کد خبر : ۳۴۸۶۵۰
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

لزوم ساماندهی گلوگاه های سیلابی تهران

مدیرعامل شرکت خاکریز آب شهرداری تهران گفت: تعرض به شبکه اصلی جمع آوری آب های سطحی به دلایل مختلف از جمله ساخت وساز سبب شده تا ۴۷ نقطه در این شبکه به گلوگاه سیلاب…

لزوم ساماندهی گلوگاه های سیلابی تهران

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، «حبیب پوش پارس» دراین باره افزود: رفع گلوگاه های سیلابی خطرآفرین، ساماندهی نقاط حساس آبگیر و مرمت و بهسازی بخش های آسیب دیده سه الویت اصلی در نگهداشت شبکه اصلی آب های سطحی شهر تهران قرار گرفته شده است.

وی افزود: در سال های  گذشته، ماهیت وجودی شرکت خاکریزآب اصولا به عنوان مجری توسعه طرح جامع آب های سطحی شهر تهران مطرح بوده، اما امسال رویکرد این شرکت اصلاح و از توسعه محوری به سمت توسعه و نگهداشت ارتقا یافته است. بطوریکه باوجود تسریع در انجام پروژه های توسعه محور، با هدف ارتقا ایمنی و تاب آوری شهر، نگهداشت و بهسازی عمرانی شبکه اصلی آب های سطحی را هم بر عهده گرفته است. وی ادامه داد: شبکه اصلی آب های سطحی تهران حالت مویرگی دارد که با طول ۵۳۰ کیلومتر شبکه به صورت مدفون یا روباز رواناب سطحی و سیلابی را جمع آوری، مدیریت و به صورت ایمن هدایت می کند اما باید توجه داشت که شبکه اصلی موجود عمر متوسط ۳۰ سال را پشت سر گذاشته و لازم است که مرمت و تعمیرات عمرانی شبکه برای جلوگیری از حوادث احتمالی انجام شود که این موضوع در برنامه سوم توسعه شهر تهران هم مورد توجه قرار گرفته است.

مدیرعامل شرکت خاکریزآب در تشریح عملیات رفع و ساماندهی گلوگاه های سیلابی خطرآفرین شهر تهران گفت: تعرض به شبکه اصلی جمع آوری آب های سطحی به دلایل مختلف از جمله عبور تاسیسات شهری سبب شده تا ۴۷  نقطه در این شبکه به گلوگاه سیلابی تبدیل شود که از این تعداد، از فروردین سال جاری، عملیات رفع و اصلاح  ۱۰ نقطه اولویت یک از نظر شاخص بحرانی و خطرآفرین در برنامه اجرایی شرکت خاکریزآب قرار گرفته است که تا کنون پیشرفت ۴۰ درصدی را به همراه داشته است.

پوش پارس با اشاره به خاطره تلخ ورود سیلاب به خط ۴ مترو تهران در سال ۹۱ از کانال سیل برگردان غرب گفت: از جمله مهمترین گلوگاه های سیلابی رفع شده در برنامه جاری طی ماه های اخیر میتوان به سه گلوگاه سیلابی کانال سیل برگردان غرب با پل های تقدیری میدان صادقیه، سلیمی جهرمی غرب و پل ارم اشاره کرد. در حال حاضر عملیات اجرایی رفع خطر سیلاب کانال سیل برگردان غرب در تقاطع با پل های شهید آریافر و بازار نصر گیشا در منطقه دو شهرداری تهران در حال انجام است و دیگر گلوگاه های سیلابی نظیر تقاطع رودخانه زرگنده با خیابان خواجه عبدالله انصاری و غیره در برنامه آتی است که  تا پایان سال جاری به طور کامل به انجام خواهدرسید.

