کد خبر : ۳۴۸۶۴۲
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

الکترونیکی شدن نسخه های پزشکی تا پایان سال

معاون حقوقی، مجلس و امور استان های وزارت بهداشت گفت: از ابتدای شیوع کرونا تاکنون ۱۱۰ هزار نفر از بیمه شدگان ما به دلیل ابتلا به کرونا در بیمارستان و تعدادی نیز در بخش icu بستری شدند که خدمات و حمایت های خوبی در این حوزه دریافت کردند.

الکترونیکی شدن نسخه های پزشکی تا پایان سال

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، طاهر موهبتی تصریح کرد: یکی از مهم ترین پروژه هایی که می تواند در شرایط کنونی به فاصله گذاری اجتماعی و عدم مراجعه مردم به پزشک کمک کند نسخه الکترونیکی است، دورا پزشکی نیز مبتنی بر نسخه الکترونیک خواهد بود.

وی افزود: تاکنون ۷۳ درصد از مطب های پزشکی کشور به نسخه الکترونیک متصل هستند و به صورت آنلاین نسخه ارسال می کنند که از این میان ۳۰ درصد به صورت ویزیت شدن و ۷۰ درصد نیز به صورت نسخه الکترونیکی است و امیدواریم که بتوانیم تا پایان سال این عدد را به صد در صد برسانیم.

معاون امور حقوقی، مجلس و امور استان های وزارت بهداشت بیان کرد: ۶۸۰۰ مرکز پاراکلینیک مثل داروخانه ها، تصویربرداری ها، مراکز فیزیوتراپی نیز نسخه پیچی را به صورت الکترونیکی انجام می دهند که این اتفاقی کم نظیر است، این پروسه در سایر کشورها ازجمله فنلاند و ترکیه بیش از ۱۰ سال طول کشید اما شرکای کاری ما بیش از انتظار همکاری کردند و ما بخش عمده کار را به اتمام رساندیم.

وی تأکید کرد: پیش بینی کرده بودیم که نسخه پیچی الکترونیکی تا پایان سال به ۸۰ درصد برسد، اما تاکنون به پوشش ۷۳ درصدی رسیدم و امیدواریم تا پایان سال بتوانیم پوشش ۱۰۰ درصدی داشته باشیم از طرفی تأکید رئیس جمهور این است که از تاریخ ۹۹/۹/۹ مصرف کاغذ را به حداقل برسانیم.

موهبتی یادآور شد: امیدواریم بتوانیم به زودی و برای اولین بار نظام اپراتوری را در بخش نظام سلامت در حوزه IT سراسر کشور تجربه کنیم و کاربرد دفترچه را به حداقل برسانیم، حذف کامل دفترچه به دلایل مختلفی از قبیل امکان قطعی اینترنت یا ضعف اینترنت مقدور نیست، همان طور که بانکداری الکترونیکی چندین سال در کشور رایج شده اما هنوز دسته چک حذف نشده است ولی کاربرد آن کاهش پیدا کرد.

وی خاطرنشان کرد: ما نیز به سمتی می رویم که دفترچه بیمه کارکنان دولتی بااعتبار ۱۰ ساله و دفترچه روستاییان پنج ساله صادر می شود درواقع اعتبار دفترچه های بیمه متناسب با مصرف دفترچه تنظیم می شود، عدم حذف دفترچه به این معنی نیست که امروز زیرساخت فنی وجود ندارد چراکه زیرساخت فنی ۱۰۰ درصد وجود دارد، مفهومش این است که باید زیرساخت های فرهنگی را فراهم کنیم.

معاون امور حقوقی، مجلس و امور استان های وزارت بهداشت یادآور شد: برای اینکه دفترچه بیمه حذف شود باید بتوانیم شرکای خود اعم از پزشکان، متخصصان، داروخانه ها، تصویربرداری ها و آزمایشگاه ها را متقاعد کنیم که در این فرایند حضور پیدا و از نسخه الکترونیک استفاده کنند، اما به طور طبیعی همواره در تغییر رفتار مقاومت ذاتی وجود دارد، در حوزه دولت الکترونیک باید توجه کنیم که بلوغ سامانه الکترونیکی طی زمان انجام می شود و این انتظار درست نیست که در ابتدای کار بخواهیم بهترین سامانه را داشته باشیم.

وی تأکید کرد: امیدواریم بتوانیم نظام اپراتوری را در نظام سلامت در بخش IT تجربه کنیم و کل کار را به بخش خصوصی واگذار کنیم و از طریق تعرفه هایی که بر اساس هر تراکنش دریافت می شود بتوانیم این کار را به پوشش صددرصدی برسانیم.

با شیوع کرونا درآمد بیمارستان ها کاهش پیداکرده است

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت خاطرنشان کرد: ۴۰ میلیون نفر در کشور تحت پوشش خدمات سازمان بیمه سلامت قرار دارند که روستاییان بیشترین آمار را در برمی گیرند، از ابتدای شیوع کرونا تاکنون ۱۱۰ هزار نفر از بیمه شدگان ما به دلیل ابتلا به کرونا در بیمارستان و تعدادی نیز در بخش icu بستری شدند که خدمات و حمایت های خوبی در این حوزه دریافت کردند.

وی افزود: داروهایی که در پروتکل دارویی وجود داشت موردحمایت بیمه سلامت قرار گرفت، همچنین خدماتی از قبیل ct به عنوان ابزار تشخیصی، آزمایش pcr و خدمات icu نیز تحت پوشش خدمات بیمه سلامت قرار گرفتند و بیمه شدگان توانستند از این خدمات استفاده کنند.

موهبتی خاطرنشان کرد: با شیوع کرونا عمل های الکتیو و مراجعات الکتیو به جز موارد اورژانسی به حداقل ممکن رسیده است، ۹۵ درصد درآمد بیمارستان ها از طریق بیمه تأمین اجتماعی و بیمه سلامت تأمین می شود، با توجه به شیوع کرونا هزینه های ما نیز به دلیل کاهش خدمات به شدت کاهش یافته است بنابراین درآمدهای بیمارستانی تحت تأثیر قرارگرفته است و به طبع آن بیش از ۸۰ درصد هزینه های بیمارستانی به ویژه در حوزه پرسنلی و مصرفی از این محل تأمین می شود که می تواند آسیب جدی باشد.

وی بیان کرد: راه های مختلفی در این خصوص وجود دارد، خیلی از کشورها از ۲۰ تا ۱۲۰ میلیارد دلار را برای تأمین نیازهای خود در نظر گرفته اند و ما نیز درعین حال که به محدودیت های منابع در کشور آگاه هستیم باید به فکر این باشیم که از دیگر منابع کشور بهره بگیریم؛ در این میان بخشی از یک میلیارد یورو که قرار بود به حوزه سلامت داده شود که در حال حاضر بخشی از آن تخصیص یافته، می تواند کمک کند اما کافی نیست.

معاون امور حقوقی، مجلس و امور استان های وزارت بهداشت اظهار کرد: رسانه ها می توانند بسیار مؤثر باشند تا ورودی مبتلایان به کرونا را کنترل کنیم، حتی اگر بهترین امکانات پزشکی را داشته باشیم اما سرانه تخت ما ۱/۶ است، در کشورهای اروپایی کمترین میزان ۶/۶ است، حتی در کشورهایی که تخت مکفی وجود دارد اگر تعداد ورودی ها بیشتر از تحمل نظام سلامت شود دچار مشکل می شوند.

وی بیان کرد: پزشکان ما باانگیزه هستند اما زمانی که تعداد بیماران بیشتر شود از اراده ما خارج می شود وقتی که تخت icu به اندازه کافی نداشته باشیم دچار مشکلات جدی می شویم بنابراین از رسانه های می خواهیم که کاری کنند مردم از سلامت خود صیانت کنند.

موهبتی با اشاره به عملکرد دانشگاه علوم پزشکی قزوین خاطرنشان کرد: در استان قزوین با نماینده ولی فقیه، استاندار و مجمع نمایندگان استان دیدار داشتیم، آنچه توجه مرا جلب کرد وجود همدلی در بین مسئولین است اگرچه منابع مالی اهمیت دارد اما مهم ترین اصل رفاقت است که کاملاً مشهود است، با توجه به همدلی های موجود امیدوارم ارزیابی ها نیز نشان دهنده عملکرد خوب استان باشد و همچنین به زودی تکلیف ریاست دانشگاه علوم پزشکی قزوین مشخص می شود.

ایسنا

 

کلید واژه :

نسخه های پزشکی

،

الکترونیکی

ثبت نظرات
captcha