کد خبر : ۳۴۸۶۹۴
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

رقابت جهانی بر سر تولید واکسن کرونا

اختلاف نظر درباره ایمنی محصول روسیه

رقابت جهانی بر سر تولید واکسن کرونا

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی با اشاره به اختلاف نظر میان کشورهای غربی و روسیه درباره واکسن کرونای ساخت مسکو، نوشته پیروزی در رقابت جهانی تولید واکسن برای قدرت های بزرگ منافع اقتصادی و ژئوپولیتیک به همراه خواهد داشت.

این نشریه سه شنبه چهارم شهریور نوشت میخائیل موراشکو، وزیر بهداشت روسیه، انتقادات به واکسن ساخت این کشور را با «احساس رقابت» کشورهای دیگر مرتبط دانسته و آن ها را «کاملا بی اساس» خوانده است.

بر اساس این گزارش، بیشتر انتقادها به روسیه از آن جهت صورت می گیرد که واکسن «اسپوتنیک ۵» این کشور مرحله آخر تست که در سطح وسیع تر، به صورت تصادفی و میان گروه های کنترل و آزمایش صورت می گیرد، پشت سر نگذاشته است.

این مرحله در روند ساخت واکسن موثر و ایمن برای بیماری ها حیاتی به شمار می رود.

مسکو ۲۱ مردادماه در مراسمی با حضور ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه، از واکسن خود رونمایی کرد و سپس از آغاز مرحله اول آزمایش عمومی آن از این هفته خبر داد.

متخصصان حوزه سلامت می گویند با این اقدام احتمالا روسیه مردم را به خاطر مسائل تبلیغاتی به خطر می اندازد.

در همین زمینه آنتونی فائوچی، مدیر موسسه ملی آلرژی و بیماری های عفونی آمریکا، می گوید: «اگر می خواستیم به بسیاری از افراد صدمه بزنیم یا به آن ها چیزی بدهیم که کار نکند، می توانستیم این کار را شروع کنیم، می دانید که می توانستیم هفته آینده این کار را انجام دهیم.»

در واکنش به این انتقادات الکساندر گینتسبورگ، مدیر مرکز تحقیقات ملی گامالیا که سازنده واکسن روسیه است، انتقادها را «جنگ بر سر سهم بازار» واکسن کرونا عنوان کرد.

از سوی دیگر نیز کیریل دیمیتریف، رییس صندوق سرمایه گذاری روسیه  که حمایت مالی از  پروژه واکسن مسکو را بر عهده دارد، اعلام کرد: «ما مطمئنیم که بهترین، آزمایش شده ترین و موثرترین واکسن در جهان را داریم.»

نیویورک تایمز نوشته قدرت های اصلی جهان برای تولید و ساخت واکسن با هم رقابت می کنند و در صورت موفقیت و اقبال به آن از سوی شهروندان خود و سایر کشورها، این رقابت برای برنده منافع ژئوپلیتیکی، اقتصادی و همچنین اعتبار به همراه خواهد داشت.

آمریکا در همین زمینه میلیاردها دلار روی پروژه ای با عنوان «عملیات پرسرعت» سرمایه گذاری کرده است.

در حال حاضر، هشت واکسن در مراحل پایانی آزمایش قرار دارند. از جمله آن ها موارد تولید شده از سوی شرکت داروسازی مدرنا در آمریکا، مورد مشترک دانشگاه آکسفورد و شرکت داروسازی آسترازنکا در بریتانیا و چندین مورد در چین است.

کلید واژه :

آزمایش واکسن روسی کرونا

،

واکسن کرونا

،

واکسن

ثبت نظرات
captcha