کد خبر : ۳۴۸۷۷۶
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

بازی های تخیلی ابزاری در کاهش ترس کودکان از همه گیری کروناویروس

بیماری همه گیر کروناویروس، بر زندگی روزانه همه افراد و به ویژه کودکان، تاثیر گذاشته است و دولت ها و سرویس های سلامت همگانی انگلستان (NHS)، اقدامات لازم برای مدیریت بیماری، کاهش انتقال ویروس و درمان افرادی که نیاز به مراقبت پزشکی دارند را انجام می دهند. افرادی که بر این باورند که کودکان در معرض آسیب جدی ناشی از کروناویروس نیستند، باید دراین باره تجدیدنظر کنند.

بازی های تخیلی ابزاری در کاهش ترس کودکان از همه گیری کروناویروس

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، بحران کرونا ممکن است شرایط سختی برای کودکان و نوجوانان ایجاد کند. برخی از این تاثیرات فوری و برخی دیگر، ممکن است در مدت طولانی مشاهده شود. اینکه کودک یا نوجوان، چگونه نسبت به این موضوع واکنش نشان دهد، بر اساس سن، نحوه درک اطلاعات، برقراری ارتباط، تجربیات گذشته و نحوه برخورد با استرس، متفاوت است.

عوارض جانبی رویارویی با این موضوع در کودکان، شامل نگرانی درباره سلامتی خود یا خانواده و دوستان، ترس، دوری، مشکلات خواب یا علائم جسمی مانند درد معده است.

در روزهای شیوع بیماری کرونا، کودکان بسیاری در معرض مرگ ومیر به دلیل کاهش دسترسی به مواد غذایی و اختلال در دسترسی به خدمات بهداشتی هستند. شاید برخی از راهکارهای مقابله با شیوع بیماری کووید- ۱۹ در کوتاه مدت باعث کاهش آلودگی هوا و کاهش آمار تصادفات و آسیب دیدگی کمتر افراد در جاده ها شود، اما تاثیرات این بیماری همه گیر باعث شده تا برنامه غذایی در جهان، به سطح هشدار برسد و ۶ تا ۱۰ میلیون کودک در سراسر جهان با فقر شدید مواجه شوند.

سوءتغذیه و فقر در دوران بارداری و اوایل کودکی می تواند تاثیر منفی بر سلامت جسمی کودکان و شناخت کودکان در طول دوره زندگی داشته باشد.

تعطیلی مدارس، شکاف یادگیری را بدتر می کند، زیرا کودکان خانواده های ثروتمند به تدریج با ابزارهای دیجیتال به مدرسه می روند، درحالی که کودکان فقیرتر همچنان عقب هستند.

در این بیماری همه گیر، کودکان به طور دائم از بیماری و مرگ ومیر می شنوند و باید درباره این موضوع و تاثیرات ناشی از آن دقت شود.

بسیاری از کودکان و نوجوانان، در روزهای کرونایی، اغلب اوقات آنلاین هستند و تاثیرات مضر این محیط بر روی آن ها افزایش می یابد.

کارشناسان و مسوولان، باید سلامت و رفاه کودکان را در مرکز برنامه های خود قرار دهند و درباره تغییراتی که نیاز دارند، نظرسنجی کنند.

توجه به نیازهای کودکان، نیازمند تغییرات اساسی در این زمینه است و  شامل طراحی مجدد مکان هایی برای بازی، تضمین سیستم غذایی پایدار و ارزش نهادن به مراقبت فرزندان و به ارث گذاشتن سیاره سالم برای کودکان است. درنهایت، بیماری کروناویروس بر همبستگی بین المللی بیشتر تاکید دارد.

عوامل استرس زا برای کودکان، مانند کاهش درآمد خانواده، ناامنی غذایی، مسکن و استرس والدین، می تواند بر رشد مغز، سیستم ایمنی و توانایی رشد کودکان تاثیر منفی داشته باشد؛ البته برخی از این تاثیرات، به سرعت در کودکان ظاهر می شوند و تاثیر آن ها بر سلامتی ماندگار است.

سارب جوهال، روانشناس این تحقیق اظهار کرد: بازی های تخیلی بهترین شیوه ممکن برای کودکان در کاهش  ترس از همه گیری بیماری کروناویروس است تا پدر و مادر بتوانند در این مورد به کودکان کمک کنند.

محققان افزودند: بازی تخیلی می تواند دریچه ای برای درک بهتر نگرانی های فرزندان توسط والدین باشد.

جوهال گفت: درک خطر پنهان این ویروس، می تواند برای کودکان دشوار باشد و آنچه در بازی دیده می شود، بیانگر مواردی است که ممکن است کودکان قادر به بیان مستقیم آن نباشند.

والدین می توانند از طریق بازی، در مورد ترس های کودکان درباره بیماری کووید- ۱۹، مانند بیمار و پزشک، مقابله با این ویروس، بیمار شدن و جداسازی بیماران و دیگر مراحل مقابله با بیماری، اطلاعاتی کسب کنند.

این محقق توصیه می کند، تا حد ممکن تلاش کنید، وارد دنیای بازی کودکان خود شوید. زمانی که وارد دنیای بازی کودک شوید، به او کمک می کنید تا احساسات و ترس های خود را نشان دهد و از این طریق، برای او فضایی امن و مطمئن ایجاد کنید.

نتایج گزارش های مجله لنست، یونیسف و سازمان بهداشت جهانی در فوریه ۲۰۲۰، بیانگر بررسی تهدیدات پیش روی کودکان (تغییرات آب وهوایی، بحران های مرتبط با فقر، مهاجرت، جاده های ناایمن، مشکلات مسکن، آموزش و سوءتغذیه) در این زمان است.

بیماری همه گیر کووید- ۱۹ بسیاری از این تهدیدها را تشدید می کند و منافع رفاه کودکان را به خطر می اندازد و باعث ایجاد بحران اقتصاد جهانی خواهد شد که برای کودکان بسیار مضر خواهد بود.

بااین وجود، می توان از روش های موثر و سازگاری جهان(شیوع بیماری کووید- ۱۹) برای ایجاد دنیای بهتر کودکان و نسل های آینده استفاده کرد.

منابع

thelancet.com

healthynewbonetwork.org

z.co.nz

کلید واژه :

بازی تخیلی

،

ترس کودکان

،

کروناویروس

ثبت نظرات
captcha