کد خبر : ۳۴۸۷۲۰
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

خودکفایی ایران در تولید مواد اولیه داروسازی در آینده ای نزدیک

داروسازی از مهم ترین و بزرگترین صنایع دنیا با رشد سالانه ۳ تا ۶ درصدی است.

خودکفایی ایران در تولید مواد اولیه داروسازی در آینده ای نزدیک

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران،  بنابراعلام شیمی بازار،  آمارها نشان می دهد درآمد صنایع داروسازی دنیا از ۸۰۰ میلیارد دلار در سال ۲۰۰۹ به ۱۲۵۰ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۹ رسیده است. پیش بینی می شود این رقم در سال ۲۰۲۳ به ۱۵۰۰ میلیارد دلار برسد. ایران از قدرت های نوظهور در صنعت داروسازی دنیاست و ارزش بازار تولید دارو در داخل کشور امسال به ۳۵ هزار میلیارد تومان می رسد. صنعت داروسازی در ایران در دهه اخیر به طور میانگین، سالانه ۲۸ تا ۳۰ درصد رشد داشته که با ارزش دلاری این رقم حدود ۱۰ درصد می شود. این نرخ رشد از میانگین رشد صنعت داروسازی جهان بالاتر است.

حوزه دارو  را به عنوان «گرانیگاه» نظام سلامت کشور می دانند و اهمیت ویژه و استراتژیک آن غیر قابل انکار است. آرامش و ثبات در بازار دارویی کشور امری ضروری است چرا که با وجود تحریم ها و موانع ارزی، کوچک ترین اختلال در روند تأمین دارو برای بیماران باعث بر هم خوردن امور مربوط به نظام سلامت و بی اعتمادی مردم نسبت به این سیستم می شود. تامین داروی مناسب و ایمن می تواند بیش از ۸۰ درصد مشکلات مردم، بیماران و مسئولان حوزه سلامت را حل کند.

در ساخت دارو آنچه اهمیت دارد در دسترس بودن و کیفیت ماده اولیه آن است. هر دارو از دو قسمت تشکیل شده که عبارتند از ماده یا مواد موثره که به آن اجزای فعال هم می گویند و مواد حامل یا کمکی که تحت عنوان اکسیپیان هم شناخته می شوند. جزء فعال در واقع ماده اصلی داروست که خواص درمانی دارو نتیجه وجود این ماده در ترکیب شیمیایی محصول است. در مقابل اکسیپیان هر ماده کم وبیش خنثی است که به مواد دارویی اضافه می شود تا به آنها قوام و شکل ببخشد و خواص درمانی ندارد.

 در گذشته در ترکیب داروها تنها از گیاهان و حیوانات استفاده می شد، اما امروزه صنایع دارویی بخشی از صنایع شیمیایی به حساب می آید و مواد اولیه داروسازی از طریق فرایندهای شیمیایی تهیه و تولید می شوند.

در ایران ظرفیت و مزیت تولید مواد اولیه داروسازی بیشتر از داروهای ساخته شده است زیرا ثروت ها و منابع طبیعی و شیمیایی زیادی از جمله مواد نفتی، مواد پتروشیمی و کانی ها در کشور وجود دارد که می تواند به عنوان حلقه اولیه تولید مواد داروسازی مورد استفاده قرار گیرند.

به همین دلیل متولیان و مسئولان صنعت داروسازی و داروسازان کشور عزمشان را جزم کرده اند که کشور را در زمینه داروهای ساخته شده و مواد اولیه از جمله مواد شیمیایی داروسازی به خودکفایی برسانند. هدف نهایی از نگاه مسئولین این است که در آینده ای نه چندان دور ایران به عنوان صادرکننده عمده در این زمینه شناخته شود.

وضعیت تولید مواد اولیه داروسازی در ایران

به دنبال تشدید تحریم ها در سال های گذشته و در پی مشکلات ناشی از ممانعت از انتقال ارز برای تأمین مواد اولیه دارویی، متخصصان صنعت داروسازی کشور با تکیه بر توان و دانش خود، توانسته اند تا حدود زیادی این مشکلات را رفع کنند.

در سال ۵۷ تولید مواد اولیه داروسازی در ایران نزدیک به صفر بود اما امروز حدود ۷۰ درصد مواد اولیه داروسازی در داخل کشور تولید می شود و تا پایان دولت فعلی یعنی تا سال ۱۴۰۰ به ۸۰ درصد نیاز صنعت دارویی کشور می رسد.

امروزه در دنیا چین و هند مهم ترین تولیدکنندگان مواد اولیه داروسازی هستند اما تنها تعداد کمی از کشورها می توانند از این مواد موثره داروهای ساخته استاندارد بسازند. اما امروز در ایران ۹۷ تا ۹۹ درصد داروهای مورد نیاز بیماران کشور در داخل تولید می شود و داروهایی که هنوز تولید داخل ندارند، یا به علت تعداد کم بیماران توجیه اقتصادی ندارد یا داروهای جدیدی است که به تازگی به بازار دنیا عرضه شده اند.

رشد و توسعه صنعت تولید مواد اولیه شیمیایی دارویی و داروهای ساخته شده امسال منجر به ۶۰۰ میلیون دلار صرفه جویی ارزی شده است. ۹۷ درصد داروهای تولید داخل سالانه ۷۵۰ میلیون دلار ارزبری دارد اما سه درصد داروهای وارداتی ۱.۳ میلیارد دلار ارز به خود اختصاص می دهد.

 در حوزه تولید مواد اولیه داروسازی نیز در سال ۹۸ حدود  ۶۵ درصد نیاز کشور در داخل تولید شد که ۱۳۰ میلیون دلار صرفه جویی ارزی داشت و امسال همان گونه که ذکر شد این میزان افزایش یافته و به مرز ۷۰ درصد رسیده است.

قرار بر این است در سال آینده ۱۸۰ محصول و مواد اولیه داروسازی دیگر در کشور تولید شود که منجر به ۱۲۰ میلیون دلار صرفه جویی ارزی دیگر خواهد شد. اکنون تولید داخلی این میزان از مواد اولیه داروسازی به نوعی تضمین شده است و به همیت دلیل ضریب امنیت دارویی کشور بالاتر رفته و در این زمینه به سمت خودکفایی در حرکت هستیم.

علاوه بر داروهای درمانی در تولید مکمل ها و ویتامین ها نیز جایگاه خوبی داریم و میزان رضایت مندی در مصرف بسیاری از ویتامین های ایرانی در مقایسه با مشابه خارجی بالا بوده است. در زمان طراحی و تولید ویتامین ها نیازهای منطقه ایی، نژادی و ژنتیکی افراد یک جامعه لحاظ می شود و با توجه به این موارد ویتامین ها طراحی و فرموله می شوند. وضعیت تولید مکمل های غذایی و انواع ویتامین ها در ایران نیز رو به رشد است تا جایی که چندی پیش رئیس شرکت دانش بنیان ماه فارمد اعلام داشته که کشورمان در فناوری تولید مکمل های غذایی می تواند جزء پنج کشوری باشد که دارای دانش فنی تولید این محصولات هستند.

شیمی بازار فهرستی از تمامی شرکت های معتبر فعال در حوزه تولید مواد شیمیایی دارویی را در اختیارتان قرار می دهد و شما می توانید به صورت مستقیم و کاملا بی واسطه با نازل ترین قیمت خرید خود را از این شرکت ها انجام دهید.

ایسنا

 

کلید واژه :

خودکفایی ایران

،

مواد اولیه داروسازی

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha