کد خبر : ۳۴۸۷۱۶
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

درختانی که سبز نشده خشک می شوند

هرساله شاهد غرس درخت در مناسبت های مختلف از جمله روز درختکاری در سطح شهرها و مناطق جنگلی چهارمحال و بختیاری هستیم و آماری که از غرس درخت از زبان مسئولان ارائه می شود، معمولا چشمگیر است، اما بعد از گذشت چند سال هیچ نمود عینی از غرس این درختان در افزایش سرانه فضای سبز مشاهده نمی شود.

درختانی که سبز نشده خشک می شوند

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، تمام افراد با حضور در طبیعت و مکان های سرسبز به یک حس درونی سرشار از آرامش دست پیدا می کنند، متاسفانه امروزه زندگی ماشینی، آپارتمان نشینی، دغدغه های کاری و ... موجب شده افراد فرصت کافی برای حضور در طبیعت، جنگل و مراتع سرسبز را نداشته باشند، به همین دلیل برای ارضای حس درونی طبیعت دوستی، تمایل دارند در هنگام تردد در سطح شهر و بین شهرها شاهد درختان سر به فلک کشیده و سرسبزی باشند.

فضای سبز شهری علاوه بر ایجاد حس آرامش و زیباسازی محیط مزایایی بسیاری از جمله پاکیزگی هوا، تولید اکسیژن، کاهش امراض و بهبود سلامت مردم را به همراه دارد، اما متاسفانه در بحث مدیریت شهری به افزایش سرانه سبز شهری که شامل پارک ها، فضای سبز، مراکز تفریحی و ... است بی توجهی می شود، شاید بتوان گفت گسترش فضای سبز باتوجه به خشکسالی، کاهش بارندگی، کمبود اعتبارات و کمبود منابع مالی برای مسئولان شهری به یک چالش تبدیل شده است.

هرساله شاهد غرس درختان در مناسبت های مختلف از جمله روز درختکاری، هفته منابع طبیعی، هوای پاک و ... در سطح شهرها و مناطق جنگلی چهارمحال و بختیاری هستیم و آماری که از غرس درخت از زبان مسئولان ارائه می شود، معمولا چشمگیر است، اما پس از گذشت چند سال هیچ نمود عینی از غرس این درختان در افزایش سرانه فضای سبز در استان و بالاخص شهرستان شهرکرد مشاهده نمی شود، به طور مثال در سال های اخیر اطراف تپه نورالشهدای شهرکرد تعدادی درخت غرس شد اما به مرور زمان این درخت ها یا خشک شدند یا رشد آن ها به گونه ای نبود که شاهد سرسبزی باشیم.

خبرنگار ایسنا این مسئله را از مسئولان مربوطه جویا شده است، پاسخ مسئولان مربوطه به شرح زیر است.

نهال غرس شده تا ۲ سال اول نیازمند نگهداشت است

علی محمدی مقدم مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری با بیان اینکه سرانه فضای سبز یکی از شاخص های توسعه در هر کشوری است، اظهار کرد: در حال حاضر سرانه فضای سبز در دنیا به ازای هر نفر ۰.۸ هکتار، اما در کشور ما این سرانه حدود ۰.۲ هکتار است.

وی ادامه داد: حدود ۳۱۰ هکتار از مساحت چهارمحال و بختیاری را جنگل ها تشکیل داده اند و سرانه فضای سبز در استان دو برابر میانگین کشوری یعنی حدود ۰.۴ هکتار است، اگر سرانه فضای سبز در کشورها کمتر از ۲۵ درصد مساحت کشور باشد، این کشورها توسعه نیافته تلقی و به عنوان کشورهای بحرانی در زمینه زیست محیطی معرفی می شوند.

محمدی مقدم ادامه داد: هرساله در روز درختکاری و هفته منابع طبیعی نهال کاری در سطح شهرها، معابر، پارک ها، حریم راه ها و مناطق جنگلی انجام می شود، که نگهداشت این نهال ها در حوزه های مختلف بر عهده دستگاه های متولی از جمله شهرداری، راه و شهرسازی و منابع طبیعی است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری با بیان اینکه باتوجه به کمبود منابع آبی و افزایش دما باید گونه های درختی  کشت شده مقاوم به کم آبی و گرما باشند، خاطرنشان کرد: می توان هنگام کشت نهال یک تشتک برای ذخیره آب در اطراف آن در نظر گرفت تا در مواقع بارش آب ذخیره شود و مواقعی که هوا در حال گرم شدن است درخت رطوبت خود را حفظ کند.

وی تاکید کرد: زمانی که هر نوع نهالی غرس می شود تا ۲ سال اول نیازمند مراقبت، نگهداری و آبیاری است، اما متأسفانه در برخی از مواقع دستگاه های متولی نسبت به این مسئله بی توجهی می کنند، به طور مثال در پارک جنگلی تهلیجان شهرکرد تعداد زیادی درخت غرس شد، اما چند سال این پارک به حال خود رها شد و درختان در حال خشک شدن بود، اما با تذکرات صورت گرفته اکنون شاهدیم که درختان کشت شده در وضعیت مطلوبی قرار دارند.

محمدی مقدم در پایان گفت: در حال حاضر شهرستان لردگان بیش ترین سرانه فضای سبز را با ۰.۹ هکتار به ازای هر نفر باتوجه به مساحت جنگل های موجود به خود اختصاص داده است.

تامین آب برای آبیاری فضای سبز یکی از مهم ترین مشکلات در بحث مدیریت فضای سبز است

در ادامه سیدرضا هاشمی سرپرست سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری شهرکرد در گفت وگو با ایسنا اظهار کرد: غرس درخت بدون انجام اقدامات موثر در نگهداشت امری بیهود است، قطعا بی توجهی به نگهداری نهال تا به ثمر رسیدن موجب از بین رفتن و خشک شدن آن می شود.

وی ادامه داد: معمولا تعدادی از نهال های غرس شده به علت هایی نظیر آفات، برف سنگین، خطای کاشت، باد، طوفان و نگهداری نکردن مناسب از بین می روند، اما در صورت خشکیدگی درخت در قسمت های مختلف واکاری درخت صورت می گیرد.

هاشمی با تاکید بر اینکه تامین آب برای آبیاری فضای سبز امروز یکی از مهم ترین مشکلات در بحث مدیریت فضای سبز است، عنوان کرد: دستگاه های متولی از جمله آب منطقه ای، مردم و منابع طبیعی باید در نگهداری فضای سبز شهرداری را یاری کنند.

سرپرست سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری شهرکرد در خصوص کشت درختان مقاوم به خشکی، بیان کرد: رشد این گونه ها به کندی انجام می شود.

با توجه به اینکه شهرداری یکی از متولیان حفظ و توسعه فضای سبز شهری است و نیاز است راهکارهای عملیاتی برای این مهم داشته باشد، اما متاسفانه شاهدیم که تنها راهکار ارائه شده از سوی مسئولان این نهاد واکاری درختان خشک شده است.

ایسنا

 

کلید واژه :

درختان سبز نشده

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha