کد خبر : ۳۴۸۷۶۶
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

کرونا سوغات مرگبار مسافرت ها

همدان-همدان پس از گذشت هفته ها از قرارگرفتن دروضعیت قرمز شیوع کرونا به زرد تغییر حالت داده اما تعطیلات پیش رو زنگ خطری برای بازگشت به شرایط گذشته است که لزوم توجه به هشدارها را گوشزد می کند.

کرونا سوغات مرگبار مسافرت ها

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، گروه استان ها: تعطیلی چند روزه این ایام و روزهای پایانی تابستان ممکن است هر کسی را وسوسه کند تا بار سفر بسته و راهی مسافرت شود اما سوالی که در ذهن ایجاد می شود اینکه با وجود خطرات بیماری کرونا آیا می توان آسوده خاطر به سفر رفت.

این روزها به خصوص طی هفته جاری به واسطه تعطیلی ایام ماه محرم برخی بار سفر بسته و غافل از خطرات کرونا و امکان ابتلاء به آن به مسافرت می روند در حالی که این ویروس همچنان در شهرها و مناطق مختلف کشور جولان می دهد و تاکنون راهی برای درمان مبتلایان به بیماری کرونا کشف نشده است.

برخی روزهای تیرماه شمار فوتی های ناشی از بیماری کرونا در همدان به روزی ۱۵ نفر هم رسید شاید تصور برخی مردم چنین باشد که کرونا خطرناک نیست چراکه بی توجه به پروتکل های بهداشتی در جامعه حضور می یابند اما تقریباً از اواسط تیر ماه شاهد افزایش نگران کننده آمار مبتلایان به کرونا در همدان بودیم تا جایی که علاوه بر شمار بالای مبتلایان در برخی روزهای تیرماه شمار فوتی های ناشی از این بیماری به روزی ۱۵ نفر هم رسید که خوشبختانه با اقدامات انجام شده و اعلام هشدارهای متعدد این روزها آرامش نسبی به شهر همدان بازگشته و از وضعیت قرمز و هشدار در شیوع این ویروس به وضعیت زرد رسیده ایم.

وضعیت زرد کسب شده در این ایام حاصل تلاش مسئولان و مردم همدان بوده اما موضوعی که این روزها نگرانی را دوچندان کرده تعطیلات و احتمال حضور مسافران در شهر همدان است که اگر کمی غفلت کنیم بازهم وضعیت قرمز شیوع بیماری کرونا در همدان بازخواهد گشت.

از موضوع مسافرپذیری شهر همدان که بگذریم یکی از موضوع هایی که کمتر به آن توجه شده سفر به روستاهای گردشگری این استان است و این در حالی است که سفر به این روستاها موجب شیوع دوباره بیماری در روستاها می شود و ناخواسته مردم روستاها نیز قربانی این سفرها می شوند بنابراین باید مردم نسبت به وجود ویروس کرونا بی توجه نباشند و گمان نکنند که کرونا تمام شده است.

افراد اگر بدون رعایت فاصله اجتماعی در اماکن پرتردد و یا حتی مراسم عزاداری این شب ها شرکت کنند به ایجاد موج دیگری از این بیماری دامن زده اند هر شهروندی بنا به وظیفه اجتماعی خود نباید بدون رعایت پروتکل های بهداشتی و استفاده از ماسک و رعایت فاصله گذاری اجتماعی در اماکن پرتردد حضور یابد و یا اینکه بی خیال شده و دل به دریا بزند و راهی سفر شود؛ مردم باید این موضوع را بدانند که اگر بدون رعایت فاصله اجتماعی در اماکن پرتردد و یا حتی مراسم عزاداری این شب ها شرکت کنند به ایجاد موج دیگری از این بیماری دامن زده اند.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بارها تاکید کرده بار سفر نبندید و در ایام محرم با رعایت دستورالعمل های بهداشتی عزاداری کنید چرا که رفتار این ویروس پیچیده و غیر قابل پیش بینی است و کرونا می تواند در دقیقه ۹۰ از گوشه زمین به ما گل بزد.

