کد خبر : ۳۴۸۷۲۷
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

آغاز اولین کار آزمایی بالینی تولید فاویپیراویر دردانشگاه

رییس دانشکده داروسازی گفت: محققان دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی جزء اولین گروهایی بودند که دانش فنی تولید داروی فاویپیراویر را در کشور پایه گذاری کردند

آغاز اولین کار آزمایی بالینی تولید فاویپیراویر دردانشگاه

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، دکتر وحیدی پنجم شهریورماه، روز داروساز را به داروسازان سراسر کشور تبریک گفت و اظهار کرد: امسال روز داروساز در حالی برگزار می شود که با شیوع کرونا، کادر درمانی سالی سختی را آغاز و در این میان تلاش های داروسازان برای ارائه خدمات بهتر به مردم و کنترل و درمان کرونا ستودنی است.

وی با اشاره به حرکت جهادی دانشجویان و اساتید دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی برای ساخت محلول های ضدعفونی کننده خاطرنشان کرد: با شیوع ویروس کووید ۱۹، یکی از اولین موضوعاتی که کشور را با بحران مواجه کرد کمبود جدی مواد شوینده و حفاظتی بود که با همت اساتید و دانشجویان دانشکده داروسازی تولید محلول های ضدعفونی کننده بر اساس راهنماها و پروتکل های سازمان جهانی بهداشت در بالاترین سطح کیفیت تولید و در اختیار مراکز درمانی و مردم قرار گرفت.

رییس دانشکده داروسازی با بیان اینکه این حرکت جهادی همچنان ادامه دارد، گفت: ارائه خدمات خودجوش اساتید و دانشجویان دانشکده داروسازی برای تهیه اقلام ضروری و ضدعفونی کننده مراکز درمانی نشان از حس همدوستی و ایثار این قشر از جامعه برای کمک به مردم با هدف ریشه کنی کرونا دارد.

وحیدی تلاش شبانه روزی داروسازان در شرایط سخت کرونایی را یادآور شد و تاکید کرد: در شرایطی که بحران عالم گیر کرونا تمام مشاغل را به تعطیلی کشاند کادر درمان و داروسازان شجاعانه و با روحیه ایثارگری بالا و حداکثر توان در خط مقدم مقابله با این ویروس پای کار ایستاند و در بخش های مختلف این حوزه خدمت رسانی کردند.

رییس دانشکده داروسازی گفت: از زمان شیوع اپیدمی تا به امروز و در ایامی که کادر درمان مشغول مقابله با کرونا بودند، حتی یک بیمارستان هم با کمبود دارو مواجه نشد و هرگز و حتی برای لحظه ای داروسازان کشور خدمت رسانی را رها نکردند.

به گفته وحیدی، داروسازان با ارائه خدمات ارزنده اجازه ندادند که کشور با کمبود دارو مواجه شود و از طرفی در تهیه گایدلاین ها و دستورالعمل های دارویی در بخش های کرونا همگام با پزشکان و کادر درمان به ارائه خدمت مشغول بودند.

وی با اشاره به اینکه یکی از درخشان ترین فعالیت ها را در این حوزه داروسازان بالینی انجام دادند ادامه داد: مطالعات بالینی داروهای پیشنهادی اکثراً با کمک و همت این قشر فداکار صورت پذیرفت و البته ادامه نیز دارد.

وی با تاکید بر اینکه فرمولاسیون تعدادی از داروهای توصیه شده در کرونا پیش از شیوع اپیدمی کرونا در دسترس نبود توضیح داد: به سرعت فرمولاسیون داروهای موثر در درمان مبتلایان کرونایی توسط داروسازان، طراحی و به مراکز تولیدی ارسال شد.

وحیدی با بیان اینکه باید شرایط به گونه ای پیش برود تا خدمات ارزشمند داروسازان در داروخانه و مراکز تحقیقاتی خصوصاً در بحران کرونا به خوبی دیده شود افزود: تمامی داروسازان در عرصه ها و سطوح مختلف خدمات ارزشمندی ارائه داده اند که باید از همه این تلاشگران حوزه سلامت قدردانی شایسته ای به عمل آید.

رییس دانشکده داروسازی با بیان این مطلب که داروخانه در خط مقدم مقابله با کرونا قرار دارند، یاد و خاطره داروسازانی که در راه دفاع از سلامت مردم به مقام رفیع شهادت رسیدند را گرامی داشت.

وحیدی ادامه داد: داروخانه یکی از اولین خطوط مقابله با ویروس کووید ۱۹ هستند چرا که اولین اقدام بسیاری از مردم با مشاهده علائم اولیه بیماری نظیر سردرد، سرفه و سایر علامت های کرونا تهیه دارو از داروخانه هاست.

رییس دانشکده داروسازی توضیح داد: داروی فاویپیراویر در سال های گذشته توسط یک شرکت ژاپنی سنتز و تولید می شد که به عنوان داروی درمان کننده آنفلوانزا نیز کاربرد داشت، با توجه به نتایج حاصل در بهبود شرایط بیماران کرونایی، به سرعت با حمایت و برنامه ریزی های منسجم و منظم دکتر زالی فرمانده ستاد مقابله با کرونا در تهران مراحل تولید این دارو توسط محققان دانشگاه در مدت زمان کوتاه آماده و به وزارت بهداشت ارسال شد و که نتیجه این اقدام موثر تولید دارو و در دسترس قرار گرفتن آن در بیمارستانها و مراکز درمانی است.

وحیدی با تاکید بر اینکه فرموله شدن داروی فاویپیراویر برای اولین بار در دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی انجام شده گفت: این دارو به صورت کاملاً علمی در آزمایشگاه های معتبر با نمونه مشابه ژاپنی مقایسه شده و دانش فنی و فرمولاسیون آن تولید شده است.

وی تولید کیت های تشخیصی کرونا و مواد ضدعفونی کننده را از دیگر اقدامات محققان این دانشگاه ذکر کرد و خاطرنشان کرد: این دستاورد ارزنده با همکاری شرکت های دانش بنیان محقق شده است.

وحیدی با اشاره به اقبال دانشجویان به رشته داروسازی علت آن را تعدد حیطه های مختلف این رشته و دانش بالای اساتید ان حوزه در کشور دانست و افزود: این رشته حیطه های مختلف تولید دارو، درمان بیماران و تکنولوژی های های تک، مانند بیوتکنولوژی و نانوتکنولوژی را در بر می گیرد که این تنوع بالا نشان از اهمیت این حوزه دارد.

مهر

 

کلید واژه :

اولین کار آزمایی بالینی

،

تولید فاویپیراویر

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha