کد خبر : ۳۴۸۷۰۲
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

رشد ۱۴ درصدی مصرف آب در شیراز

معاون بهره برداری و توسعه آب شرکت آب و فاضلاب شیراز گفت: با توجه به الحاق روستاهای اقماری و شیوع کروناویروس، امسال شاهد افزایش ۱۴ درصدی مصرف آب در محدوده تحت مدیریت این شرکت بوده ایم.

رشد ۱۴ درصدی مصرف آب در شیراز

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، حسام خسروی سه شنبه ۴ شهریور با بیان اینکه امسال و با استفاده از سیستم های تله متری و کنترل ثبت دقیق وضعیت آبرسانی، امکان توزیع آب موجود به شکل یکسان در کُل نقاط شهر شیراز فراهم شده است، گفت: سال های گذشته کمبود آب منجر به افت فشار و قطع آب در مناطق جنوبی شهر و بروز تنش های اجتماعی می شد.

 به نقل از آبفای شیراز، خسروی در عین حال افزایش میزان مصرف آب از ابتدای امسال تاکنون را یادآور شد و با تاکید براینکه آبفا در توزیع آب موجود، عدالت را برای نقاط مختلف شهر رعایت می کند، گفت: ظرفیت تولید آب توسط این شرکت به طور متوسط ۵۳۳ هزار مترمکعب در شبانه روز است حال آنکه با توجه به افزایش جمعیت شیراز در تابستان ها، شیوع کروناویروس و الحاق برخی روستاها به این شهر، برای گذر از تابستان نیازمند بیش از ۶۸۰ متر مکعب آب در شبانه روز هستیم.

خسروی با بیان اینکه امسال ۲۵ هزار انشعاب جدید در شیراز اضافه شده است، تعداد انشعاب های آب این شهر را ۷۵۸ فقره اعلام و خاطرنشان کرد: در تابستان به دلیل مهاجرت شهروندانی از شهرستان های جنوبی فارس و همچنین برخی از ساکنان استان های جنوبی به شیراز و البته الحاق روستاهای جدید، جمعیت شهرستان شیراز به بیش از ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر رسیده است.

معاون آب شرکت آبفای شیراز همچنین با بیان اینکه بار اصلی تامین آب مورد نیاز شیراز بر روی منابع زیرزمینی است، گفت: ۱۹۰ حلقه چاه حدود ۸۰ درصد و خط انتقال آب از سد درود زن مابقی آب کلانشهر شیراز را تامین می کند.

خسروی با اشاره به اقدامات انجام شده برای کاهش اثرات تنش آبی تابستان امسال گفت: شرکت آبفا با حفر، تجهیز، راه اندازی و بهسازی ۱۹ حلقه چاه، ۳۹ هزار متر مکعب در شبانه روز به ظرفیت تولید اضافه کرده است؛ از طرفی خط اول انتقال آب از سد درودزن ۹۵ هزار متر مکعب آب در شبانه روز را تامین می کرد که با بهره برداری از فاز اول خط دوم آبرسانی با ظرفیت ۷۵۰ لیتر بر ثانیه معادل ۶۵ هزار متر مکعب بر ثانیه در شبانه روز وارد مدار بهره برداری شده است.

وی با اشاره به مصرف زیاد آب ناشی از افزایش دما در تابستان، الحاق روستاها و کرونا افزود: علیرغم اقدامات انجام شده برای تامین آب، هنوز هم افزون بر ۴۰ هزار متر مکعب بر ثانیه کمبود آب وجود دارد که در برخی مناطق شهر باعث افت فشار و بعضا قطعی آب منجر می شود.

معاون بهره برداری و توسعه آب شرکت آبفا شیراز با اشاره به شبکه توزیع آب غیر استاندارد روستاهای تازه الحاق شده به این کلانشهر، گفت: شبکه توزیع آب غیر استاندارد، نبود منابع آب مناسب و انشعاب های غیر مجاز زیاد در روستاهای الحاق شده، یکی از مسائل تاثیر گذار در تامین آب است.

خسروی با بیان اینکه آب منتقل شده از طریق فاز اول خط دوم انتقال آب درودزن، به مخزن دوکوهک تحویل می شود، گفت: برای انتقال آب از مخزن دوکوهک به مخزن معالی آباد و انتقال نهایی به جنوب شیراز یک خط لوله ۶۰۰ میلی متری به طول ۱۲ کیلومتر طی ۳ ماه اجرا شده است.

به گفته این مقام مسئول مهم ترین پروژه ای که می تواند تنش آبی سال های آینده شهر شیراز را مرتفع کند، اجرای فاز تکمیلی خط دوم انتقال آب از سد درودزن به شیراز و همچنین خط انتقال آب از مخزن دوکوهک به مخزن معالی آباد است.

خسروی در خصوص برنامه های آتی مربوط به آبرسانی شیراز را اجرای ادامه خط انتقال ۶۰۰ میلی متر دوکوهک از پل جهاد تا پل معالی آباد، بازسازی مخازن میانرود به حجم ۳۰ هزار متر مکعب، ساخت مخزن حسین آباد به حجم ۲۰ هزار متر مکعب، حفاری ۶ حلقه چاه آبرفتی و آهکی و نیز بازسازی درب چاه از برنامه های بهبود وضعیت آبرسانی اعلام کرد.

معاون شرکت آبفای شیراز گفت: از دیگر برنامه های آتی برای بهبود وضعیت آبرسانی به کلانشهر شیراز اجرای ۷۰ کیلومتر شبکه توزیع آب در مناطق جنوب و مرکز شهر و روستاهای اقماری، تکمیل سیستم های تله متری و کنترل تاسیسات در شبکه توزیع آب، ساخت ۲ باب ایستگاه پمپاژ، اجرای خطوط آبرسانی حدود ۲۰ کیلومتر، اجرای بخشی از رینگ شرقی آبرسانی از مخزن ۴۰ هزار میانرود تا منطقه سلطان آباد و شهرک صنعتی، اجرای خط جمع آوری چاه های حدید الحفر آب زنگی و اجرای خط رفت و برگشت اراضی برف فروشان است.

 در تابستان امسال و علیرغم بهره برداری از فاز یک خط دوم انتقال آب از سد درودزن به شیراز، بخش هایی از جنوب و جنوب شرقی این شهر، دچار افت فشار آب و حتی قطعی طولانی مدت آب بوده است.

 

کلید واژه :

مصرف آب

،

شیراز

ثبت نظرات
captcha