با همه این تفاسیر بر آن شدیم در این گزارش به بررسی وضعیت همدان در زمینه ابتلاء به ویروس کرونا بپردازیم و در ابتدای امر گفتگویی با شهروندانی که مدتی با این بیماری دست و پنجه نرم کرده اند انجام دادیم.

این شهروند همدانی در گفتگو با خبرنگار مهر بابیان اینکه یکی از بستگان خود را بر اثر ابتلاء به این بیماری از دست دادیم، گفت: تحمل سختی کشیدن عزیزان بسیار دشوار است ولی با وجود اینکه نرفتن به تفریح و سفر، موجب فرسایش روح می شود اما مبتلا شدن به کرونا و از دست دادن عزیزان بسیار وحشتناک تر است.

محسن کاووسی بابیان اینکه مردم باید شرایط و وضعیت سلامت جامعه و وجود این بیماری ناشناخته در جامعه را درک کنند و به توصیه های بهداشتی توجه داشته باشند، گفت: بدون شک مسافرت، حضور در اماکن عمومی بدون استفاده از ماسک و رفتن به اماکن اقامتی و تفریحی در مسافرت خطر ابتلاء به کرونا را جدی تر می کند.

چند روز خوش گذرانی به قیمت از دست دادن عزیزان

وی با بیان اینکه وقتی فرد به این بیماری مبتلا می شود تازه متوجه اشتباه خود در بی توجهی به پروتکل های بهداشتی می شود، گفت: چند روز خوش گذرانی نباید به قیمت از دست دادن عزیزان باشد و بهتر است همگی به نکات بهداشتی و توصیه های مسئولان توجه کنیم تا به دشواری نیفتیم.

یکی از نیروهای خدماتی بیمارستان بهشتی همدان که خود نیز مبتلا به این بیماری شده در گفتگو با خبرنگار مهر، گفت: متأسفانه برخی افراد نسبت به توصیه های پزشکی کاملاً بی توجه هستند و بیماری کرونا را جدی نمی گیرند.

وی با اشاره به اینکه کرونا هنوز در جامعه ما وجود دارد و باید مردم مراقب این ویروس خطرناک باشند، افزود: بدون شک دلیل هشدارهای وزارت بهداشت در نرفتن به سفر و رعایت کردن بهداشت برای حفظ سلامت خود افراد است و نباید نسبت به رعایت آن بی اعتنا بود.

وی با بیان اینکه از اسفند ماه ۹۸ در کنار بیماران کرونایی بوده و به آنها خدمات رسانی کرده ام، گفت: متأسفانه یک ماه پیش تعداد مراجعان به بیمارستان بهشتی زیاد شد و اواسط مرداد متوجه شدم که خودم هم به کرونا مبتلا شده ام.

این نیروی خدماتی بیمارستان بهشتی بابیان اینکه کرونا قابل مقایسه با دیگر بیماری های تنفسی نیست و سختی های بسیاری دارد، گفت: از مردم در خواست می کنم توصیه های بهداشتی را رعایت کنند چرا که کادر بیمارستان خسته شده اند و دیگر قادر به مبارزه با موج جدید این ویروس نیستند ضمن اینکه تک تک نیروهای بیمارستان از خدماتی گرفته تا پزشکان بیمارستان از جان خودشان برای خدمت به مردم گذشته اند.

ابتلای ۳ هزار و ۵۳۸ نفر به ویروس کرونا در استان همدان

رئیس مرکز بهداشت استان همدان نیز در گفتگو با خبرنگار مهر در همدان گفت: تاکنون مبتلایان قطعی به ویروس کرونا در استان همدان به سه هزار و ۵۳۸ نفر رسیده که بیش از ۱۰۰ نفر از آن ها مسافران بوده اند.

منوچهر کرمی افزود: از این تعداد بیمار در استان همدان ۴۷۰ نفر جان باختند و هم اکنون تعداد بیماران بستری در بیمارستان های استان همدان ۳۰۷ مورد است.

