کد خبر : ۳۴۸۶۳۲
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

فعال شدن ۳۰ واحد صنعتی راکد بخش کشاورزی استان اردبیل

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل از فعال سازی ۳۰ واحد صنعتی راکد بخش کشاورزی این استان در سال جاری خبر داد و گفت: این واحدها به چرخه فعالیت بازگشته و هم…

فعال شدن ۳۰ واحد صنعتی راکد بخش کشاورزی استان اردبیل

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، خلیل نیکشاد افزود: تولید در برخی از واحدهای فعال سازی شده امسال به مدت بیش از ۱۰ سال متوقف شده بود.

وی پیگیری مشکلات ۳۵ واحد مشکل دار و راکد شناسایی شده بخش کشاورزی را جزو اولویت های کاری امسال سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل ذکر و بیان کرد: با ارائه تسهیلات بانکی، سرمایه در گردش، رفع موانع تولید و نیز صدور مجوزهای لازم، رونق را به بخش صنایع کشاورزی استان بر می گردانیم.

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل همچنین از اختصاص ۸۰۰ میلیارد ریال تسهیلات برای مکانیزاسیون کشاورزی استان در سال جاری خبر داد و گفت: در چهار ماه نخست امسال بیش از ۷۰۰ میلیارد ریال از این تسهیلات جذب شده است.

وی اظهارداشت: این تسهیلات برای تجهیز و نوسازی ماشین آلات و ادوات کشاورزی در تمام زیربخش های کشاورزی از جمله زراعت، باغبانی، تاسیسات دامداری، مرغداری، شیلات، منابع طبیعی و گیاهان دارویی پرداخت می شود.

نیکشاد اضافه کرد: پس از جذب مابقی سهم تعیین شده تسهیلات از سوی وزارت جهاد کشاورزی برای مکانیزاسیون کشاورزی استان اردبیل، این استان می تواند ۴۰۰ میلیارد ریال تسهیلات شناور را نیز جذب کند که تا آخر سال این هدف محقق خواهد شد.

وی ضریب مکانیزاسیون کشاورزی استان اردبیل را ۱.۸۸ درصد و بالاتر از میانگین کشوری اعلام و بیان کرد: استان اردبیل در جذب تسهیلات مکانیزاسیون کشاورزی ۲ سال پیاپی رتبه نخست کشور را کسب کرده است.

استان اردبیل کمتر از یک درصد مساحت ایران را دارد ولی با تولید سالانه ۴.۵ میلیون تن انواع محصول کشاورزی، چهار درصد تولیدات کشاورزی کشور را به خود اختصاص داده است.

۷۵۰ هزار هکتار از اراضی استان اردبیل کشت می شود که ۴۵ هزار هکتار آن باغ، ۲۲۵ هزار هکتار آن اراضی آبی و ۴۸۰ هزار هکتار نیز جزو اراضی دیم است.

محصول گندم با حدود ۳۰۵ هزار هکتار، بیشترین سهم اراضی کشت محصول کشاورزی در استان اردبیل را دارد.

اردبیل در تولید بسیاری از ارقام و محصولات کشاورزی از جمله رتبه اول تولید عدس، رتبه اول تولید کلزا، رتبه دوم تولید سیب زمینی، رتبه سوم تولید عسل، رتبه پنجم تولید چغندر قند، رتبه هفتم تولید حبوبات و رتبه هفتم تولید گندم و جو را دارد.

این استان همچنین قطب تولید بذور محسوب می شود به طوری که در تولید بذر چغندر قند، سیب زمینی، گندم، ذرت، سورگوم و عدس در جایگاه اول تا سوم قرار دارد.

ایرنا

 

کلید واژه :

واحد صنعتی راکد

،

بخش کشاورزی

،

اردبیل

ثبت نظرات
captcha