کد خبر : ۳۴۸۷۶۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

 اجزای دوربین مداربسته و طبقه بندی آنها

اگر بخواهید یک دوربین مداربسته خوب بخرید باید مانند بسیار دیگر از محصولات صنعتی اجزا تشکیل دهنده آن را بشناسید. در این مطلب شما با اجزای یک دوربین مداربسته آشنا می شوید و در می یابید که کیفیت هر یک از این اجزا در کارکرد کلی دوربین مداربسته شما چه تأثیری می گذارد.

 اجزای دوربین مداربسته و طبقه بندی آنها

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، بنابراعلام فراگسترالکترونیک، دوربین مداربسته از اجزای مختلفی تشکیل شده که هر یک از این اجزا به نوبه خود در قیمت و کیفیت هر مدل از دوربین ها  تأثیرگذارند. شناخت این قطعات به تفکیک کمک زیادی به مشتریان در انتخاب محصول درست می کند.

اجزای دوربین مداربسته

. لنز

. ICR

. IR Cut

. سنسور

. پردازنده

. برد

. مدارتغذیه

. کابل

. IR  مادون قرمز

برخی از قطعات جانبی که موارد استفاده کمتری در دوربین ها دارند و باعث افزایش قیمت هستند:

. آنتن wifi

. speaker

. Heater

. Microphone

. Housing

دوربین ها براساس Housing یا شکل ظاهری بدنه

دام (DOME ) : معنای لغوی دام، گنبد است که وجه تسمیه آن دقیقا بدلیل شکل ظاهری این دوربین است. این دسته از دوربین های مداربسته در جایی که لنز دوربین قرار می گیرد قطعه ای کروی شکل دارند گاهی این قطعه ثابت است و گاهی متحرک.

در مدل هایی برای محافظت از لنز دوربین قطعه دام یا گنبدی شکل دوربین مداربسته یک شیشه بسیار مقاوم در برابر ضربه است. بیشتر دوربین های متحرک امروزی از انواع دام اند که در اصطلاح به آنها اسپیددام یا PTZ می گویند.

 IR یا دید در شب به وسیله نور مادون قرمز محدودتر و مقاومت بدنه کمتر نسبت به مدل های بولت موجب شده که مدل های دام غالبا برای فضای داخلی و مسقف استفاده شوند.

میزان IR دوربین های دام معمولا حدود ۳۰-۲۰ متر است و در صورت نیاز به IR بالاتر می توان از پروژکتور در کنار دوربین استفاده کرد.

دلیل استفاده پروژه کاران از مدل دوربین های سقفی:

. شکیل بودن به لحاظ ظاهری.

. دشوار بودن امکان دسترسی به دوربین جهت کندن و غیر فعال سازی دوربین به دلیل نحوه نصب آن که عمدتا بصورت سقفی است.

. تشخیص زاویه دید دوربین از فاصله زیاد توسط بیننده مشکل است.

بالت (Bullet): معنای تحت الفظی آن گلوله است که بدلیل شباهت ظاهری آن به این شکل نامگذاری شده است. اسکلت بولت ها فلزی و دارای استاندارد IP۶۶ است به همین دلیل در اکثر مواقع برای نصب در فضاهای باز بدون هر گونه محافظی از این مدل دوربین استفاده می شوند.

البته در نظر داشته باشید IP۶۶ بودن به معنای غوطه ور کردن دوربین در آب نیست. بالت ها دارای IRهای به مراتب بالاتری هستند.

تورت (Turret ): تفاوت تورت با دام مربوط به هوزینگ آنهاست که تورت ها هوزینگ شیشه ای ندارند. دوربین های تورت مشابه دوربین های دام جهت نصب در محیط های داخلی  گزینه مناسبی هستند.

حجم بسیار کوچک دوربین های تورت آنها را به بهترین گزینه برای نصب در فضای داخلی شرکت ها آسانسورها و محیط های کوچک تبدیل می کند.

باکس (Box) : معنای لغوی باکس جعبه است. دوربین های باکس به شکل مستطیلی هستند و همین تشابه موجب نامگذاری آن شده است. دوربین های باکس یک اسم دیگر هم دارند و در بازار به دوربین مداربسته صنعتی شناخته می شود.

این دوربین ها قابلیت نصب لنزهای جداگانه دارند و می توانند فکوس های متفاوتی را برای تصویربرداری به وجود آورند. باکس ها معمولا ضد آب نیستند و داخل کاور قرار می گیرند.

در انتخاب لنز برای دوربین های box باید به ۲ مشخصه زیر توجه کرد:

. نوع پایه لنز

. امکان پشتیبانی رزولوشن های مختلف

کیوپ (Cube ) :

این مدل از دوربین های مکعبی شکل و برای استفاده در محیط های اداری مناسب اند چون بدنه به نسبت ضعیفی دارند. اغلب مدل های کیوپ میکروفون داخلی، اسپیکر و SD کارت دارند. دوربین های کیوپ معمولا لنز ثابت و زاویه دید بیشتری دارند.

 اسپید دام (Speed dome) :

 همان طور که در بالا گفتیم نوع متحرک هوزینگ دام به اسپید دام یا PTZ معروف است.  شکل ظاهری دوربین های PTZ مشابه مدل های دام گنبدی شکل است البته در ابعاد بزرگتر که به صورت سقفی یا دیواری بواسطه پایه اسپید دام نصب می شود.

این مدل از دوربین ها امکان چرخش ۳۶۰ درجه در راستای افقی و ۱۸۰ درجه در راستای عمودی دارند (pan tilt ).

ZOOM (بزرگنمایی): قدرت بزرگنمایی این دوربین ها به صورت دستی و اتومات ممکن است که طی زوم اپتیکال از طریق فاصله کانونی با حفظ کیفیت تصاویر انجام می شود.

از اسپیددام ها برای نظارت بر فضاهای گسترده استفاده می شود مانند سوله ها ، چهار راه ها وجاده های شهری و بین شهری و در ارتفاع به نسبه بیشتری نسبت به دیگر انواع دوربین نصب می شوند.

پین هول (pin hole ) : دوربین مینیاتوری در ابعادی کوچک است حدود۳تا۵ سانتی متر که برای نظارت نامحسوس محیط های محدود استفاده می شود.

دوربین های پین هول عموما IR ندارند بنابراین برای داشتن تصویر با کیفیت بایست درمحیط هایی با شرایط نوری مناسب نصب شود.

اما یک چیز می تواند خیال شما را از کیفیت و کارکرد دوربینتان راحت کنند. یعنی شما با دیدن یک پارامتر می توانید به این اطمینان برسید که هر مشخصاتی که در هنگام خرید به شما وعده داده شده، برای شما تا مدت مناسبی کار می کند.

این پارامتر گارانتی معتبر دوربین مداربسته شماست. گارانتی های بالا ۱۵ ماه یعنی این که دوربین شما با هر مشخصاتی بیش از یک سال به راحتی برای شما کار می کند حال آن که شرکت فراگستر برای دوربین های خود ۲۵ تا ۳۵ ماه گارانتی را در نظر می گیرد. پس اطمینان از خرید هدیه اصلی ما به شما است.

 

کلید واژه :

 اجزا

،

دوربین مداربسته

ثبت نظرات
captcha