کد خبر : ۳۴۸۷۳۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

تداوم استفاده از تجهیزات بهداشتی علت حجم بالای پسماندهای تهران

همزمان با شیوع ویروس کرونا در کشور و افزایش استفاده از لوازم و تجهیزات حفاظتی از جمله ماسک و دستکش در بیمارستان ها و سایر اماکن عمومی و ظروف یکبار مصرف و انواع مواد شوینده حجم پسماند استان تهران بیشتر شده است. رییس اداره محیط زیست انسانی استان تهران علت ادامه دار بودن تولید بالای پسماند را تداوم استفاده تهرانی ها از تجهیزات بهداشتی و حفاظتی می داند.

تداوم استفاده از تجهیزات بهداشتی علت حجم بالای پسماندهای تهران

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، میزان پسماند تولیدی شهر تهران پیش از شیوع ویروس کرونا درپی تمهیدات اندیشیده شده و عملیات تفکیک پسماند توسط شهرداری تهران از ۷۵۰۰ تن به حدود ۴۹۰۰  تن در روز کاهش پیدا کرده بود اما با شیوع ویروس کرونا به دلیل توقف عملیات تفکیک زباله و استفاده مردم از وسایل حفاظتی اعم از ماسک و دستکش میزان ورود پسماندهای شهری پایتخت به «مجتمع پردازش و دفع پسماند آرادکوه» به همان میزان قبلی بازگشت، با این تفاوت که ترکیب این زباله ها تغییر کرد یعنی حجم قابل توجهی دستکش و ماسک از جنس های مختلف به زباله ها اضافه شد.

همچنین با افزایش تعداد مبتلایان و موارد بستری میزان پسماند تولید شده روزانه در بیمارستان های شهر تهران نیز در اوایل اسفند ۹۸، به ۸۰ تن و در اواخر اسفند ماه به ۹۰ تن در روز افزایش پیدا کرد. با توجه به افزایش تعداد مراجعه کنندگان و افراد بستری شده این میزان در فروردین ماه سال جاری بین ۸۰ تا ۱۱۰ تن در روز متغیر شد.

در اردیبهشت ماه همزمان با کاهش نسبی تعداد مبتلایان و بیماران بستری شده در بیمارستان ها و مراکز درمانی میزان تولید پسماند در این ماه با همان روند تولید در اواخر فروردین ماه ادامه داشت. تولید پسماندهای بیمارستانی همچنان حدود ۹۰ تن و پسماندهای عادی بین ۷۰۰۰ تا ۷۵۰۰ تن در روز ادامه داشت. این درحالی بود که عملیات تفکیک زباله در «مجتمع پردازش و دفع پسماند آرادکوه» با اعمال پروتکل های شدید بهداشتی نیز سر گرفته شد.

فاطمه اکبرپور- رییس اداره محیط زیست انسانی استان تهران - در گفت و گو با ایسنا با اشاره به اینکه میزان تولید روزانه پسماند شهر تهران نسبت به ماه های گذشته تغییر زیادی نکرده است، می گوید: زمانی که استان تهران در وضعیت قرمز کرونایی قرار دارد تعداد مراجعات به بیمارستان ها و مراکز درمانی بیشتر می شود و از این رو پسماندهایی که در مراکز درمانی تولید می شود نیز افزایش پیدا می کند اما در عین حال زمانی که تهران در وضعیت زرد کرونایی قرار می گیرد و تعداد مبتلایان و موارد بستری در بیمارستان ها کاهش پیدا می کند به دلیل اینکه میزان حفاظت و استفاده مردم از پوشش ها و تجهیزات حفاظتی از جمله ماسک و دستکش زیاد می شود همچنان شاهد افزایش میزان تولید پسماند هستیم که در نتیجه منجربه تداوم تولید روزانه ۷۵۰۰ تن پسماند خانگی و حدود ۹۰ تن پسماند بیمارستانی در روز هستیم.

او در ادامه اظهار می کند: بسیاری از مردم و اصناف از تجهیزات حفاظتی در این ایام استفاده می کنند و گاهی یک فرد ممکن است طی روز چندبار مجبور شود ماسک و دستکش خود را تعویض کند بنابراین با توجه به جمعیت پایتخت می توان در نظر گرفت که اگر هر فرد تنها یک ماسک در روز استفاده کند روزانه چند عدد ماسک مصرف و به عنوان پسماند دفع می شود.

اکبرپور در پایان صحبت های خود تاکید می کند: توصیه می کنیم پسماند در محل تولید و در منازل مدیریت و تفکیک شود. سعی کنیم پسماند کمتری تولید و بیشتر از وسایل و تجهیزاتی استفاده شود که دارای کیفیت بهتری هستند و دیرتر به پسماند تبدیل می شوند. همچنین در این دوران کرونایی لازم است چه افرادی که در خانه بیمار هستند، چه آنانی که ناقل بدون علامت یا سالم هستند وسایل حفاظتی خود را در منازل به صورت جداگانه در کیسه های در بسته جمع آوری کنند تا در مرحله جمع آوری مشکلی برای کسانی که در حوزه پسماند فعالیت می کنند، ایجاد نشود.

ایسنا

 

کلید واژه :

حجم بالای پسماندهای تهران

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha