کد خبر : ۳۴۸۸۰۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

مسافران تا یک هفته خود را قرنطینه کنند

رعایت پروتکل ها و توصیه های بهداشتی از سوی مردم در هفته های گذشته موجب شد تا تعداد فوتی های روزانه کرونا در کشور یک بار دیگر شاهد روند کاهشی باشد.

مسافران تا یک هفته خود را قرنطینه کنند

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، صبح نو نوشت: رعایت پروتکل ها و توصیه های بهداشتی از سوی مردم در هفته های گذشته موجب شد تا تعداد فوتی های روزانه کرونا در کشور یک بار دیگر شاهد روند کاهشی باشد. روز گذشته سخنگوی وزارت بهداشت اعلام کرد که در فاصله ظهر روز یکشنبه تا ظهر روز دوشنبه ۱۰۹ هموطن دیگر به دلیل ابتلاء به کرونا فوت شده اند. اگرچه این تعداد به معنای عزادار شدن ۱۰۹ خانواده است اما درمقایسه با روزهای قبل تر شاهد کاهش زیاد جان باختگان این بیماری در کشور هستیم. این در حالی است که سفرهای تعطیلات اخیر جمع زیادی از هموطنان، دوباره زنگ خطر را به صدا درآورده است.

خانم سیماسادات لاری، سخنگوی وزارت بهداشت و درمان، ظهر روز گذشته به روال ماه های گذشته آمار مربوط به بیماری کووید ۱۹ در کشور را ارائه کرد. به گفته وی، از ظهر روز یکشنبه تا ظهر روز دوشنبه ۱۶۴۲ بیمار جدید در سراسر کشور شناسایی شده اند که از این تعداد ۵۷۳ نفر در بیمارستان ها بستری شدند. این تعداد مبتلای جدید و تعداد بستری ها به خوبی نتیجه مثبت رعایت پروتکل های بهداشتی را نشان می دهد. از سوی دیگر در مدت زمان یادشده هم ۱۰۹ بیمار کرونایی جان خود را از دست دادند که با این وجود مجموع جان باختگان این بیماری در سراسر کشور به ۲۱ هزار و ۵۷۱ نفر رسید. همچنین مجموع مبتلایان کرونا در کشور هم به عدد ۳۷۵ هزار و ۲۱۲ نفر رسید که از این تعداد ۳۲۳ هزار و ۲۳۳ از بیماران بهبود یافته اند. به گفته خانم لاری در حال حاضر نیز ۳۷۲۹ نفر از بیماران در شرایط شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند.

استان های قرمز و زرد
وزیر آموزش و پرورش روز گذشته اعلام کرد که مدارس از ۱۵ شهریور در شهرهایی که وضعیت بیماری کرونا در آنها قرمز نیست، بازگشایی خواهند شد. این در حالی است که بر اساس آمار وزارت بهداشت هم اکنون ۱۳ استان تهران، مازندران، گیلان، قم، اصفهان، خراسان رضوی، آذربایجان شرقی، کرمان، خراسان شمالی، سمنان، یزد، زنجان و قزوین در وضعیت قرمز قرار دارند.
لاری افزود: همچنین استان های آذربایجان غربی، البرز، فارس، لرستان، هرمزگان، اردبیل، بوشهر، کرمانشاه، کهگیلویه و بویراحمد، خراسان جنوبی، مرکزی، ایلام، چهارمحال و بختیاری، گلستان و خوزستان در وضعیت هشدار قرار دارند.

مسافرت های دردسرساز
از چهارشنبه هفته گذشته که تعطیلات مربوط به تاسوعا و عاشورا آغاز شد، بسیاری از هموطنان عازم استان های شمالی کشور شدند. این در حالی است که گیلان و مازندران از چند هفته قبل و حتی در شرایط فعلی هم در وضعیت قرمز شیوع و ابتلاء به کرونا قرار دارند. از سوی دیگر نکته تاسف برانگیز اینجاست که برخی از هموطنان همچنان به پروتکل های بهداشتی و توصیه های کادر درمان بی توجه هستند. این مطلب در گفت وگوی خبرنگاران رسانه ها با برخی از مسافران شمال به وضوح مشهود بود که برخی کار اداری را بهانه سفر در ایام تعطیلات کرده بودند و برخی دیگر از مسافران حتی در کنار ساحل درباره وجود بیماری کرونا تشکیک می کردند؛ اما روز گذشته نیز پلیس راهور اعلام کرد که جاده های هراز و کندوان از شمال به سمت تهران یکطرفه خواهند بود تا بار ترافیکی از استان های شمالی کشور تخلیه شود. این اقدام پلیس نیز از سوی مردمی که خود را پایبند به رعایت اصول بهداشتی می دانند مورد انتقاد واقع شد. برخی از این شهروندان در تماس با «صبح نو» اعلام کردند: یکطرفه کردن مسیر قبل از تعطیلات به سمت شمال و در پایان تعطیلات به سمت تهران یک چراغ سبز به افراد سهل انگاری است که قصد سفر می کنند. چرا باید بقیه مردم که مراعات می کنند به دلیل بی توجهی برخی هموطنان همچنان شاهد شیوع و گسترش کرونا باشند؟ تعدادی دیگر از مردم نیز در تماس با «صبح نو» اعلام کردند خودروهایی که در ایام اینچنینی و بدون توجه به هشدارهای سلامت محور راهی سفر می شوند باید با اخذ عوارض سنگین و میلیونی جریمه شوند.


معاون ستاد مقابله با کرونا در تهران نیز روز گذشته درباره سفر برخی هموطنان در ایام تعطیلات گفت: حجم مسافرت های هفته گذشته بسیار بالا بود و اثرات این حجم از سفرهای تابستانی را طی ۱۰ تا ۱۴ روز آینده خواهیم دید. مسافرانی که از سفر بازگشتند، باید طی پنج تا هفت روز از حضور در تجمعات خودداری کنند چون ممکن است ناقل ویروس بوده و فعلاً بدون علامت باشند.

آقای رضا جلیلی خشنود دیروز در برنامه «تهران کلینیک» رادیوتهران با اشاره به آخرین وضعیت شیوع کرونا بیان کرد: بارها از طریق رسانه ها از مردم خواهش کردیم که نسبت به مسافرت در تعطیلات هفته گذشته احتیاط بیشتری داشته باشند. ما در حال نزدیک شدن به فصل پاییز هستیم و قطعاً با موجی از بیماری های تنفسی و عفونی مواجه خواهیم شد. با شروع فصل پاییز، بار عفونی مراکز درمانی افزایش چشمگیری پیدا خواهد کرد و این مسأله بر توان کادر درمان بی تاثیر نخواهد بود. او گفت حجم مسافرت های هفته گذشته بسیار بالا بود و اثرات این حجم از سفرهای تابستانی را طی ۱۰ تا ۱۴ روز آتی خواهیم دید. با رعایت پروتکل های بهداشتی اعم از دورکاری و لغو طرح ترافیک، آمار فوتی های این ویروس را از ۲۵۰ به ۱۱۰ رساندیم اما متأسفانه این عدم رعایت ما را در هفته های آتی با مشکل روبه رو می کند.
حالا در شرایط فعلی که هیأت ها و حسینیه ها با درصد بالای رعایت و توجه به پروتکل های بهداشتی مراسم عزاداری را برگزار کردند، باید دید که سفر هموطنان بی توجه در یکی دو هفته آینده چه تأثیر ناخوشایندی بر افزایش آمار کرونا خواهد داشت.

آمریکا همچنان در صف نخست کرونایی های جهان
تعداد مبتلایان به کرونا در جهان به ۲۵ میلیون و ۳۸۷ هزار و ۱۴۲ نفر رسیده است. همچنین تا دیروز ۸۵۰ هزار و ۵۹۸ نفر بر اثر این بیماری در سراسر جهان جان خود را از دست داده اند.
بر اساس آمار سازمان بهداشت جهانی در میان ۶ میلیون و ۸۲۷ هزار و ۶۹۰ مورد ابتلای فعال در سراسر جهان، ۹۹ درصد موارد یعنی ۶ میلیون و ۶۶ هزار و ۵۸۵ نفر وضعیت خفیف داشته اند و فقط ۶۱ هزار و ۱۰۵ مورد معادل یک درصد از کل موارد در وضعیت وخیم قرار دارند. همچنین از ۱۸ میلیون و ۵۵۹ هزار و ۴۵۲ پرونده مختومه بیماران مبتلا به کرونا، ۱۷ میلیون و ۷۰۸ هزار و ۸۵۴ نفر معادل ۹۵ درصد از موارد بهبود یافته و ۸۵۰ هزار و ۵۹۸ نفر معادل ۵ درصد از موارد جان خود را از دست داده اند.
این در حالی است که آمریکا با بیش از ۱/۶ میلیون نفر مبتلا همچنان در صدر فهرست کشورهای درگیر با بیماری کووید ۱۹ قرار داشته و بیشترین آمار قربانیان و مبتلایان به این بیماری را به خود اختصاص داده است. در حال حاضر سه کشور آمریکا، برزیل و هند به ترتیب در رتبه های اول تا سوم کشورهایی هستند که بالای سه میلیون مبتلا به کووید ۱۹ را در آمارهای رسمی خود گزارش کرده اند.

 

 

کلید واژه :

مسافران

،

قرنطینه

ثبت نظرات
captcha