کد خبر : ۳۴۸۷۲۵
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

استفاده از داروهای جدید برای کمک به بیماران دیابتی

رضا قنواتی گفت: با استفاده از داروهای جدید می توان خطر ابتلا به مشکلات قلبی و عروقی را در بیماران مبتلا به دیابت به میزان بسیار زیادی کاهش داد

استفاده از داروهای جدید برای کمک به بیماران دیابتی

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران،رضا قنواتی با اشاره به اینکه با استفاده از داروهای جدید می توان خطر ابتلا به مشکلات قلبی و عروقی را در بیماران مبتلا به دیابت به میزان بسیار زیادی کاهش داد، گفت: تغییر و اصلاح راهنماهای بالینی درمان دیابت ضرورت دارد.

رضا قنواتی، متخصص قلب و عروق و رئیس بخش CCU بیمارستان یاس درباره درمان های نوین دیابت و ارتباط بیماری های قلبی با دیابت اظهار داشت: درمان دیابتی در سال های اخیر با تحولات عظیمی همراه شده که سبب می شود بیماران دیابتی کمتر گرفتار مشکلات قلبی و عروقی شوند و از بروز این عارضه در آنها پیشگیری شود.
وی افزود: برخی داروهایی که در جهان برای درمان دیابت تا قبل از سال ۲۰۰۰ تجویز می شد، سبب کاهش پیشگیری از بیماری های قلبی و عروقی نمی شد بلکه حتی برخی از این داروها افزایش بروز بیمارهای قلبی و عروقی را به همراه داشت.

این متخصص قلب و عروق با بیان اینکه، در گذشته از میان داروهای کاهنده قند خون در بیماران مبتلا دیابت، فقط متفورمین بر اساس مطالعات، اثرات مفیدی بر روی پیشگیری از بیماری های قلب و عروق داشته است، گفت: اولین علت مرگ بیماران دیابتی، مشکلات قلبی و عروقی ناشی از این بیماری است.

بر همین اساس و در سال ۲۰۰۸ سازمان غذا و داروی آمریکا(FDA) الزامی برای شرکت های دارویی مطرح کرد که داروهای تولیدی در حوزه دیابت، باید سبب کاهش مشکلات قلبی و عروقی شود.

دکتر قنواتی با اشاره به اینکه در حال حاضر در کشور ما نیز، داروهای جدید مقابله با مشکلات قلبی عروقی ناشی از دیابت وجود دارد، گفت: برخی از پزشکان و بسیاری از بیماران از داروهای جدید اطلاعی ندارند، در حالی که استفاده از این داروها می تواند جهت افزایش طول عمر بیمار و کاهش عوارض ناشی از دیابت بسیار موثر باشد.

وی در حاشیه رویداد اینکرتین سامیت (INCRETIN SUMMIT) که به کوشش شرکت نوو نوردیسک پارس و با حضور نزدیک به هزار نفر از اساتید و متخصصان حوزه سلامت داخلی و خارجی در روزهای ۳۰ و ۳۱ مردادماه ۹۹ به صورت مجازی برگزار شد، خاطرنشان کرد: داروهای جدید نه فقط خطر ابتلا به مشکلات قلبی و عروقی را در میان بیماران دیابتی را کاهش می دهد بلکه خطر تکرار عوارض قلبی و عروقی ایجاد شده را در بیماران دیابتی، کمتر می کند.

این متخصص قلب و عروق و رئیس بخش CCU بیمارستان یاس گفت: تغییر گایدلاین های درمانی در حوزه دیابت یا همان راهنماهای بالینی در حال حاضر بر اساس رویکرد توجه به داروهای نوین ضرورت دارد و در کنار این مسئله بیماران نیز باید اطلاعات جدیدی در مورد این داروها کسب کنند و پزشکان هم داروهای جدید را جایگزین داروهای قدیمی کنند.

وی یادآور شد: زمانی که بیمار آگاهی یابد که اگر از داروهای نوین درمان دیابت استفاده کند، خطر ابتلا به مشکلات قلبی و عروقی و یا سکته قلبی در وی کاهش می یابد، قطعاً این مطالبه در او به وجود خواهد آمد که از پزشک خود درخواست تجویز داروهای جدید را داشته باشد.

مهر

 

کلید واژه :

داروهای جدید

،

بیماران دیابتی

ثبت نظرات
captcha