کد خبر : ۳۴۸۶۰۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

هولیت معروف به سنگ الهام بخش

گوهرسنگ ها و سنگ های قیمتی امروزه یکی از جاذبه های مهمی است که گردشگران برای شناخت آن ها به نقاط مختلف دنیا سفر می کنند و سنگ های قیمتی از سوی گردشگران به عنوان سوغات مورد توجه بسیار قرار گرفته است.

هولیت معروف به سنگ الهام بخش

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، سنگ «هولیت» از دسته سنگ هایی است که بسیار در جواهرسازی استفاده می شود و چون این سنگ اولین بار توسط «هنری هو» در سال 1868 کشف شد، به افتخار او هولیت نام گذاری شد.

هولیت به دلیل شکل ظاهری اش با نام های «فیروزه سفید» و یا «بوفالو سفید» نیز در بین مخاطبانش شناخته می شود. این سنگ جواهر از لحاظ ظاهری به سنگ مرمر شباهت دارد و از درخشندگی نیمه شیشه ای برخوردار است.

همان طور که گفته شد، این سنگ به دلیل خواصی که با خود دارد بیشتر به عنوان سنگ جواهر در ساخت زیورآلات استفاده می شود، برخی معتقدند جواهراتی که با این سنگ ساخته می شوند نشان از اصالت و سادگی هستند و بیشتر مورد توجه افراد ساده پسند قرار می گیرند.

سنگ «هولیت» یک نوع کانی معدنی است و به دلیل ظاهر مشبک و منفذدارش به غیر از رنگ سفید و خاکستری می تواند دیگر رنگ ها را به راحتی بپذیرد و به رنگ آبی فیروزه ای درآید.

این سنگ در دو مدل رگه دار و بدون رگه به صورت سفید خالص وجود دارد که گوهرشناسان معتقدند هولیتی که رگه دار و رگه هایش  تیره تر باشد از کیفیت بالاتری نسبت به مدل ساده و یا رگه هایی کم رنگ تر، برخوردار است.

سنگ «هولیت» اولین بار در کشورهای کانادا و آمریکا کشف شد اما در حال حاضر ترکیه، آلمان، روسیه و مکزیک  نیز منابع بزرگی از این سنگ را در اختیار دارند. البته گفته شده است که بلورهای شفاف سنگ «هولیت» تنها در دو منطقه «یونتای نوا اسکوتیا» و «صحرا تیک» یافت می شود.

بیشترین هولیت موجود در حال حاضر به صورت کدر و نیمه شیشه ای است و مدل شفاف آن بسیار نادر است. به دلیل استفاده این سنگ در ساخت زیورآلات کارشناسان توصیه می کنند برای جلوگیری از خراشیده شدن باید از دیگر سنگ ها دور نگه داشته شود، هم چنین برخی معتقدند که این سنگ برای شارژ شدن باید هفته ای حداقل یک بار در آب جاری مقابل نور خورشید قرار گیرد.

عده ای بر این باورند که که سنگ «هولیت» موجب متعادل شدن مایعات و سطح کلسیم در بدن می شود و استخوان ها و دندان ها را تقویت می کند. هم چنین گفته می شود «هولیت» برای از بین بردن عصبانیت و کاهش انرژی منفی در افراد مفید بوده و انسان را به بالاترین درک معنوی خود می رساند.

از آن جایی که گفته شده است این سنگ موجب آرامش می شود، اعتقاد بر این است که به افراد استفاده کننده از آن کمک می کند تا با نزدیکان خود حساب شده و آرام رفتار کنند. مردمان هند نیز بر این باورند که این سنگ می تواند برای چاکرای سوم مفید باشد و قرار دادن آن در بین دو ابرو موجب یادآوری خاطرات زندگی فرد می شود.

برخی نیز معتقدند که استفاده از سنگ «هولیت» برای افرادی که دچار فراموشی می شوند بسیار مفید بوده و به جلوگیری از آلزایمر کمک خواهد کرد. این عده هم چنین بر این باورند که توانایی های افرادی که از این سنگ استفاده می کنند تقویت شده و برای مقابله با استرس بسیار مفید است.

 منابع:

meanings.crystalsandjewelry.com

دایره المعارف سنگ ها

ایسنا

 

کلید واژه :

هولیت

،

سنگ

،

الهام بخش

ثبت نظرات
captcha