کد خبر : ۳۴۸۶۰۰
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

بررسی ضعیف شدن میدان مغناطیسی زمین

ناسا مشغول بررسی ضعیف شدن میدان مغناطیسی زمین در آمریکای جنوبی و جنوب اقیانوس آتلانتیک است که به اختلال در عملکرد ماهواره ها و فضاپیماها منجر می شود.

بررسی ضعیف شدن میدان مغناطیسی زمین

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، به نقل از ایندپندنت، ناسا در حال بررسی ضعف نامحسوس اما در حال رشد میدان مغناطیسی زمین است که احتمالا چالشی برای فعالیت ماهواره ها و فضاپیماها ایجاد می کند.

میدان مغناطیسی که دور زمین وجود دارد، ذرات بارداری که از خورشید جدا می شود را از سیاره دور می کند. اما در این میان یک شکاف وجود دارد که میدان مغناطیسی در آنجا ضعیف شده  است. این شکاف در اطراف آمریکای جنوبی و جنوب اقیانوس آتلانتیک وجود دارد.

علاوه بر آن شکاف مذکور در حال گسترش و ضعف میدان مغناطیسی نیز بیشتر شده است. به همین دلیل کارشناسان معتقدند این چالش احتمالا در آینده نیز بدتر می شود.

 محققان به این شکاف به نام «ناهنجاری جنوب آتلانتیک» یا SAA اشاره می کنند که احتمالا به ایجاد چالش هایی جدید برای تجهیزات روی زمین منجر می شود. ذرات باردار خورشیدی در منطقه ای که این ناهنجاری ایجاد شده، به زمین نزدیک تر می شوند و این بدان معنا است که ماهواره ها و رایانه هایی که در مدار زمین قرار دارند بااختلال روبرو می شوند.

در همین راستا ناسا منابعی برای ردیابی ضعف میدان مغناطیسی اختصاص داده تا به درک بهتری از مکان وقوع و دلایل ایجاد آن دست یابد.  

در حال حاضر این ناهنجاری هیچ پیامد واضحی روی ساکنان زمین مشاهده نشده است. اما مشاهدات دقیق حاکی از آن است که این چالش در حال عمیق تر شدن و به سمت غرب در حال گسترش است. همچنین  ناهنجاری مذکور حداقل در ۲ نقطه بسیار قدرتمند است.

 

 

کلید واژه :

میدان مغناطیسی زمین

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha