کد خبر : ۳۴۸۷۶۴
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

آغاز عملیات اجرایی سیستم یکپارچه اطلاعات کشاورزی در کردستان

رییس سازمان جهاد کشاورزی کردستان گفت: عملیات اجرایی سیستم یکپارچه اطلاعات کشاورزی (سیاک) که اطلاعات عرصه ها را با مشخصات دقیق ارای و بهره برداران ثبت می کند…

آغاز عملیات اجرایی سیستم یکپارچه اطلاعات کشاورزی در کردستان

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، محمد فرید سپری روز پنجشنبه در اولین جلسه هماهنگی شروع اجرای سیستم یکپارچه اطلاعات کشاورزی (سیاک) اظهار داشت: وجود اطلاعات دقیق و برخط در زمینه واحدهای تولیدی بخش کشاورزی به منظور انجام برنامه ریزی های کلان و تنظیم عرضه و تقاضای محصولات کشاورزی یک امر ضروری برای بخش کشاورزی است که در این سیستم اجرایی خواهد شد.

وی با تاکید بر اهمیت اجرای این طرح در بخش کشاورزی افزود: ایجاد امنیت غذایی مبتنی بر آمایش کشاورزی هوشمند، سازگاری با چالش های تغییر اقلیم و خشکسالی، محدودیت منابع و حتی مدیریت مخاطرات قبل از وقوع از مهمترین اهداف اجرای این طرح است.

سپری اضافه کرد: امکان تصمیم سازی و افزایش راندمان کاری برای کلیه سطوح مدیریتی، تشکل ها، بهره برداران و ذینفعان بخش کشاورزی و ثبت اطلاعات مربوط به کلیه تولید کنندگان توسط خودشان در این سامانه مهیا شده و از مزایای اجرای این طرح است.

وی با تاکید بر اینکه دسترسی آسان به بازارهای فروش و عرضه مستقیم کالا از دیگر دستآوردهای اجرای این طرح درآینده خواهد بود، یادآور شد: افزایش بهره وری، کاهش هزینه های تولید، بهینه سازی کیفیت محصول و بهینه سازی منابع محدود آب از دیگر مزایای اجرای این طرح برای بخش کشاورزی و بهره برداران آن است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی کردستان گفت: همچنین سیاک برنامه ریزی برای تولید و عرضه محصولات کشاورزی در بازارهای داخلی و خارجی و نیز توزیع عادلانه درآمد حاصل از فعالیت های بخش کشاورزی در بین اجزای مختلف زنجیره، از تولید تا بسته بندی و فروش را بدنبال دارد.

وی تاکید کرد: بیش از ۴۰۰ نفر از همکاران مجموعه جهاد کشاورزی در سطح استان درگیر اجرای این مهم خواهند بود و کارشناسان مراکز جهاد کشاورزی به عنوان نوک پیکان این طرح کار جمع آوری و ثبت داده های مورد نیاز بخش را برعهده خواهند داشت.

استان کردستان دارای ۲۸ میلیون هکتار با یک میلیون و ۶۰۰ هزار نفر جمعیت است که تنوع آب و هوایی آن باعث شده یکی از استان های موفق در حوزه کشاورزی باشد.

این استان دارای یک میلیون و ۲۲۰ هزار هکتار اراضی کشاورزی شامل ۸۹۶ هزار و ۲۳۵ هکتار اراضی دیم حدود ۸۸ درصد و ۱۲۱ هزار اراضی آبی حدود ۱۲ درصد بوده و دارای حدود ۲ میلیون و ۲۱۰ هزار رأس دام سبک (گوسفند و بز) و ۲۰۰ هزار رأس دام سنگین (گاو و گوساله)، ۱۳ میلیون قطعه انواع طیور و ۱۱۶ هزار کندوی زنبور عسل است.

جمعیت بهره بردار کشاورزی کردستان دارای ۱۱۵ هزار نفر است که این جامعه سالانه حدود ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تُن محصولات کشاورزی تولید می کنند که ۳۲۰ هزار تُن از این میزان مربوط به محصولات باغی و باقی نیز مربوط به بخش زراعت است.

ایرنا

 

کلید واژه :

سیستم یکپارچه اطلاعات کشاورزی

،

کردستان

ثبت نظرات
captcha