کد خبر : ۳۴۸۷۴۴
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

تدوین یک هزار و 300 استاندارد جدید در سازمان فنی و حرفه ای

رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور با اشاره به وجود ۵ هزار و ۴۰۰ استاندارد در رشته های شغلی در کشور اعلام کرد که ظرف مدت ۱۱ ماه دو هزار استاندارد معرفی کردیم که یک هزار و ۳۰۰ استاندارد آن تدوین شد و حتی توانستیم با معرفی چند استاندارد جانشین شرکت توتال در عسلویه شویم.

تدوین یک هزار و 300 استاندارد جدید در سازمان فنی و حرفه ای

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، علی اوسط هاشمی روز چهارشنبه (۵ شهریور ماه) در جلسه شورای مهارت استان کردستان که در سالن پیامبر اعظم استانداری برگزار شد با بیان اینکه بیش از ۸۵ درصد مشمولان نظام وظیفه فاقد مهارت هستند اظهار کرد که در دولت قبل حدود ۸ هزار سرباز در سراسر کشور در طول خدمت خود مهارت فرا گرفته اند که این رقم در سال گذشته به حدود ١۰۸ هزار نفر رسید و برنامه ما برای آینده فراگیری مهارت به تمامی سربازان وظیفه است.

وی افزود که ۷۰ درصد افراد ورودی به زندانی های کشور بی سواد هستند و با آموزش های مهارت محور توانسته ایم از بازگشت مجدد بیش از ۹۰ درصد زندانی ها به زندان جلوگیری کنیم.

رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور تصریح کرد که ۳۰ درصد ظرفیت دانشگاه ها و ۵۰ درصد ظرفیت آموزش و پرورش باید به سمت مهارت آموزی پیش برود.

وی عنوان کرد که نظام آموزش عالی فرد محور نیست و این ناشی از کهنگی نظام آموزشی است و این موضوع حتی به تغییر ارزش ها و مدرک گرایی نیز انجامیده است.

هاشمی با اشاره به اهمیت نرم افزار و شبکه های مجازی در مهارت آموزی و ایجاد اشتغال ادامه داد که با توجه به پیشرفت تکنولوژی و عدم نیاز به تعدادی از مشاغل، جلوگیری از خزان مشاغل در آینده تنها با مهارت آموزی روی می دهد.

وی با اشاره به وجود ۵ هزار و ۴۰۰ استاندارد در رشته های شغلی در کشور خاطرنشان کرد: ظرف مدت ۱۱ ماه دو هزار استاندارد معرفی کردیم که یک هزار و ۳۰۰ استاندارد آن تدوین شد و حتی توانستیم با معرفی چند استاندارد جانشین شرکت توتال در عسلویه شویم.

رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور با اشاره به احداث گلخانه بسیار مدرن در دیواندره که توانایی تولید ۶۰۰ تن گوجه فرنگی در هکتار را داراست از احداث دپارتمان ملی گلخانه در دیواندره خبر داد.

وی با بیان اینکه شهرت بانه و مریوان نباید به بازار محدود شود بلکه باید در زمینه بوم گردی نیز شهرت یابند، گفت: دپارتمان ملی بومگردی را در استان کردستان تاسیس می کنیم. 

هاشمی با بیان اینکه باید لباس قوم کرد برند سازی شود تا در این زمینه شاهد اشتغالزایی باشیم اظهار کرد که رشته طراحی مد و لباس اقوام ایران را در کردستان راه اندازی می کنیم.

وی افزود که با توجه به اینکه سنندج به شهر خلاق موسیقی جهان شهرت یافته یک دپارتمان نیز در این زمینه در کردستان ایجاد می شود و یک سری استاندارها و مسابقات ملی و بین المللی در کردستان در این راستا ایجاد می کنیم.

رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور با بیان اینکه درمدارس و دانشگاه ها نیازمند احداث کارگاه نیستیم تصریح کرد که ادارات مربوطه می توانند از این ظرفیت های سازمان آموزش فنی و حرفه ای نهایت استفاده را داشته باشند.

وی با اشاره به ظرفیت های بومی و فرامرزی کردستان عنوان کرد که آمادگی ایجاد مرکز آموزش بین المللی فنی و حرفه ای به عنوان الگو در شهرستان مریوان را داریم.

هاشمی وجود ١۳۵ آموزشگاه های آزاد را ظرفیت مناسبی برای کردستان دانست و از آماده برای ایجاد شهر مهارت در سنندج به منظور تمرکز مراکز آموزشی خبر داد.

وی ادامه داد که سال ۱۴۰۰ بهار آموزشگاه های آزاد خواهد بود زیرا از آن تاریخ آموزشگاه های دولتی حرفه هایی را که آموزشگاه های خصوصی آموزش می دهند را آموزش نخواهند داد. 

رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور با بیان اینکه نباید دیگر شاهد باشیم هیچ کردی بدون مهارت در تهران جویای کار باشد خاطرنشان کرد باید روی بازگشت معکوس به روستاها کار شود و در ابتدا در ۲۰ روستا در هر شهرستان کار طراحی الگوی مهارتی انجام می شود.

وی از برگزاری مسابقات ملی مهارت اپلیکشن و نرم افزار در کردستان در آینده نزدیک خبر داد.

هاشمی بر پیوست مهارت برای استخدام کارگر برای همه پروژه ها را ضروری دانست و ابراز امیدواری کرد که در آینده حتی یک کارگران بدون مهارت در کردستان وجود نداشته باشد.

وی در پایان ضمن آمادگی برای راه اندازی مرکز آموزش مهارت جوار کارگاه های صنعتی در کردستان، از راه اندازی دپارتمان ملی بورس در کردستان خبر داد.

ایسنا

 

کلید واژه :

استاندارد جدید

،

سازمان فنی و حرفه ای

ثبت نظرات
captcha