کد خبر : ۳۴۸۷۰۵
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

۴۰۰ میلیون متر مکعب آب پشت سدهای کرمان ذخیره شد

کرمان - مدیرعامل آب منطقه ای کرمان گفت: در سال زراعی جاری بیش از ۲۴۵ میلیمتر بارندگی داشتیم که بیشتر از ۴۰۰ میلیون متر مکعب آب در پشت سدهای استان ذخیره شد که در ۲۰ ساله گذشته بی سابقه بود.

۴۰۰ میلیون متر مکعب آب پشت سدهای کرمان ذخیره شد

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، علی رشیدی عصر امروز سه شنبه به مناسبت هفته دولت در جمع خبرنگاران با بیان اینکه تأمین آب شرب حفظ، حریم رودخانه ها، مسیل ها و … به عهده آب منطقه ای است بیان داشت: در حال حاضر در راستای تأمین آب شرب و کشاورزی استان از ۴ سد شامل سد جیرفت، سد شهید حاج قاسم سلیمانی در بافت، سد نساء در شهرستان بم و سد تنگوییه در سیرجان بهره برداری می کنیم.

وی افزود: در استان دو سد بزرگ در حال ساخت است و امیدواریم تا پایان سال به بهره برداری برسد، سد قدرونی راور قرار است در شهریور ماه سال جاری با حضور وزیر نیرو به بهره برداری برسد و سد شهیدان امیر تیموری هم تا پایان امسال به مرحله آبگیری خواهد رسید.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان کرمان گفت: در راستای تأمین آب شرب شهرهای شمالی از سد نساء بم و بروات یک پروژه آبرسانی در دست اجرا است ضمن اینکه برای تأمین آب شرب و بهداشتی اخیراً ابلاغیه اجرایی برای انتقال آب از سد جیرفت به جیرفت و عنبرآباد صادر شده است.

رشیدی در بخشی از سخنان خود به بارندگی های اخیر در استان کرمان اشاره کرد و افزود: با توجه به بارندگی های خوبی که امسال داشتیم بالغ بر ۹۵۰ متر مکعب آب ورودی به داخل سدهای استان را شاهد بودیم ضمن اینکه این سدها دو یا سه مرتبه تخلیه شد ولی در حال حاضر ذخیره قابل قبولی از آب در سدها داریم.

میزان آب ذخیره کنونی در سدهای کرمان بی سابقه است

وی تصریح کرد: در سال زراعی جاری بیش از ۲۴۵ میلیمتر بارندگی داشتیم که بیشتر از ۴۰۰ میلیون متر مکعب آب در پشت سدهای استان ذخیره شد که در ۲۰ ساله گذشته بی سابقه بود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان کرمان با تاکید بر کنترل مصرف و صرفه جویی در مصرف آب یادآور شد: در راستای جلوگیری از هدر رفت آب، احیا و تعادل بخشی طرح های آبرسانی می تواند به عنوان یک راه حل پیشنهاد شود.

رشیدی ابراز داشت: در دولت تدبیر و امید بیش از ۴ هزار و ۶۵۰ حلقه چاه غیرمجاز پلمب شده که منجر به صرفه جویی ۱۸۱ میلیون متر مکعب در آب شده است.

وی ادامه داد: ۱۷۱ میلیون مترمکعب آب از محل کنترل بهره برداری چاه ها در استان ذخیره شد که طی چهار سال گذشته مجموعاً ۳۵۰ میلیون مترمکعب صرفه جویی آب در استان داشتیم.

رشیدی گفت: هم اکنون گروه های گشت و بازرسی در دشت های استان فعال و در حال مسدود کردن چاه های غیر مجاز هستند.

رفع تصرف ۱۳۲ هکتار از حریم رودخانه ها

وی در خصوص لایروبی رودخانه ها افزود: از مرداد سال گذشته تاکنون بیش از ۱۶۰ کیلومتر و لایروبی رودخانه ها انجام شده همچنین رفع تصرف ۱۳۲ هکتار از حریم رودخانه ها نیز صورت گرفته است.

رشیدی گفت: سامانه آبرسانی به کرمان که دارای ۴ خط انتقال است، در حال انجام است؛ انتقال آب از سد شهیدان امیر تیموری شامل ۷۷ کیلومتر خط انتقال (که ۱۶ کیلومتر آن باقی مانده)، تصفیه خانه (۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی) و تونل (۴۳ درصد پیشرفت فیزیکی) می باشد و تا پایان سال به مرحله بهره برداری می رسد.

مدیر عامل آب منطقه ای استان کرمان گفت: در راستای اجرای این پروژه برخی مسائل اجتماعی و مالی به وجود آمد که مسئله اجتماعی مشکل مرتفع شد و مشکل مالی نیز از محل اعتبارات دولتی قابل تأمین نیست اما به دنبال این هستیم تا از طریق کنسرسیوم بانکی آن را تأمین کنیم.

وی با اشاره به افت سطح آب های زیرزمینی اظهار داشت: به دلیل برداشت بی رویه آب های زیرزمینی در برخی از نقاط شاهد فرونشست زمین هستیم ضمن اینکه این مسئله برای شهرها و مناطق مسکونی خطری ایجاد نمی کند.

رشیدی گفت: درصدد هستیم که میزان ورودی بارندگی ها به اعماق زمین بیشتر از میزان خروجی آن باشد ولی در حال حاضر عکس این اتفاق افتاده لذا امیدواریم به زودی شاهد به وجود آمدن تعادل در این زمینه باشیم و مشکل فرونشست زمین کمتر شود.

وی به خشکسالی های مکرر (۱۸ ساله) در استان اشاره کرد و افزود: وظیفه ما است که از برداشت های بی رویه آب های زیرزمینی جلوگیری کنیم ضمن اینکه با ورود به ترسالی امید است خشکسالی ها خاتمه یابد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان کرمان در خصوص انتقال آب از سرشاخه های هلیل رود یادآور شد: طی سال جاری حداقل شش مرتبه سد جیرفت تخلیه شد تا دچار مشکل نشویم.

مهر

 

کلید واژه :

سدهای کرمان

،

آب

ثبت نظرات
captcha