کد خبر : ۳۴۸۶۰۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

تحقق طرح کاهش پسماند در گرو تعلق خاطر شهروندان

عضو کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر تهران، اجرای طرح کاپ در برخی مناطق پایتخت را تشریح کرد و شرط تحقق آن را تعلق خاطر شهروندان دانست.

تحقق طرح کاهش پسماند در گرو تعلق خاطر شهروندان

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، «سید آرش حسینی میلانی» درباره اجرایی شدن طرح کاپ (کاهش پسماند) در تهران گفت: طرح کاپ یک گام مهم در آغاز موضوع تفکیک در مبدا پسماند در شهر تهران است که قرار است به صورت پایلوت در چهار منطقه ۶، ۱۶، ۲۱ و ۲۲ اجرایی شود.  

وی گفت: مناطق دیگری هم هستند که داوطلبند تا اقداماتی برای اجرای طرح کاپ در برخی از نواحی مناطقشان انجام دهند.  

میلانی ادامه داد: در گذشته زباله های شهروندان هر شب از مقابل در منزل شهروندان جمع آوری می شد؛ شکل این جمع آوری در یک دهه پیش در چهارچوب مکانیزه شدن جمع آوری پسماند شهر تهران تغییر کرد به این شکل که مخازن روبازی در هر کوچه قرار داده شد که این موضوع، مشکلاتی را ایجاد کرده است.  

مخازن روباز؛ ترغیب برای تولید زباله

این عضو شورای شهر با بیان اینکه مخازن روباز پسماند یک نوع ترغیب برای تولید بیشتر زباله در میان شهروندان ایجاد کرده است، اظهار داشت: انبوه زباله های تولید شده و پر شدن مخازن به گونه ای است که شهرداری برای جمع آوری زباله ها، مجبور هستند روزانه در دو تا سه نوبت اقدام به خالی کردن آنها کند.

وی افزود: از سوی دیگر، این روش موجب مخلوط شدن و عدم تفکیک زباله های خشک و تر از یکدیگر، تشدید زباله گردی و ظهور کتفی ها و بروز برخی مشکلات زیست محیطی شده است.  

هزینه جمع آوری پسماند

حسینی میلانی با اشاره به وضعیت اقتصاد شهری تصریح کرد: اکنون هزینه جمع آوری پسماند در تهران بالغ بر ۷۰۰ میلیارد تومان در سال است که تداوم این وضعیت و روش کنونی جمع آوری زباله با توجه به شرایط مالی شهری و بدهی هایی که شهرداری از گذشته دارد، به صرفه و صلاح محیط زیست شهر نیست.  

وی با بیان اینکه شهرداری در گذشته اقداماتی برای تفکیک در مبدا پسماند به شکل مقطعی و موردی انجام داده بود، خاطرنشان کرد: متاسفانه آن تلاش ها در میانه راه متوقف می شدند و از تجربیات آن استفاده نشد اما اکنون مدیریت شهری با اصرار و تاکیدی که شورای شهر برای اصلاح روند مدیریت جمع آوری پسماند دارد، عزم خویش برای اصلاح این روند جزم کرده است.  

آنالیز ترکیب پسماند

سخنگوی کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری درباره آنالیز ترکیب پسماند جمع آوری شده هم گفت: شورای شهر در برنامه سوم توسعه شهری، شهرداری را موظف به نمونه برداری فصلی و آنالیز پسماند مناطق مختلف کرده است که این کار می تواند از مناطقی که طرح کاپ را به صورت پایلوت انجام می دهند، شروع شده و اطلاعات پایه را جهت تدقیق کار فراهم کند.  

چرایی انتخاب مناطق برای اجرای طرح کاپ

حسینی میلانی درباره چرایی انتخاب مناطقی که طرح کاپ را به صورت پایلوت اجرا می کنند، بیان کرد: در منطقه ۶، ساختمان های اداری، تجاری و همچنین صنوف مختلفی حضور دارند؛ در منطقه ۱۶، مناطق مسکونی با بافت عادی و سنتی وجود دارد؛ اکثریت منطقه ۲۱ شامل مراکز صنعتی بزرگ شده و بافت مسکونی منطقه ۲۲ هم به شکل مجتمع های مسکونی بزرگ است.  

وی افزود: ما می خواهیم براساس تجربیات این چهار منطقه در جمع آوری زباله ها در چارچوب طرح کاپ به یک مدل و الگو برسیم تا بتوان برنامه ریزی درست و دقیقی برای جمع آوری آتی زباله های شهر تهران انجام داد.  

همراهی شهروندان؛ شرط تحقق طرح کاپ

ر ئیس کمیته محیط زیست درباره شروط موفقیت طرح کاپ یادآور شد: اگر می خواهیم طرح کاپ موفق شود، شرط نخست آن همراهی شهروندان و ایجاد یک نوع تعلق خاطر در میان آنها است، این تعلق خاطر با تعامل و گفت وگو ایجاد می شود.

وی افزود: باید برای مردم تشریح شود که سهم هر شهروند در تولید پسماند چقدر است، صنوف و مشاغل چقدر پسماند ایجاد می کنند و در صورت تداوم وضع موجود، چه شرایط و وضعیتی برای شهر تهران ایجاد می شود.

حسینی میلانی با تاکید بر استفاده از ظرفیت شبکه های محلی، نخبگان و معتمدین محلات و سازمان های مردم نهاد عنوان کرد: شورایاری ها در ایجاد تعامل بین مردم و مدیریت شهری، آموزش شهروندان و اطلاع رسانی و آگاهی بخشی به آنها و همچنین کمک به مدیریت شهری برای اجرای موفقیت آمیز این طرح، می توانند نقش موثری را ایفا کنند.  

به گفته وی، شورایاری ها می توانند پل ارتباطی میان طرفین باشند.

وی تعریف شاخص ها و معیارهای قابل سنجش را برای پیشبرد طرح کاپ ضروری دانست و گفت: باید شاخص هایی تعریف شود که بر اساس آن تمامی مناطقی که می خواهند طرح کاپ را اجرایی کنند، قابل مقایسه باشند و نتایج حاصله اعم از میزان مشارکت شهروندی، میزان موفقیت اجرای تفکیک، میزان جمع آوری پسماند خشک و ارزشمند مشخص باشد و به اطلاع شورا و مردم هم برسد.

ایرنا

 

کلید واژه :

طرح کاهش پسماند

،

شهروندان

ثبت نظرات
captcha