کد خبر : ۳۴۸۷۶۵
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

هود سقفی آزمایشگاهی یا هود کانوپی

نصب هود سقفی برای رعایت نکات ایمنی و حفظ سلامت و امنیت کارکنان با توجه به کاربری آزمایشگاه است.

هود سقفی آزمایشگاهی یا هود کانوپی

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، بنابراعلام کارن پویا نوآور، هودهای آزمایشگاهی در انواع مختلفی طراحی و تولید می شوند که هر کدام کارایی خاص خود را دارند و استفاده از هود آزمایشگاهی در جای مناسب خود می تواند یک گام موثر در رعایت ایمنی و استانداردهای لازم کار در آزمایشگاه باشد.

از هود آزمایشگاهی اصولا برای مکش بخارات سمی، اسیدی و بدبو ناشی از انواع فعالیت ها و آزمایش هایی که در محیط انجام می شود، استفاده می شود.

در این میان هود سقفی یا کانوپی نیز نوعی از هود شیمیایی است که کاربردهای زیادی در آزمایشگاه ها و مراکز مختلف تحقیقاتی و … دارد.

لزوم نصب هود کانوپی

همانطور که گفتیم وظیفه اصلی هود آزمایشگاه این است که بخارات سمی و خطرناک ناشی از انجام فعالیتهای مختلف را کنترل نماید و با خروج به موقع آنها از فضای آزمایشگاهی محیطی پاک و بدون خطر برای کاربران فراهم آورد تا آنها بتوانند با آرامش و امنیت کامل به انجام فعالیت های خود بپردازند و بهترین بازدهی را به دست آورند.

نصب هود سقفی نیز به همین دلیل در آزمایشگاه انجام می شود. نصب هود کانوپی می تواند به خروج سریع گازهای سمی و بخارات بدبو و خورنده کمک نماید و محیط را برای پرسنل آزمایشگاه پاکسازی نماید و همچنین از نمونه های آزمایشگاهی نیز به همین ترتیب محافظت نماید.

نصب هود آزمایشگاهی در هر محیط باید با توجه به نوع فعالیت هایی که در آن محیط انجام می شود صورت گیرد و بهترین مدل هود شیمیایی برای این کار انتخاب شود.

از این جهت آشنایی با انواع هود می تواند به کارفرمایان کمک نماید تا انتخاب مناسبی داشته باشند. زیرا این انتخاب روی روند کار و فعالیت آزمایشگاه و دقت اندازه گیرها و نتایج می تواند اثرگذار باشد.

مشخصات هود سقفی

نصب هود کانوپی در آزمایشگاه در انواع مختلف آن انجام می شود و مدلهای متنوع هود کانوپی طراحی و تولید می شود که برای محیط های مختلف به کار میرود.

اما به صورت کلی می توان مشخصات و ویژگی های هود های کانوپی را به شرح زیر ارائه داد:

هودهای کانوپی می توانند از جنس گالوانیزه، ورق فلزی و ورق استیل تولید شوند .

پوشش بدنه این هودها از رنگ الکترو استاتیک می باشد.

. این هودها ضد اسید بوده از این رو در برابر خوردگی اسید مقاوم هستند و مخصوص محیط آزمایشگاه است.

. سیستم لوله کشی این هودها به صورت پیشرفته طراحی شده و با استفاده از لوله های خرطومی آلومینیومی و لوله اصلی از جنس پلیکا لوله کشی شده، در این هودها امکان اتصال چندین هود سقفی از طریق اتصال لوله ها وجود دارد.

. امکان خروج ۱۰۰% هوا را به بیرون توسط این هودها وجود دارد.

. هنگام کار با مواد شیمیایی نصب هود کانوپی توصیه نمی شود.

. این هود ها فیوم های مواد را از منطقه تنفسی فرد عبور می دهند.

از این رو اگر در آزمایشگاه خود با مواد شیمیایی و فیوم ها کار می کنید بهتر است از مدل هود دیگری استفاده کنید زیرا نصب هود سقفی برای آزمایشگاه شما نمی تواند کارایی لازم را فراهم نماید و خطراتی مثل عدم پاکسازی هوا از فیوم های خطرناک وجود دارد.

سایر مشخصات هود کانوپی

نصب هود سقفی یا کانوپی به صورت استاندارد در ابعاد زیر انجام می شود:

. طول ۱متر

. عرض ۸۰ سانتی متر

اما این ابعاد بنا به فضای مورد نظر در آزمایشگاه و به سفارش مشتری قابل تغییر است.

اسکلت به کار رفته در نصب هود کانوپی از نبشی ۳ با پوشش رنگ اپوکسی پلی آمید دو جزئی مقاوم در برابر خوردگی اسید و باز می باشد که مخصوص محیط آزمایشگاهی است. فن آزمایشگاهی به کار رفته در نصب هود کانوپی از فن سانتریفیوژ با موتور با کیفیت بالا و توان مناسب است.

نصب هود کانوپی در سه سایز

. کوچک (۴۰×۴۰ سانتیمتر)

. متوسط (۸۰×۸۰ سانتیمتر)

. بزرگ (۸۰×۱۲۰ سانتیمتر)

امکان پذیر است که به صورت سفارشی بر اساس نیاز کارفرمایان انجام می شود.

با نصب هود کانوپی می توان از آن برای مکش بخارات داغ مانند اگزاست گازهای داغ حاصله از شعله دستگاه های اتمیک استفاده نمود.

همچنین با استفاده از این هود تزریق بوتاکس می توان بخارات خورنده و سمی مانند اگزاست بخارات اسیدی حوضچه های اسید را نیز به خوبی از محیط آزمایشگاه خارج نمود.

نصب هود کانوپی مورد استفاده در مکش گازها و بخارات بدبو مانند بوی بد دستگاه های اتوکلاو نیز می باشد. دیگر ویژگی هودهای سقفی طول هایفوتراپی عمر بالای آنهاست که به دلیل استفاده از ورق های مقاوم استنلس استیل می باشد.

ایسنا

 

کلید واژه :

هود سقفی آزمایشگاهی

،

هود کانوپی

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha