کد خبر : ۳۴۸۷۷۰
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

افزایش حجم ذخیره روان آب های استان مرکزی به میزان ۲ میلیون و ۵۰۰ متر مکعب

معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی گفت:حجم ذخیره سازی روان آب های این استان با بهره برداری طرح های آبخیزداری هفته دولت امسال در این…

افزایش حجم ذخیره روان آب های استان مرکزی به میزان ۲ میلیون و ۵۰۰ متر مکعب

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، «رضا عظیمی»  افزود: این حجم ذخیره سازی  با بهره برداری از ۱۸ طرح آبخیزداری شامل بند گابیونی، پخش سیلاب، بند سنگ و ملات و خاکی در سطح حوزه آبخیز ۱۰ شهرستان استان مرکزی ایجاد شده است.

وی ادامه داد: این طرح ها با منابع مالی ۱۳۰ میلیارد ریال از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی به بهره برداری رسیده و توان ذخیره آب پشت سازه های منابع طبیعی استان مرکزی در هر بار آبگیری به ۸۸ میلیون متر مکعب افزایش یافته است.

معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی خاطرنشان کرد: این حجم به منظور ذخیره آب های سرگردان سطحی ۲۰ هزار هکتار از حوزه آبخیز شهرستان های تفرش، آشتیان، ساوه، زرندیه، محلات، دلیجان، اراک، کمیجان و شازند ایجاد شده است.

عظیمی گفت: چهار هزار و ۲۰۰  شغل مسقیم و غیرمستقیم با بهره برداری این طرح هادر شهرستان های استان مرکزی فراهم شد.

معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی افزود: بهره برداری از این طرح ها کاهش ۲ تنی فرسایش خاک در هر هکتار از اراضی طبیعی و ملی استان مرکزی را به همراه دارد.

وی اظهارداشت: تغذیه سفره های زیر زمینی، افزایش آب دهی قنوات و چاه های کشاورزی، کنترل رواناب ، سیلاب و فرسایش خاکی از جمله اهداف اجرای این طرح ها در سطح شهرستان های استان مرکزی است.

استان مرکزی با ۲۹ هزار و ۵۳۰ کیلومتر مربع وسعت، حدود یک و ۸۲ صدم درصد از مساحت کشور را به خود اختصاص داده که ۷۰ درصد آن را عرصه های منابع طبیعی تشکیل می دهند.

ایرنا

 

کلید واژه :

حجم ذخیره روان آب ها

،

استان مرکزی

ثبت نظرات
captcha