کد خبر : ۳۴۸۸۱۱
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

انواع هود آزمایشگاهی

عوامل مضر در هر آزمایشگاه ممکن است وجود داشته باشد که لزوم استفاده از هود در آزمایشگاه را نشان می دهد.

انواع هود آزمایشگاهی

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، بنابراعلام کارن پویا نوآور، این عوامل زیان بار می تواند شامل انواع بخارات اسیدی و سوزاننده، خارات بیهوش کننده ناشی از واکنش های شیمیایی، حلال ها و مواد سرطان زا و … باشد.

از این نظر هود آزمایشگاه در انواع مختلف ایستاده، رومیزی، چرخ دار، کمد دار و … طراحی شده و مورد کاربرد آزمایشگاه ها و مراکز تحقیقاتی مختلف خواهند شد.

در این بررسی با انواع هود آزمایشگاهی آشنا خواهیم شد. انتخاب بهترین هود شیمیایی برای آزمایشگاه بستگی شدیدی به کاربری آن و فعالیت های مختلفی که در آن انجام می شود، دارد.

انواع هود آزمایشگاهی با فلوی پایین یا کارایی بالا

از آنجا که انواع هود آزمایشگاهی معمولی انرژی زیادی مصرف می کنند در سال های اخیر تولیدکنندگان هودهای آزمایشگاهی با کارایی بالا و فلوی پایین که انرژی کمی مصرف می کنند را طراحی و تولید نموده اند.

وظیفه انواع هود آزمایشگاهی حفاظت از اپراتور و نمونه ها می باشد و در عین حال باید هزینه های بالای عملکردی HVAC را کاهش دهند.

هودهایی که با فلوی کمتر از مقدار مورد نیاز برای تولید ۱۰۰ فوت بر دقیقه با sash عمودی کاملا باز کار می کنند به عنوان هود شیمیایی با فلوی پایین شناخته می شوند.

انواع هود آزمایشگاهی رادیوایزوتوپ

انواع هود آزمایشگاهی رادیوایزوتوپ دارای:

. پوشش استیل ضد زنگ

. پیشخوان استیل ضد زنگ

. گوشه های مقعر

می باشد و برای کار با وزن بلوک های سربی تقویت شده و مناسب است.

انواع هود آزمایشگاهی اسید هضم (Digestion)

معمولا از پلی پروپیلن برای ساخت انواع هود آزمایشگاهی اسید هضم استفاده می شوند تا در مقابل موادشیمیایی اسیدی و خورنده با غلظت بالا مقاومت داشته باشند.

همچنین sash شیشه ای هود از پلی کربنات ساخته می شود تا در مقابل etching ناشی از اسید هیدروفلوریک بتواند مقاومت نماید.

همچنین لوله ها و مجراهای هود شیمیایی نیز باید دارای پوشش پلی پروپیلن باشند یا با تفلون (PTFE) پوشش داده شوند.

انواع هود آزمایشگاهی اسیدی perchloric

در انواع هود آزمایشگاهی اسیدی از یک سیستم شستشو با آب درون لوله های آن استفاده می شود زیرا بخارات اسید perchloric درون لوله ها نشست می کنند و کریستال های منفجره تشکیل می دهند. بنابراین بسیار مهم است که درون لوله ها کاملا تمیز شود. تا از وقوع انفجار جلوگیری شود.

انواع هود آزمایشگاهی شستشو با آب

در این نوع فیوم هودها نیز از یک سیستم شستشوی داخلی استفاده می کنند که داخل یونیت را کاملا تمیز می کند و از تجمع مواد شیمیایی خطرناک درون آن جلوگیری می شود.

انواع هود آزمایشگاهی اسکرابر (Scrubber)

در انواع هود آزمایشگاهی اسکرابر بخارات سمی از طریق محفظه ای که از اشکال پلاستیکی فرو رفته در آب پر شده است، جذب می شود.

در این مخزن از یک مایع خنثی کننده استفاده می شود و مواد شیمیایی در این مخزن شسته می شوند. استفاده از این مدل برای حفظ محیط زیست و بهداشت آن لازم است.

اسکرابر هود را می توان به صورت یک ورژن در ابعاد آزمایشگاهی در پلنت های شیمیایی و صنعتی برای کنترل آلودگی مورد استفاده قرار داد.

در این روش هوای آلوده وارد یونیت می شود و از یک بستر فشرده و سپس مخزن مایع و حذف کننده غبار عبور می کند. پس از آن وارد سیستم تخلیه می شود تا در فضای خارج از ساختمان رها شود.

اسکرابر برای حذف ذرات بسیار خوب عمل می کند و برای این کار نیاز به یک فیلتر دارد. این فیلتر می تواند یک بار مصرف یا قابل تمیز شدن باشد. همچنین به جای فیلتر می توان از صافی توری استفاده کرد. برای خالی و تمیز کردن توری نیز از یک سوئیچ فشار تفاضلی به صورت اتوماتیک استفاده می شود.

گزینه های تخلیه انواع هود آزمایشگاهی

استفاده از هوای کمکی

استفاده از این روش در انواع هود آزمایشگاهی منسوخ شده و استفاده از آن در آزمایشگاه مناسب نمی باشد. در این روش فرض می شد که هوای آلوده مستقیما روبروی هود قرار دارد و این همان هوایی است که باید به بیرون تخلیه شود.

این روش زمانی که آب و هوا متغیر باشد، جواب نمی دهد. زیرا امکان دارد هوای خیلی گرم یا خیلی سرد و مرطوب به محیط منتقل شود. به این دلیل کارکردن در محیط برای کاربران مشکل می شود. این روش همچنین ساخت کابینت نیاز به مجراهایی دارد که هزینه نهایی را افزایش می دهد.

حجم هوای ثابت (CAV)

در انواع هود آزمایشگاهی می توان این روش را به کار برد و این روش در زمانی که sash بسته می شود هوا از طریق یک شکاف بای پس از بالا کشیده می شود. بای پس طوری قرار گرفته که با بستن sash بزرگتر می شود تا حجم هوایی کابینت های گلاس که از داخل هود می گذرد همیشه ثابت باقی بماند.

حجم هوای متغیر (VAV)

در انواع هود آزمایشگاهی از کنترل های موقعیت sash استفاده می شود. این کنترل ها به سیستم HVAC امکان می دهند تا از میزان باز بودن sash خبر داشته باشند. در نتیجه سیستم کابینت ام دی اف تشخیص می دهد که سرعت فن و حجم هوایی که نیاز است خارج شود چقدر باید کم یا زیاد شود.

طراحی انواع هود آزمایشگاهی

امروزه از انواع هود آزمایشگاهی یا هود شیمیایی با توجه به:

. کاربری محیط

. بازدهی هود

. میزان مصرف انرژی در هود

استفاده می شود.

ایسنا

 

کلید واژه :

انواع هود آزمایشگاهی

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha