کد خبر : ۳۴۸۵۹۶
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

حفاظت از دلفین گوژپشت خلیج فارس

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر گفت: طرح اقدام و عمل حفاظت از دلفین گوژپشت خلیج فارس تدوین شده و قرار است با مشارکت سه استان ساحلی خلیج فارس اجرا شود.

حفاظت از دلفین گوژپشت خلیج فارس

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، فرهاد قلی نژاد افزود: فعالیت موثری در این زمینه با مشارکت انجمن طرح سرزمین و شرکت پتروشیمی نوری انجام گرفت و طرح اقدام و عمل حفاظت از دلفین گوژپشت خلیج فارس با همکاری سازنده آنها تدوین شده است.
وی بیان کرد: این طرح حاصل سال ها تلاش و پایش دلفین توسط این انجمن در اکوسیستم خلیج فارس است و این برنامه حفاظتی توسط سه استان ساحلی خلیج فارس  شامل بوشهر، خوزستان و هرمزگان اجرایی می شود.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر ادامه داد: در این برنامه تلاش می شود علاوه بر ادامه پایش نسبت به حفظ این گونه و زیستگاه آن نیز اقدام شود.
قلی نژاد گفت: مساله اولویت دار در سترزمان حفاظت محیط زیست، پایش و حفاظت زیستگاه گونه هایی است که زیستگاه های  آنها تخریب شدید و گسترده داشته است.
وی افزود: تخریب زیستگاه های طبیعی به طور غیرمستقیم مرتبط با آلودگی های زیست محیطی گسترده تر مانند پسماندها و پساب های صنعتی و شهری می شود و از همین رو تدوین یک برنامه اقدام و عمل گسترده در این زمینه به امری بسیار مهم و حیاتی مبدل شده است.
قلی نژاد در باره تخریب زیستگاه های دلفین در خلیج فارس عنوان کرد: نشت نفت از خطوط فرسوده انتقال در خلیج فارس و سایر آلاینده هایی که به خلیج فارس ریخته می شود مانند فاضلاب شهری و صنعتی و تردد گردشگران از عوامل اصلی تخریب زیستگاه این گونه ارزشمند محسوب می شود.
 وی افزود: با توجه به تمام این شرایط تهدیدکننده زیستگاهی به نظر می رسد که باید در طرح اقدام و عمل بی شک به مساله پایش زیستگاه های گونه ای نیز توجه ویژه شود.
قلی نژاد همچنین از نقش بسیار مهم و حیاتی جوامع محلی و سازمان های مردم نهاد و رسانه ها در حفاظت از گونه دلفین گوژپشت خلیج فارس یاد کرد و از همه دغدغه مندان در این زمینه خواست که در طرح اقدام و عمل مشارکت فعال داشته باشند.

ایرنا

 

کلید واژه :

دلفین گوژپشت

،

خلیج فارس

ثبت نظرات
captcha