مدیرعامل شرکت خاکریزآب با اشاره به اهمیت رفع نقاط حساس آبگیر سطح شهر تهران افزود: با هماهنگی صورت گرفته با حوزه  خدمات شهری، احصا و اولویت بندی نقاط حساس آبگیر، عملیات اجرایی رفع نقاط مذکور در برنامه شرکت قرار گرفت که از جمله آن می توان به پروژه رفع نقطه آبگیر  میدان آزادی اشاره کرد که  اکنون با پیشرفت فیزیکی ۵۵ درصدی به سرعت در حال انجام است.

او درباره برنامه تعمیر، مرمت و به سازی شبکه موجود به عنوان یکی دیگر از اولویت های سه گانه نگهداشت عمرانی شبکه اصلی بیان کرد: حوزه سوم از اقداماتی که انجام شده در بخش نگهداشت شبکه آب های سطحی بود. در این راستا برنامه تعمیر و مرمت شبکه اصلی حاصل از جلسات مشترک آسیب شناسی با حضور نمایندگان حوزه های فنی و عمرانی، خدمات شهری و مناطق، تدوین  و به فوریت فاز اجرایی آغاز شد. لذا تاکنون این اقدامات در پهنه غربی در منطقه ۲ و ۵ با پیشرفت ۷۰ درصدی در حال اجراست. همچنین عملیات همزمان تعمیر و مرمت پهنه شمالی و شرقی در  مناطق ۱، ۴، ۸، ۱۳، ۱۴، ۱۵ و ۲۰  به طور همزمان از هفته جاری آغاز می شود و در پهنه مناطق مرکزی و جنوبی نیز در مرحله انتخاب پیمانکار از طریق مناقصه عمومی هستیم که عملیات اجرایی مذکور نیز از اواسط شهریور به طور همزمان در مناطقی نظیر ۶، ۱۰، ۱۱، ۱۲، ۱۶، ۱۷ و دیگر مناطق مدنظر در دست اقدام، مطابق برنامه قرار خواهد گرفت. البته لازم است که یادآور شویم که این اقدامات، با هدف تعامل و مساعدت با مناطق ۲۲ گانه جهت ارتقا خدمت رسانی به شهروندان در حال انجام است.

 مدیرعامل شرکت خاکریزآب درباره سایر پروژه های این شرکت در بخش توسعه شبکه آب های سطحی تهران افزود: در برنامه توسعه هم ۵۵۰ میلیارد تومان پروژه جاری در حال اجرا داریم که مجموعه ای مانند ساخت تونل در عمق ۱۶ متری زمین در زیر اتوبان فتح با قطه ۳.۷ متر و طول ۴.۲ کیلومتر بخشی از آن است که تاکنون ۱۷۰۰ متر از آن تکمیل شده است. همچنین ۱۵ کیلومتر مجرای جدید برای مدیریت سیلاب غرب تهران در دست اقدام بوده و همچنین دو حوضچه تعدیل سیلاب، هم بخشی از برنامه های این شرکت در حوزه توسعه شبکه آب های سطحی است که انشاالله تا پایان تیرماه سال آتی تمامی پروژه ها به بهره برداری خواهد رسید.

پوش پارس با اشاره به حادثه ریزش پل بزرگراه فتح به دلیل خشم سیلابی رودخانه کن در اوایل دهه ۹۰ افزود: پروژه احیا، ایمن سازی و ساماندهی رودخانه کن حدفاصل بزرگراه های فتح تا آزادگان یکی از مهمترین پروژه های حوزه فنی و عمرانی شهر تهران است که به دلیل همجواری با شن چاله های شهر اهمیت بالایی در مباحث ایمنی پایتخت برخوردار است. این پروژه از اواسط مرداد سال جاری با اعتباری بالغ بر ۶۰۰ میلیارد ریال در برنامه قرار گرفته و  در ماه آتی عملیات اجرایی با حضور شهردار تهران آغاز خواهد شد.

ایرنا

 

کلید واژه :

گلوگاه های سیلابی تهران

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha