کد خبر : ۳۴۸۵۸۷
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

انقطاع در حین صحبت کردن می تواند جزو علائم کرونا باشد

یک متخصص بیماری های عفونی و گرمسیری با اشاره به درگیری مغز، کلیه، کبد، پوست و غدد داخلی بدن با ویروس کرونا تصریح کرد: انقطاع در حین صحبت کردن می تواند جزو علائم کرونا باشد که به علت کمبود اکسیژن به وجود می آید.

انقطاع در حین صحبت کردن می تواند جزو علائم کرونا باشد

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، دکتر "میثم یوسفی" درباره آخرین علائم بیماری کووید ۱۹ اظهار کرد: هفت ماه است که تمام دنیا با ویروس کرونا دست به گریبان شده است و طی دو ماه گذشته در ایران موج دوم بیماری عوارض زیادی را به جا گذاشت.

وی افزود: هنوز علائم غالب بیماری کووید ۱۹، علائم تنفسی است مانند همه ویروس های تنفسی دیگر. منتها علائمی که در موج اول این بیماری کمتر مشاهده کردیم، را هم اکنون بیشتر می بینیم که این نشانه ها شامل علائم گوارشی مانند استفراغ و اسهال است که همه ارگان های بدن را بدون استثناء می تواند درگیر کند و هرکدام علائم مخصوص خود را دارد که موقع درگیری بروز می کند.

یوسفی با اشاره به درگیری مغز، کلیه، کبد، پوست و غدد داخلی بدن با ویروس کرونا تصریح کرد: انقطاع در حین صحبت کردن می تواند جزو علائم کرونا باشد که به علت کمبود اکسیژن به وجود می آید.

این متخصص بیماری های عفونی و گرمسیری بیان کرد: کسانی که قبلا بیماری دیابت داشته اند، با ابتلا به کرونا با افزایش ناگهانی قند خونشان مواجه خواهند شد و کرونا در غدد داخلی بدن از جمله قند می تواند موثر باشد و افزایش قند خون کنترل بیماری را مشکل تر و به ویروس کمک می کند به سرعت تکثیر و عوارض شدیدتری داشته باشد.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمان درباره وجود ویروس کرونا در هوا اظهار کرد: راه ورود ویروس از طریق هواست اما بر سر این موضوع که ویروس در مدت زمان طولانی در فضای آزاد باقی بماند بحث است و زمانی که در خیابان راه می رویم یا پارک قدم می زنیم ممکن است همزمان یا با فاصله کوتاهی کسی ترشحات تنفسی آلوده اش را تخلیه کرده باشد و اگر این ترشحات در هوا معلق باشند، می تواند وارد مجاری تنفسی ما شده و این مسلم است و باید جلوی آنرا بگیریم.

یوسفی افزود: به همین دلیل توصیه می شود در مکان های عمومی و حتی فضای آزاد ترجیحا ماسک داشته باشیم که می تواند جلوی انتقال از این طریق را بگیرد.

وی درباره پیش بینی روزهای آینده این اپیدمی بیان کرد: از ابتدا اعلام شد ویروس کرونا بسیار غیرقابل پیش بینی است و به همین دلیل فکر می کردیم با فصل گرما شدت آن کمتر شود اما امروز شاهد هستیم و شدت و قدرت این بیماری شدیدتر شده است.

این متخصص بیماری های عفونی و گرمسیری گفت: به طور کلی به نظر می رسد با شروع فصل سرما با موج تازه ای از بیماری مواجه خواهیم بود به ویژه در کرمان که وضعیت استان هنوز قرمز است و هر روز تعداد زیادی بیمار سرپایی و بستری مبتلای قطعی و یا مشکوک به کرونا داریم.

وی اظهار کرد: با روندی که پیش می رود با شروع فصل پاییز موج دیگری از کرونا آغاز خواهد شد ضمن اینکه بیماری های تنفسی دیگر مانند آنفلوآنزا طبق معمول هر ساله آسیب های خود را دارند و مواجهه با آنها را نیز خواهیم داشت که کار را چند برابر سخت می کند.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمان تصریح کرد: مردم باید امسال بیشتر مراقبت کرده و کسانی که در معرض خطر قرار دارند، واکسن آنفلوآنزا را جدی تر بگیرند.

یوسفی درباره واکسن کرونا نیز به ایسنا گفت: تاکنون در هیچ جای دنیا واکسن موثری علیه کرونا ساخته نشده و روس ها که اعلام کردند واکس ساختند هیچ مطالعات قوی پشت آن نیست و هیچ جا ارائه نداده اند بنابراین نمی توان به واکسن ها دل خوش کرد.

وی افزود: کشورهای دیگر مانند انگلستان و امریکا که اعلام کردند بر روی واکسن کرونا کار کرده اند، خودشان اذعان دارند هنوز نتوانسته اند واکسن موثری تولید کنند. ضمن اینکه امکان ابتلا به بیماری برای بار دوم وجود دارد و بیمارانی داریم که برای بار دوم در دو سه ماه گذشته مبتلا به این بیماری شده اند و همین میزان تأثیرگذاری واکسن را زیر سوال می برد.

این متخصص بیماری های عفونی و گرمسیری گفت: فعلا نباید روی واکسن حساب کنیم و بهترین راه پیشگیری استفاده از ماسک و رعایت مسائل بهداشتی همچون رعایت فاصله فیزیکی، شست و شوی مرتب دست ها و پرهیز از حضور در اجتماعات است.

وی افزود: تا زمانی که ویروس داخل بدن باشد شخص به عنوان فردی آلوده محسوب می شود که این مدت نیز متفاوت اما استاندارد آن دو هفته است ضمن آنکه بیمارانی داشتیم که هفت تا هشت هفته آلوده به این ویروس بوده و تا زمانی که ویروس وجود دارد، فرد هم آلوده کننده و ناقل بیماری هست.

یوسفی درباره درمان کرونا بیان کرد: تاکنون داروهایی که اعلام شده به طور نسبی تاثیراتی داشته اما درمان قطعی نبوده و همچنان در دنیا تاکید بر استفاده از ماسک، عدم حضور در تجمعات و رعایت مسائل بهداشتی است.

ایسنا

 

کلید واژه :

انقطاع در حین صحبت کردن

،

علائم کرونا

ثبت نظرات
captcha