کد خبر : ۳۴۸۷۵۰
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

شایع ترین علت خشکیدگی تابستانه درختان گیلاس

یکی از اعضای هیات علمی مؤسسه تحقیقات گیاه پزشکی کشور مهم ترین و شایع ترین علت خشکیدگی درختان گیلاس در باغات تهران و البرز در سال های اخیر و در این فصل را بیماری پوسیدگی فیتوفتورایی ریشه عنوان کرد.  

شایع ترین علت خشکیدگی تابستانه درختان گیلاس

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، حسین خباز جلفایی اظهار کرد: این بیماری یکی از بیماری های رایج درختان گیلاس در ماه های تیر، مرداد و شهریور است که در استان های تهران و البرز برخی درختان گیلاس (عمدتاً ۵ تا ۲۰ ساله) در حالی که میوه دارند، دچار خشکیدگی می شوند.  

وی مهم ترین علت این خشکیدگی را بیماری پوسیدگی ریشه و طوقه در اثر قارچی به نام فیتوفترا بیان کرد و افزود: این قارچ بیمارگر توسط نهال آلوده و یا آب آلوده وارد باغ می شود و با رشد خود در بافت های ریشه درختان به مرور ریشه آنها را می پوساند و در نتیجه در ماه های گرم سال که ریشه باید نیازهای آب و غذایی درخت مملو از میوه و برگ را فراهم کند، قادر به این امر نبوده لذا درختان دچار خشکیدگی می شوند.

این عضو هیات علمی مؤسسه تحقیقات گیاه پزشکی کشور در ادامه راه های پیشگیری از بیماری پوسیدگی فیتوفتورایی ریشه را عنوان کرد و گفت: تهیه و کاشت نهال سالم گیلاس از نهالستان های مورد تأیید مؤسسه تحقیقات ثبت و گواهی نهال و بذر،  تبدیل آبیاری کرتی یا نهری به آبیاری قطره ای از راه های پیشگیری از این بیماری است.

به گفته وی بررسی های میدانی نشان داده است که بیماری پوسیدگی فیتوفتورایی ریشه عمدتاً در باغاتی دیده می شود که آبیاری آنها با روش های قدیمی کرتی یا نهری انجام می شود. در این باغات مشاهده می شود در یک کرت یا در مسیر یک نهر، درختان به صورت سریالی در ماه های تیر و مرداد و طی چند سال خشک می شوند. بنابراین اصلی ترین روش پیشگیری از این بیماری مدیریت آبیاری است. با توجه به حمایت های وزارت جهاد کشاورزی در استفاده از روش های نوین آبیاری و پرداخت بخش قابل توجهی از هزینه های ایجاد آبیاری قطره ای در باغات کشور، اکیداً توصیه می شود آبیاری قطره ای جایگزین آبیاری نهری یا کرتی شود. به این ترتیب نه تنها از بروز و گسترش بسیاری از بیماری های مربوط به ریشه و طوقه درختان به خصوص بیماری مذکور جلوگیری می شود بلکه در مصرف آب نیز صرفه جویی خواهد شد.  

خباز جلفایی در پایان گفت:استفاده از قارچ کش های شیمیایی برای درمان این بیماری کارایی کافی ندارد، زیرا علایم بیماری زمانی ظاهر می شود که بخش زیادی از ریشه درخت پوسیده است. بنابراین مصرف قارچ کش کمکی برای نجات درخت خشکیده نمی کند. ولی برای جلوگیری از انتقال بیماری به درختان سالم، باغداران باید به محض مشاهده علایم در یک درخت، با نظر کارشناسان گیاه پزشکی محلی از قارچ کش مناسب استفاده کرد.

ایسنا

 

کلید واژه :

علت خشکیدگی

،

درختان گیلاس

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha