کد خبر : ۳۴۸۷۳۱
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

اندازه گیری حساسیت تست های کووید۱۹ با روشی نوین

محققان موسسه ملی استاندارد و فناوری(NIST) قطعات ژن مصنوعی را از کروناویروس سندرم حاد تنفسی (ویروسی که باعث کووید-۱۹ می شود) تولید کرده اند.

اندازه گیری حساسیت تست های کووید۱۹ با روشی نوین

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، و به نقل از فیز،  این ماده که غیر عفونی بوده و بی خطر است، می تواند به تولید کنندگان کمک کند آزمایش های تشخیصی دقیق تر و مطمئن تری را برای این بیماری تولید کنند.

آزمایشات مربوط به یک عفونت فعال با شناسایی ژن های ویروس روی یک سواب بینی انجام می شود. اما نتیجه منفی لزوماً به معنای آن نیست که فرد مبتلا به بیماری نیست. این ممکن است به این دلیل باشد که مقدار ویروس برای تشخیص توسط آزمایش خیلی کم باشد که این موضوع به خصوص در اولین روزهای بعد از ابتلا به ویروس ممکن است.

"مگان کلیولند"(Megan Cleveland) دانشمند بخش تحقیقات موسسه ملی استاندارد و فناوری گفت: داشتن داده های بهتری در مورد حساسیت تست به ما کمک می کند تا درک کنیم که چند بار آزمایشات مربوط به کووید-۱۹ در افراد آلوده به این بیماری منفی نشان داده می شود.

برای کمک به این امر ، کلیولند و همکارانش قطعات مصنوعی از ژن های ویروس را تولید کردند که در آر.ان.ای(مولکولی که اطلاعاتی مانند دی.ان.ای را رمزگذاری می کند)، نوشته شده است.

سنتز آر.ان.ای کار جدیدی نیست. آنچه این ماده را قابل توجه می کند این است که دانشمندان این مطالعه تعداد قطعاتی که در هر ویال شیشه کوچک دارو وجود دارد را بسیار دقیق اندازه گیری کردند.

ژنوم کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲ تقریبا ۳۰ هزار جفت پایه دارد. قطعات آر.ان.ای مصنوعی که محققان این مطالعه آن را ایجاد کرده اند حدود چهار هزار جفت پایه دارند، محققان تصمیم گرفتند که این قطعات خاص را ترکیب کنند زیرا آنها حاوی توالی های آر.ان.ای هستند که توسط تعداد زیادی از آزمایشات تشخیصی مورد هدف قرار می گیرند.

محققان غلظت این مواد را چندین بار با استفاده از تکنیکی بنام "واکنش زنجیره ای پلیمراز دیجیتال" (dPCR) اندازه گیری کردند. محققان می توانند از قطعات آر.ان.ای حاصل برای اندازه گیری میزان حساسیت تست های کروناویروس استفاده کنند.

ایسنا

 

کلید واژه :

اندازه گیری

،

حساسیت تست های کووید

،

۱۹

ثبت نظرات
captcha