کد خبر : ۳۴۸۷۲۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

کشف ژن های افزایش دهنده موفقیت درمان سرطان

گروهی از پژوهشگران سوئیس و هلند در یک بررسی مشترک، ژن هایی را کشف کرده اند که می توانند در افزایش موفقیت درمان سرطان موثر باشند.

کشف ژن های افزایش دهنده موفقیت درمان سرطان

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران،به نقل از مدیکال اکسپرس، پرتودرمانی در حال حاضر یکی از روش های اساسی درمان سرطان به شمار می رود. حدود نیمی از افراد مبتلا به سرطان، با پرتودرمانی درمان می شوند. آنها برای این کار معمولا باید به صورت روزانه و به مدت چند هفته در معرض تابش دستگاه قرار بگیرند. اگرچه این روش می تواند به درمان برخی از افراد کمک کند اما بقیه افراد به سختی از مزایای آن بهره مند می شوند. دلایل این تفاوت، دقیقا مشخص نیست.

گروهی از پژوهشگران "دانشگاه برن"(University of Be) سوئیس و "موسسه سرطان هلند"(NKI) با استفاده از روش های آزمایش ژنتیک، ژن هایی را شناسایی کرده اند که نقش مهمی در این روند دارند.

پروفسور "سون روتنبرگ"(Sven Rottenberg)، استاد دانشگاه برن و سرپرست این پژوهش گفت: برای بسیاری از بیماران مبتلا به سرطان و همچنین خانواده و پزشکان آنها، نداشتن موفقیت پس از چند هفته پرتودرمانی دردناک، واقعا ناامیدکننده است. ما امیدواریم که یافته های ما بتوانند به پیش بینی بهتر امکان موفقیت درمان کمک کنند. همچنین از این یافته ها می توان برای ارائه داروهای جدیدی استفاده کرد که کارآیی پرتودرمانی را بهبود می بخشند.

ژن های مهم برای موفقیت درمان

هدف از پرتودرمانی، تخریب DNA سلول های سرطانی است که جهش های عامل رشد غیر قابل کنترل آنها را نیز شامل می شود. تخریب DNA سلول های سرطانی، رشد تومور را متوقف می کند اما سلول های سرطانی نیز مانند بقیه سلول های بدن، ابزاری برای ترمیم آسیب DNA دارند.

تفاوت های اساسی میان تومورهای افراد مبتلا به سرطان وجود دارد که بر همین اساس، ابزارهای ترمیم آنها نیز متفاوت هستند. این تفاوت ها به ژن هایی بستگی دارند که اطلاعات را برای این ابزار، رمزگذاری می کنند. پژوهشگران در این پروژه، از تحلیل های ژنتیکی استفاده کردند تا خودترمیمی سلول های سرطانی را مورد بررسی قرار دهند.

پژوهشگران در این روند، با ضعف های اساسی رو به رو شدند. آنها دریافتند که اگر ژن های ترمیمی خاصی در سلول های سرطانی گم شوند، سلول ها نمی توانند خود را پس از پرتودرمانی ترمیم کنند. پژوهشگران موفق شدند این موضوع را هم در سلول های انسانی و هم در سلول های حیوانی اثبات کنند. اگر این ژن ها از بین بروند، این امکان وجود خواهد داشت که پرتودرمانی، موفقیت آمیز باشد.

روتنبرگ افزود: یافته های ما، اهمیت درمان شخصی سازی شده سرطان را نشان می دهند که تمایل ژنتیکی افراد تحت تاثیر را نیز در نظر می گیرد.

این پژوهش، در مجله "Cell Reports" به چاپ رسید.

ایسنا

 

کلید واژه :

ژن ها

،

درمان سرطان

ثبت نظرات
captcha