کد خبر : ۳۴۸۸۰۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

درمان دردهای عصب سیاتیک کمر

یک جراح مغز و اعصاب، با بیان اینکه فشار دیسک به ریشه های عصب سیاتیک دردی مانند برق گرفتگی ایجاد می کند، گفت: فشار دیسک به عصب سیاتیک و ایجاد درد در مسیر عصب سیاتیک بیماری سیاتالژی را موجب می شود.

درمان دردهای عصب سیاتیک کمر

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، دکتر بابک علیجانی با اشاره به فراوانی دردهای ستون فقرات، اظهار کرد: اغلب مردم به همه دردهای ستوت فقرات کمردرد می گویند، اما کمردرد علت های مختلفی دارد.

وی کمردرد را یکی از شایع ترین بیماری ها در طول زندگی انسان دانست و افزود: همه ما با کمردرد مواجه خواهیم شد و ۸۰ درصد مردم تا سن ۶۰ سالگی حداقل یک دوره کمردرد را تجربه می کنند لذا این بیماری مختص افراد مسن نیست و ۳۰ درصد از ابتلایان به کمردرد زیر ۳۰ سال سن دارند.

این متخصص جراحی مغز و اعصاب، کمردرد را جزو بیماری های پرهزینه برای جوامع بشری دانست و تصریح کرد: مردم معمولا کمردرد را مترادف دیسک کمر می دانند، در حالی که کمردرد طیف گسترده ای از بیماری های عفونی، عروقی، التهابی، رماتولوژی، مادرزادی، توموری و وابسته به سن کارکرد ستون فقرات(رژنراتیو) را شامل می شود.

علیجانی، از بیماران مبتلا به کمردرد خواست علائم بالینی خود را دقیقا برای پزشک شرح دهند و گفت: انسان یک موجود دو پاست و بر محور ایستادن تمرکز دارد لذا بیشتر از سایر موجودات دچار بیماری کمردرد می شود.

وی با بیان اینکه همه انسان ها در ستون فقرات خود دیسک دارند، اضافه کرد: بیماری دیسک(دیسکوپاتی) زمانی ایجاد می شود که بر روی حلقه محافظ دیسک شیار ایجاد شود و این شیار وابسته به عوامل فیزیکی از جمله فشارهای بیش از حد، ضربه، ژنتیک، سیگار کشیدن و... است و موجب بیرون زدگی دیسک و درد ستون فقرات می شود.

این جراح مغز و اعصاب، دیسک ها را متشکل از عصب های حسی و حرکتی دانست و خاطرنشان کرد: اگر دیسک بعد از بیرون زدگی به سمت عصب حرکت کند، دردهای رادیکولار یا تیرکشنده را ایجاد می کند و بیماری دیسکوپاتی به وجود می آید.

وی سیاتیک را یک عصب در بدن همه انسان ها دانست و یادآور شد: سیاتیک یکی از قطورترین عصب های بدن انسان است که از پنج تا شش رشته عصبی کوچک تشکیل شده است و این رشته ها به قسمت های مختلف از جمله مچ پا و زانو برای راه رفتن و خم شدن عصب دهی می کند.

علیجانی ادامه داد: وقتی دیسک از یک طرف به سمت بیرون حرکت می کند، موجب تحریک ریشه عصب سیاتیک می شود و عصب دهی به قسمت های مختلف بدن به ویژه عصب های حرکتی را دچار مشکل می کند.

این متخصص جراحی مغز و اعصاب، با بیان اینکه فشار دیسک به ریشه های عصب سیاتیک دردی مانند برق گرفتگی ایجاد می کند، گفت: فشار دیسک به عصب سیاتیک و ایجاد درد در مسیر عصب سیاتیک بیماری سیاتالژی را موجب می شود و حتما نیازمند بررسی است، زیرا آسیب دیدگی رشته های عصبی قابل برگشت پذیری نیست.

وی ۷۰ درصد بیماری دیسک را با سه هفته استراحت و درمان دارویی قابل برطرف شدن دانست و اضافه کرد: اگر بیماری دیسک علائم سیاتالژی شدید، بی حسن شدن، بی اختیاری و تکرر ادراری، اختلال جنسی، خالی کردن پا و... داشته باشد، نیازمند بررسی دقیق تر است.

علیجانی، عمل جراحی دیسک کمر را کم عارضه دانست و یادآور شد: امروزه با روش های پیشرفته جراحی کمر در ۱۵ تا ۲۰ درصد موارد به راحتی انجام می شود و هدف آن آزادسازی عصب و از بین بردن درد اندام است.

ایسنا

 

کلید واژه :

دردهای عصب سیاتیک کمر

،

درمان

ثبت نظرات
captcha