجه تا ۳۲ درجه سانتی گراد، آن ها را مورد بررسی قرار داد، محققان با توجه به درجه دما، تفاوت عملکرد بین زن و مرد را پیدا کردند.

نتایج تحقیقات گذشته نشان داد که زنان، دمای ۲۵ درجه سانتی گراد را ترجیح می دهند و این در حالی است که مردان در دمای ۲۱.۶ درجه سانتی گراد راحت تر هستند. خانم ها به دلیل فیزیولوژی، معمولا در یک دمای یکسان، از مردان سردترند.

البته قبل از این تحقیق، عواقب سردتر بودن، چندان روشن نبود. هرچه اتاق گرم تر باشد، زنان عملکرد بهتری دارند.

تام چانگ، نویسنده دیگر این تحقیق گفت: با افزایش دما، زنان در مواردی مانند ریاضی و کلامی بهتر عمل می کنند و عملکرد مردان بدتر خواهد شد و افزایش عملکرد زنان در این موارد بیشتر و بارزتر از کاهش عملکرد مردان است.

مهم ترین موضوع، سلامتی است

شاید برای بسیاری از افراد سالم و جوان، دمای مناسب محیط داخلی، ممکن است باعث آسایش و بهره وری شود، اما برای افراد مسن باید موارد مرتبط با سلامتی در نظر گرفته شود.

در تابستان، افراد مسن در معرض خطر بیشتری قرار دارند و در زمستان نیز خطرات می تواند به همان نسبت، شدیدتر باشد، نتایج بررسی نشان داد که تنها ۴۵ دقیقه قرار گرفتن در یک اتاق سرد تاثیر قابل توجهی بر روی افراد مسن دارد و باعث کاهش قدرت در عضلات مهم آنان می شود، این مورد قدرت، ایمنی و استقلال آن ها را تحت تاثیر قرار داده و با توجه به این نکته، حداقل دمای ۱۸ درجه سانتی گراد برای آنان پیشنهاد می شود.

البته این موضوع برای سلامتی نوزادان بسیار مهم است و دمای اتاق بین ۲۰ تا ۲۲ درجه سانتی گراد پیشنهاد می شود. دمای محیط می تواند خطرات مرتبط در خواب و سندرم مرگ ناگهانی نوزاد را کاهش دهد. به عنوان قاعده کلی، اگر دمای اتاق خواب برای شما مناسب باشد، برای کودک شما نیز مناسب است.

 

 

کلید واژه :

دما

،

سلامت

ثبت نظرات
captcha