وی یادآور شد: تاکنون در شهرستان اسدآباد ۱۰۲ نفر، بهار ۲۶۴ نفر، تویسرکان ۱۵۹ نفر، رزن و درگزین ۱۳۱ نفر، فامنین ۴۲ نفر، کبودرآهنگ ۲۱۴ نفر، ملایر ۶۰۰ نفر، نهاوند ۳۸۰ نفر، همدان هزار و ۵۳۶ نفر و بیش از ۱۰۰ مورد نیز از خارج استان بیمار مبتلا به ویروس کووید ۱۹ داشته ایم.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان همدان از ثابت شدن تعداد مبتلایان جدید به ویروس کرونا در چند روز اخیر خبر داد و گفت: در هفته های پایانی تیرماه شمار مبتلایان به ویروس کرونا در استان همدان نزدیک به دو برابر شد و با سیر صعودی مواجه شدیم.

کرمی با اشاره به اینکه این روزها مردم به خاطر شرکت در مراسم عزاداری بیشتر در بیرون از منزل تردد دارند،، گفت: خواهشمندم مردم وجود ویروس کرونا را فراموش نکنند و پروتکل های بهداشتی را مورد توجه قرار دهند.

وی به شهروندان توصیه کرد: از رفتن به میهمانی، دعوت میهمان، رفتن به مسافرت و خروج بیش از حد از منزل پرهیز کنند تا شاهد پیک مجدد بیماری کرونا در استان همدان نباشیم.

برخورد با خانه مسافرهای غیر مجاز

معاون گردشگری میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان همدان از برخورد با خانه مسافرهای غیرمجاز همدان خبر داد، گفت: هتل ها و اماکن رسمی با رعایت دستورالعمل های بهداشتی پذیرای مسافران هستند.

علی خاکسار افزود: در بحث خانه مسافرهای غیر مجاز و زدن چادر در مکان های گردشگری، اداره کل میراث فرهنگی استان با همکاری اداره اماکن و نیروی انتظامی اقدامات خوبی انجام داده و تاکنون از فعالیت افراد کارتن به دست جلوگیری به عمل آمده است.

وی همچنین از فعالیت دو مرکز مهم گردشگری همدان غارعلیصدر و گنجنامه خبر داد و عنوان کرد: دستورالعمل های بهداشتی ویژه ای برای این دو مجموعه در نظر گرفته شده است.

نصب چادرهای مسافرتی در شهر همدان ممنوع است

رئیس شورای شهر همدان نیز در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص برنامه ریزی برای تعطیلات ایام محرم گفت: به شهرداری همدان ابلاغ شده نصب چادرهای مسافرتی در شهر همدان ممنوع است و با متخلفان برخورد می شود.

کامران گردان با اشاره به اینکه جمع آوری و ساماندهی افراد کارتن به دست به عهده شورای شهر نیست، گفت: به دلیل رعایت مسائل بهداشتی به شهرداری ابلاغ شده که فعالیت افراد کارتن به دست در سطح شهر ممنوع است و با متخلفان برخورد شود.

گردان بیان اینکه جلسات متعددی با فرماندار، میراث فرهنگی و نیروی انتظامی برای نحوه جلوگیری از فعالیت این افراد برگزار شده است، افزود: هموطنان باید بدانند اجاره مکان های بدون شناسنامه که مسائل بهداشتی در آنجا رعایت نمی شود سلامتی آنها را به خطر می اندازد.

آنچه از صحبت ها بر می آید اینکه به احتمال زیاد تعطیلات پیش رو باز هم شاهد حضور مسافران در شهر همدان هستیم اما امیدواریم رعایت پروتکل های بهداشتی را فراموش نکنند؛ هر چند معتقدیم سفر و گردش در این ایام آن هم با این همه هشدار به صلاح نیست و بهتر است تا عادی شدن شرایط و نابودی کرونا به منظور حفظ سلامتی از مسافرت خودداری کنیم.

 

مهر

 

کلید واژه :

کرونا

،

مسافرت ها

ثبت نظرات
captcha