کد خبر : ۳۴۸۶۹۲
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

ترمیم عصب های آسیب دیده با کمک آنزیم های مهندسی شده

پژوهشگران کانادایی و آمریکایی سعی دارند با مهندسی آنزیم ها، به ترمیم بهتر عصب های آسیب دیده کمک کنند.

ترمیم عصب های آسیب دیده با کمک آنزیم های مهندسی شده

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، و به نقل از وب سایت رسمی دانشگاه تورنتو، پژوهشگران "دانشگاه تورنتو"(UToronto) و "دانشگاه میشیگان"(UMich)، یک آنزیم طبیعی را دوباره طراحی کرده و ارتقاء داده اند تا نشان دهند که امید به رشد دوباره بافت عصب پس از جراحی وجود دارد.

این گونه جدید آنزیم، بادوام تر است و شاید به ارائه درمان هایی منجر شود که آسیب ناشی از تروما یا سکته را در عصب معکوس می کنند.

"مالی شویکت"(Molly Shoichet)، از نویسندگان این پژوهش گفت: سکته، دلیل اصلی ناتوانی و سومین دلیل مرگ و میر در کانادا به شمار می رود. یکی از چالش های بزرگ ترمیم پس از آسیب رسیدن به عصب، شکل گیری "اسکار گلیال"(Glial scar) است. اسکار گلیال، توسط سلول ها و مواد بیوشیمیایی ایجاد می شود که در اطراف عصب آسیب دیده، محکم به هم گره می خورند. به طور مختصر می توان گفت که این محیط محافظتی، از سلول های عصب در برابر آسیب بیشتر محافظت می کند اما در بلندمدت می تواند جلوی ترمیم عصب را بگیرد.

دانشمندان حدود دو دهه پیش، یک آنزیم طبیعی موسوم به "کندزوئیتیناز ای بی سی"(chondroitinase ABC) را کشف کردند که یک باکتری موسوم به "Proteus vulgaris" آن را تولید می کند. این آنزیم می تواند برخی از بیومولکول هایی که اسکار گلیال را تشکیل می دهند، از بین ببرد.

بررسی ها نشان داد که کندزوئیتیناز ABC می تواند با تغییر محیط اطراف عصب آسیب دیده، رشد دوباره سلول های عصب را بهبود ببخشد. این روند در مدل های حیوانی، به بازیابی عملکرد از دست رفته منجر شد.

در هر حال این کارآیی کندزوئیتیناز ABC به خاطر عدم دوام آن در نواحی مورد نظر پژوهشگران، محدود می شود.

شویکت ادامه داد: کندزوئیتیناز ABC برای محیط هایی که باکتری در آنها زندگی می کند، به قدر کافی بادوام است اما درون بدن، بسیار شکننده می شود. این آنزیم می تواند متراکم شود و به از بین رفتن فعالیت می انجامد. این روند در دمای بدن، سریع تر از دمای اتاق رخ می دهد.

گروه های پژوهشی بسیاری از جمله گروه شویکت، روش هایی را برای غلبه بر این بی ثباتی آزمایش کرده اند اما روش های آنها تاثیری در حل مشکل بی ثباتی آنزیم نداشته است.

شویکت و همکارانش در پژوهش اخیر خود، روش جدیدی را امتحان کرده اند. آنها ساختار بیوشیمیایی آنزیم را تغییر داده اند تا نسخه بادوام تری از آن ارائه دهند.

شویکت گفت: کندزوئیتیناز ABC مانند هر پروتئین دیگری، از آمینواسیدها تشکیل شده است. ما از شیمی محاسباتی استفاده کردیم تا اثر تعویض برخی از آمینواسیدها را پیش بینی کنیم. هدف ما از این کار، افزایش ثبات کلی آنزیم و حفظ یا بهبود فعالیت آن است.

"متیو اومیرا"(Mathew O’Meara)، استاد دانشگاه میشیگان و از پژوهشگران سرپرست این پروژه گفت: شاید این ایده کمی عجیب به نظر برسد اما دقیقا مانند آنچه که در طبیعت رخ می دهد، یک جهش بد می تواند ساختار را خراب کند.

وی افزود: بیش از ۱۰۰۰ اتصال در این زنجیره وجود دارد که آنزیم را تشکیل می دهند و برای هر اتصال باید از میان ۲۰ آمینواسید انتخاب کنیم.

پژوهشگران برای محدود کردن این پژوهش، از الگوریتم های رایانه ای استفاده کردند تا از آمینواسیدهای ارگانیسم های واقعی تقلید کنند. این روش ، شکل های جهش یافته ای از آنزیم را تولید می کند که در طبیعت وجود ندارند اما به آنزیم های موجود در طبیعت شبیه هستند.

پژوهشگران کار خود را با ارائه سه آنزیم جدید به پایان رساندند که در آزمایشگاه تولید و بررسی شدند. دوام هر سه آنزیم، از آنزیم های طبیعی بیشتر بود اما تنها یکی از آنها که ۳۷ جایگزین آمینواسید در زنجیره داشت، هم بادوام تر و هم فعال تر بود.

مرحله بعدی پژوهش این است که آنزیم های جدید در آزمایش هایی به کار بروند که پیشتر با آنزیم های طبیعی انجام شده بودند.

این پژوهش، در مجله "Science Advances" به چاپ رسید.

کلید واژه :

ترمیم عصب

،

آنزیم مهندسی شده

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha