کد خبر : ۳۴۸۶۶۵
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

ورزش و بهداشت روانی در دوران شیوع کرونا

با توجه به اینکه در دوران شیوع ویروس کرونا بهتر است در خانه بمانیم، می توان حرکات ورزشی مناسب محیط خانه را به تنهایی یا همراه با فرزندان و والدین انجام داد تا شاداب و با نشاط زندگی روزمره خود را پیش ببریم.

ورزش و بهداشت روانی در دوران شیوع کرونا

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، ترس و نگرانی در مورد ویروس کرونا توجه تمام دنیا را به خود معطوف کرده است و هرچند این ویروس سرعت انتقال بالایی دارد اما باید توجه کنیم افراد زیادی سالانه در اثر بیماری هایی که مانند آنفلوآنزای فصلی خیلی آشنا هستند از دنیا می روند.

اضطراب می تواند بر رفتار ما اثر بگذارد و رفتار نیز خود ممکن است باعث بیماری یا تشدید وضعیت بیمار شود، بنابراین تغییرات رفتاری ناشی از موقعیت های اضطراب آور، شرایط را برای همه اعضای خانواده ناسالم می کند، از جمله اینکه به صورت ایجاد بی نظمی در وعده های غذا و ساعت خواب شاهد آن خواهیم بود.

در شرایط اضطرابی، فرد به گونه ای عمل می کند که احتمال ابتلا به بیماری یا آسیب دیدگی در وی افزایش می یابد، بنابراین اگر نگرانی ما درباره چیزی بود که خارج از کنترل ما است یا درباره آینده ای که هنوز نیامده خواهد بود و نمی شود کاری برای آن انجام داد، درگیر اضطراب هستیم؛ اضطراب باعث می شود افراد به طور مکرر پیام های اشتباه و نادرست برای هم ارسال کنند، در حالی که دستورالعمل های درست و موثر نادیده گرفته می شوند.

بر اساس این مطلب که از سوی فدراسیون پزشکی ورزشی تهیه شده و در اختیار ایسنا قرار گرفته است، برای مقابله با اضطراب ناشی از کرونا به نکات مختلفی باید توجه داشت. ابتدا اینکه نکات بهداشتی را جدی گرفته و رعایت کنیم (شستن مداوم دست ها با آب و صابون حداقل به مدت ۲۰ تا ۳۰ ثانیه، پوشاندن دهان و بینی هنگام عطسه و سرفه با استفاده از دستمال کاغذی و ...) و در عین حال به تغذیه خود و خانواده اهمیت دهیم تا بتوانیم جسممان را برای مقابله با ویروس قوی کنیم.

باید تفکر مثبت داشته باشیم تا بتوانیم بهتر با ویروس مقابله کنیم، هیجان چه مثبت و چه منفی نقشی حیاتی در تعادل کارکرد سیستم ایمنی بازی می کند و بدبینی، افسردگی، اضطراب و نگرانی در مورد ابتلا به بیماری باعث کاهش سیستم دفاعی بدن شده و بدن را در مقابل ویروس ضعیف و ناتوان خواهد کرد. باید مراقب خطای شناختی فاجعه سازی یا بزرگنمایی باشیم؛ تمایل به اغراق کردن موارد خوب یا بد نوعی تفکر غیرمنطقی است که باعث فاجعه سازی در مورد موضوعات شده و زمینه اضطراب و افسردگی را به وجود می آورد.

همچنین بزرگنمایی ابتلا به ویروس کرونا باعث می شود خودمان را در مقابل ویروس ناتوان در نظر گرفته و به شدت احساس ناامنی، درماندگی و افسردگی کنیم. از کودکان در برابر ترس ناشی از ابتلا به ویروس کرونا محافظت کنیم، یادمان باشد به عنوان والدین اولین الگوهای رفتاری فرزندمان هستیم و اگر فرزندان، کودکان و نوجوانان خود را دوست داریم با افکار و آموزش های مثبت و نه ترسناک، آن ها را برای مقابله با ویروس آماده کنیم.

وقتی خیلی نگران هستیم و اضطراب داریم، تکنیک های آرام سازی را انجام دهیم (تنفس باید بسیار آرام باشد و تا جایی که احساس راحتی دارید قبل از بازدم نگه دارید؛ به عبارت دیگر تنفس شکمی انجام دهید و این کار را به صورت نشسته یا ایستاده هم می توان انجام داد). با کسانی که دوستشان دارید، حرف بزنید و از نگرانی خود در مورد بیماری صحبت کنید، اما تمام صحبت خود را معطوف به کرونا نکنید. کارهای کوچک لذت بخش مانند مطالعه، نقاشی و رنگ آمیزی کردن انجام دهید.

به جای نگرانی در مورد از دست دادن چیزهایی که دارید، لذت چیزهایی که دارید را ببرید و قدرشان را بدانید و به خاطر نگرانی برای فرزندتان و ابتلای وی به بیماری، با او بدرفتاری نکنید. اگر از قبل مشکلات اضطرابی داشته اید، ممکن است در روزهای اخیر علائم اضطرابی بیشتری را تجربه کنید، پس حتما یکی از روش های آرام سازی را انجام دهید تا بتوانید بر اضطراب خود غلبه کنید. در صورتی که تحت اضطراب و فشار روانی زیادی قرار دارید، یا عملکرد روزانه شما کاهش پیدا کرده است، حتما با روانشناس، روانپزشک  یا پزشک مشورت کنید.

ورزشکاران و بهداشت روانی در دوران کرونا

با توجه به اینکه بهتر است در خانه بمانیم، می توانیم حرکات ورزشی مناسب محیط خانه را به تنهایی یا همراه با فرزندان و والدین خود انجام دهیم تا شاداب و با نشاط بمانیم. ورزشکاران تیم های ملی و حرفه ای و باشگاهی که در حال حاضر در اردو به سر نمی برند، حتما از تکنیک تصویرسازی ذهنی استفاده کنند تا بتوانند از تجارب ذخیره شده در حافظه شان در جهت افزایش انگیزه و کارایی بهتر در زمان بازگشت به اردو بهره مند شوند.

به عنوان ورزشکاران تیم های ملی، حرفه ای و باشگاهی، تدوین و مرور اهداف ورزشی را انجام دهید تا بتوانید اعتماد به نفس خود را در شرایط مطلوبی نگه دارید و نگرانی کمتری داشته باشید و تمرکز کنید.

 

 

کلید واژه :

ورزش و بهداشت روانی

،

کرونا

ثبت نظرات
captcha