کد خبر : ۳۴۸۸۰۴
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

ایجاد ابرباکتری با استفاده از ژل ضدعفونی صحت ندارد

یکی از اساتید دانشگاه لینکلن هشدار داده است در صورتی که از ژل دست بیش از حد استفاده شود، باعث مقاومت باکتری و ایجاد یک ابرباکتری خواهد شد که سلامت بشر را در معرض خطر انقراض قرار خواهد داد و این مطلب دست به دست در فضای مجازی می چرخد و نگرانی هایی را ایجاد کرده است.

ایجاد ابرباکتری با استفاده از ژل ضدعفونی صحت ندارد

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، دکتر "علی اسدی پور" معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی کرمان در گفت وگو با درباره اخبار منتشر شده مبنی بر اینکه استفاده از ژل های ضد عفونی کننده دست باعث ایجاد یک ابرباکتری می شود، گفت: چنین موضوعی صحت ندارد و مردم به این شایعاتی که در فضای مجازی منتشر می شود، توجه نکنند.

وی ادامه داد: مردم بدانند که مورد و اطلاعیه ای که از طرف دانشگاه علوم پزشکی یا وزارت بهداشت و درمان یا سازمان غذا و دارو اعلام شود، قابل قبول است.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی کرمان در پاسخ به اینکه مطرح شده که استفاده از ژل و مواد ضدعفونی کننده دست باعث مقاوم شدن باکتری در برابر این مواد شده؟ اظهار کرد: وقتی از این ژل ها استفاده می کنید میکروب کشته می شود لذا میکروب مقاوم نمی شود زیرا همه آنها کشته می شوند و چیزی از آنها باقی نمی ماند تا بخواهد مقاوم شوند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا ژل و مواد ضدعفونی کننده ضرری برای بدن دارد؟ تصریح کرد: باید بدانید که همه داروها مضراتی دارند، منتهی ضرر آنها در برابر فوایدشان خیلی کمتر است و این موضوع درباره استفاده از ژل و مواد ضدعفونی کننده دست هم صدق می کند.

اسدی پور افزود: مردم می توانند شستن مرتب دست ها با آب و صابون را جایگزین محلول های ضد عفونی کننده و ژل دست کنند ضمن آنکه تاکید می شود که ضدعفونی کننده های دست زمانی استفاده شود که فرد مدتی دسترسی به آب و صابون ندارد به طور مثال در خیابان به سطوح دست می زند لذا تا رسیدن به جایی که دستانش را با آب صابون بشویید، می تواند از ژل و محلول های ضدعفونی کننده استفاده کند.

وی با تاکید بر رعایت توصیه های بهداشتی از سوی مردم گفت: رعایت فاصله گذاری اجتماعی، استفاده از ماسک و شست و شوی مرتب دست ها با آب و صابون و در صورتی که به آب و صابون دسترسی ندارند، استفاده از ژل و محلول های ضدعفونی همچنان مورد تاکید بوده و سازمان بهداشت جهانی نیز بر این سه اصل مراقبتی برای پیشگیری از ابتلا به کروناویروس تاکید دارد و مردم نیز استرس و اضطراب بی مورد نسبت به برخی اخبار منتشر شده در فضای مجازی نداشته باشند.

کلید واژه :

ژل ضدعفونی

،

ابرباکتری

ثبت نظرات
captcha